Fot. Kazimierz Netka.
EduOffshoreWind – polska, pomorska inicjatywa, stawiana za wzór w Brukseli
W bieżącym roku czeka nas kolejne niezmierne ważne dla zawodowej edukacji w Polsce, wydarzenie: targi EduOffshreWind. To będzie prezentacja potrzeb wiedzy dotyczącej jednego z najnowszych przemysłów, rozwijających się teraz na świecie: wykorzystania siły morskiego wiatru do produkcji energii elektrycznej, a tej do wytwarzania wodoru.
Źródło ilustracji: Prezentacja, przedstawiona podczas spotkania.
Jak robi się prąd, przechwytując do tego naturalne podmuchy, wie prawie każdy. Znana jest też metoda otrzymywania wodoru w procesie elektrolizy wody. Do tych działań wytwórczych potrzebne są odpowiednie urządzenia, które potrafią zbudować dobrzy fachowcy. Żeby za takiego specjalistę zostać uznanym, niezbędne jest zdobycie umiejętności praktycznych i udowodnić, że się je posiada. Bez fachowców trudno będzie nam budować morskie farmy elektrowni wiatrowych i elektrolizery – ale chętnie zrobią to za nas specjaliści z zagranicy, zajmując miejsca pracy w Polsce.
Dlatego od ubiegłego roku w Gdańsku organizowane są targi wiedzy w tym zakresie, zwane EduOffshoireWind. Więcej o nich mówiono w grudniu, podczas spotkania sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku, zatytułowanego: „Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki”. W konferencji tek uczestniczyli reprezentanci m.in. Komisji Europejskiej, biznesu zajmującego się morską energetyka wiatrową i wykorzystaniem wodoru, a także organizacje biznesowe, samorządowcy, naukowcy.
Fot. Kazimierz Netka.
O szczegółach dotyczących przygotowań do EduOffshoreWind 2024 i o doświadczeniach wynikających z pierwszej edycji tego wydarzenia, mówiły m.in. Agnieszka Rodak – prezes Rumia Invest Park Sp. z o.o. i Karolina Lipińska, architektka innowacji, zastępczyni dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Panie przedstawiły prezentację pt.: „2. Edycja Edukacyjnych Targów Kariery EDUOFFSHOREWIND”.
Źródło ilustracji: Prezentacja, przedstawiona podczas spotkania.
– Chcielibyśmy z panią prezes Rodak pokazać kuluary EduOffshoreWind, na którego tle teraz właśnie stoję – mówiła do uczestników spotkania pani dyrektor Karolina Lińska. – Przede wszystkim pragniemy powiedzieć szanowni państwo, że w tym EDU to najważniejsi są ludzie wykształceni, o odpowiednich kompetencjach, a przede wszystkim ważni są ludzie tu i teraz obecni – państwo jesteście ważni, ponieważ to my dajemy młodym ludziom szanse wyboru ścieżek kariery, które są bardzo perspektywiczne nie tylko finansowo dla nich ale przede wszystkim dobre dla nas, dla Ziemi, dla przyrody, dla środowiska.
Źródło ilustracji: Prezentacja, przedstawiona podczas spotkania.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, bardzo jesteśmy szczęśliwi, że już współpracujecie państwo z nami, bo państwo współtworzycie te targi – podkreśliła pani dyrektor. – My dajemy tylko pomysł, a on się sam nie zrealizuje. EduOffshoreWind jest to rzecz, która daj Boże zostanie z nami na dłużej i będzie tak jak wielokrotnie państwo podkreślacie – będzie procesem, a nie jednorazową inicjatywą.
Istotne jest też przedsięwzięcie strategiczne zapisane w pomorskim planie strategicznym a dotyczące centrum kompetencji morskiej energetyki odnawialnej. Ma ono spajać wiele inicjatyw które są w regionie, też w Lęborku BCU – Branżowe Centrum Umiejętności dla sektora energetyki wiatrowej, które się rodzi, się tworzy. Jest to bardzo ważna inicjatywa również dla lokalnych społeczności.
Źródło ilustracji: Prezentacja, przedstawiona podczas spotkania.
– Ta dziewczyna, która stoi i patrzy w horyzont, jest dla mnie osobiście dużym symbolem – powiedziała pani dyrektor Karolina Lipińska. – To znaczy, że zawsze należy patrzeć w przyszłość, te dwa trzy kroki do przodu, myśleć nie tylko o tym jakie perspektywy biznesowe są dzisiaj. Oczywiście rozumiem, że to jest bardzo istotne z perspektywy poszczególnych instytucji ale jednak myślę, że dzisiaj jesteśmy na takim etapie rozwoju, że ważne dla nas jest również to, co robimy dla młodych pokoleń, w jaki sposób te pokolenia angażujemy, jakim sposobem zarażamy młodych, przekazujemy im naszą praktykę, nasze doświadczenie. Wydarzeniem EduOffshoreWind chcemy pokazać w kompleksowy sposób, że jest taka możliwość żeby dowiedzieć się gdzie mogę pracować zarówno jako dziewczyna, jako chłopak.
Wiele dziewczyn nie miało świadomości wcześniej, że istnieją takie możliwości. Wiele dziewczyn mówiło, że chciałby wejść do branży ale nie widzą do siebie miejsca. Gdy zobaczyły na targach co można zrobić, powiedziały, że nie spodziewały się, że jest tyle miejsca dla dziewczyn.
Na targach EduOffshreWind 2023 było ponad 75 wspaniałych stanowisk. Osoby ,które je przygotowały naprawdę wykonały bardzo dobrą robotę dla młodych ludzi ponieważ po raz pierwszy tak naprawdę weszli w interakcje z młodzieżą, która być może będzie u nich pracować. Absolutnie kluczowa rzecz, tutaj widzę firmy, które z nami współpracowały jeżeli chodzi o VR – przywiozły elementy farm wiatrowych.
Źródło ilustracji: Prezentacja, przedstawiona podczas spotkania.
Nauczyciele oraz rodzice są bardzo istotnymi w kanale komunikacji, pierwszymi osobami, do których dziecko się zwraca: mamo, tato co ja mam robić? Jaką ścieżkę kariery mam wybrać, jak sądzisz, poradzisz mi proszę. Dlatego rodziców staramy się włączać – przychodzą z dziećmi na warsztaty.
– Proszę sobie to zapisać w laptopach i notatkach: rejestracja na targi już ruszyła. Tak że bardzo prosimy się rejestrować bardzo prosimy występować w charakterze naszych partnerów, bo warto – zachęcała pani Agnieszka Rodak – prezes Rumia Invest Park Sp. z o.o. – Poprzednia edycja zgromadziła 5 tysięcy młodych ludzi, a teraz liczymy że będzie do 10 000 uczestników, 500 szkół ponadpodstawowych z naszego województwa, które biorą udział w programie edukacyjnym, do których docieramy w tej chwili. Krzysztof Tomaszewski Maciek Mierzwiński to osoby, które w naszym imieniu jeżdżą i edukują młodych ludzi.
Fot. Kazimierz Netka.
Mamy zamiar dotrzeć do studentów. To jest nowość, która w przyszłej edycji EduOffshoreWind będzie bardziej widoczna. Państwo zaczęliście zgłaszać nam potrzeby dotarcia do studentów, więc będzie większa grupa docelowa jeśli chodzi o studentów.
Źródło ilustracji: Prezentacja, przedstawiona podczas spotkania.
Program edukacyjny trwa nieprzerwanie od listopada 2022 roku. To są zajęcia na platformie edukacyjnej, to są kontakty z nauczycielami i dyrektorami szkół i w konsekwencji warsztaty również w tych szkołach, które się zgłosiły do nas i chciały aby te warsztaty u nich miały miejsce. Finał jest na targach, 5 – 6 marca 2024 roku.
Istnieje coś takiego jak społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli warto się w tę edukację włączać warto być z nami w sposób interaktywny.
Źródło ilustracji: Prezentacja, przedstawiona podczas spotkania.
Nowością przyszłej edycji będzie innovaton, o którym powie Magda Wójtowicz – wiceprezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Inkubator STARTER. Innovaton Baltic Challenge, w którym przez 2 dni młodzież międzynarodowa będzie rozwiązywała określone problemy branży. Dwa dni z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych i ze studentami w wieku 17 i 25 lat pracująca nad konkretnym problemem.
Źródło ilustracji: Prezentacja, przedstawiona podczas spotkania.
Nowością jest również strefa kariery Job Truck czyli większe zaangażowanie państwa działów HR i wyjście z ofertami pracy do młodzieży szkół ponadpodstawowych, do studentów, których będzie więcej tym razem, przypominam. I taka strefa, gdzie będzie można przyjść i porozmawiać: firma – potencjalny pracownik.
Źródło ilustracji: Prezentacja, przedstawiona podczas spotkania.
– Takie informatory są dostępne tutaj w kuluarach przy kawie można sobie wziąć taki informator czyli kluczowe przedstawienie wszystkich zawodów, które związane są z offshorem chcemy też nie tylko pokazywać gdzie zdobyć wykształcenie Jakie są zarobki kiedy się wykonuje taki zawód. – mówiła dyrektor Karolina Lipińska.
Będziemy mieć tych zawodów jeszcze więcej, ponieważ włączamy mocne przyśpieszenie z Żanetą Kłostowską, która jest odpowiedzialna za tworzenie wyspy transformacji energetycznej. Dlatego robimy ogromne połączenie różnych energetyk, dobrych zielonych energetyk, natomiast oczywiście offshore będzie zawsze tym naszym kręgosłupem – to będzie nowością jeszcze w następnej edycji. Zamierzamy szerzej zaangażować samorządy tutaj widzę na sali panią starostę lęborską, panią Alicję Zajączkowską. Liczymy na to, że Starostwo Powiatowe w Lęborku włączy się aktywnie do budowania wyspy samorządowej. Na to bardzo liczymy bo to u państwa w powiatach, w samorządach są te szkoły ponadpodstawowe i to ważne żebyście z nami byli – mówiła Agnieszka Rodak – prezes Rumia Invest Park Sp. z o.o.
Źródło ilustracji: Prezentacja, przedstawiona podczas spotkania.
Zapraszamy bardzo serdecznie do współpracy. Jesteśmy otwarci na indywidualne rozmowy dlatego że przywiezienie tutaj 10 000 dzieci z całego obszaru naszego województwa wymaga też odpowiednich zasobów i potencjału, więc mam nadzieję, że możemy na państwa liczyć – powiedziała pani dyrektor Karolina Lipińska.
– Ja jeszcze jedno słowo. W maju mieliśmy przyjemność uczestniczyć w debacie w Brukseli z naszymi partnerami ze Szkocji, Danii, Norwegii – przypomniała pani Agnieszka Rodak – prezes Rumia Invest Park Sp. z o.o. – Organizacja o zasięgu europejskim pokazywała na Międzynarodowym Wind Europe przykład EduOffshoreWind jako skuteczny przykład angażowania młodzieży w branży. Tak że liczymy na państwa udział i pomoc w drugiej edycji w tym procesie. Dziękujemy.
Targi EduOffshoreWind oraz Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku mają uznanie w Komisji Europejskiej:
– Takie inicjatywy jak Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku są bardzo istotnym elementem nie tylko realizacji tych planów ale przede wszystkim wzmocnienia pozycji pomorskich i polskich firm w międzynarodowych łańcuchach wartości – powiedział dyrektor Marek Przeor z Dyrekcji Generalnej Przemysłu i Rynku Wewnętrznego Komisji Europejskiej:
Fot. Kazimierz Netka.
– Chciałem wspomnieć o ogromnej potrzebie szkolenia kadr dla energetyki wiatrowej, dlatego inicjatywa EduOffshoreWind również odbija się echem u nas w Brukseli i będzie służyła jako dobra praktyka, którą możemy proponować – powiedział dyrektor Marek Przeor.
Oto cały program spotkania sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku, zatytułowanego: „Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki”, zorganizowanego 1 grudnia 2023 roku:
Otwarcie spotkania:
– Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego;
– Sławomir Halbryt – prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, Klaster Technologii Wodorowych;
– Marek Przeor – dyrektor w Dyrekcji Generalnej Przemysłu i Rynku Wewnętrznego Komisji Europejskiej ;
– Moderowanie spotkania: dr Karolina Lipińska, architektka innowacji, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Wykłady, prezentacje:
On the road to Net Zero Industry – kluczowe technologie dla sektora offshore – Maciej Mierzwiński – CEE Energy;
Rola małych i średnich portów morskich województwa pomorskiego w realizacji funkcji serwisowych względem farm wiatrowych – aktualizacja raportu – Paweł Weiner – MAG OFFSHORE;
Fabryka Wież Wiatrowych – plany i założenia inwestycji – Jakub Wnuczyński – CEO Baltic Towers;
EDU OFFSHORE WIND 2024 – Agnieszka Rodak – Prezes Rumia Invest Park Sp. z o.o.; dr Karolina Lipińska – architektka innowacji, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego;
Innowacje w morskiej energetyce odnawialnej – Baltic Blue Community – Magdalena Wójtowicz – wiceprezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Inkubator STARTER;
Nowe Horyzonty Energetyki: Synergia sektora offshore i technologii wodorowych – Żaneta Kłostowska – Manager, Klaster Technologii Wodorowych, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, ekspertka w międzynarodowych projektach Green Skills for Hydrogen, HyPOP, H2Global, H2Excellence;
Pomorskie na lekkim gazie – scenariusze rozwoju w kontekście sektora morskich farm wiatrowych – Artur Gosk – Referatu Planowania Energetycznego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego;
Potencjał zielonego wodoru i potencjału offshore wind – rozwiązania i projekty – Paweł Piotrowicz – ekspert rynku energii oraz wodoru TÜV SÜD Polska sp. z o.o.;
Ekonomiczne i technologiczne aspekty realizacji projektów wodorowych – Marcin Margraf – menedżer technologii wodorowych, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach;
Doliny wodorowe hubami rozwoju wodoru i offshore wind – Grzegorz Jóźwiak – Dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych ORLEN S.A.;
Magazynowanie energii w aspekcie przyrostu mocy z MFW i rozwoju gospodarki wodorowej – Barbara Adamska – Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, Mieczysław Wrocławski – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii;
Woda i wiatr – wspólna droga do zrównoważonej energetyki – Arkadiusz Sekściński – Prezes Zarządu PGE Baltica Sp. z o.o.;
Nowe horyzonty: inicjatywy uczelni wyższych integrujące potencjał wodoru z sektorem offshore – Prof. Piotr Jasiński – Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl