Wielkie kultury Pomorza. Konkurs Lady D. Dzięki tym paniom świat jest bardziej przyjazny

Uhonorowano niepełnosprawne panie wnoszące wiele dobrego w nasze życie

Nagrodzono Pomorskie Ladies D

Mają więcej energii niż posiada jej niejeden mężczyzna. Pozazdrościć im można wielu osiągnięć artystycznych, sportowych, zawodowych, w pracy społecznej. Takie są pomorskie Ladies D – niepełnosprawne panie. W poniedziałek, 07 września 2015 roku nagrodzono i wyróżniono najwybitniejsze z nich – w ramach I edycji pomorskiego, regionalnego etapu, zorganizowanego przez Parlamentarną Grupą Kobiet, Konkursu Lady D (Lady Disabled) im. Krystyny Bochenek.

Kapituła konkursu, która pracowała pod przewodnictwem pani prezydentowej, Danuty Wałęsowej, nie miała łatwego zadania. Spośród 38 zgłoszonych kandydatek, o niemal tak samo wysokich zasługach, kapituła musiała wskazać te najlepsze. W poniedziałek, 07 września, wszystkie te panie uhonorowano, podczas uroczystości z udziałem Bogdana Borusewicza – marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Krystyny Kłosin – posłanki na Sejm RP oraz Hanny Zych-Cisoń – wicemarszałek województwa pomorskiego. Uroczysta gala odbyła się w Sali im. Lecha Bądkowskiego w gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Trzeba tu zwrócić uwagę na fakt, że Panie nagrodzone w konkursie Lady D, dają przykład, jak troszczyć się o bliźnich. Są wzorami do naśladowania dla wielu innych osób: właścicieli firm, dyrektorów przedsiębiorstw, szefów instytucji – w zakresie działań dla dobra otoczenia. To społeczna odpowiedzialność biznesu, w skrócie: CSR. Ten skrót pochodzi od angielskiej nazwy tego rodzaju postępowania: Corporate Social Responsibility. Oznacza troskę przedsiębiorstw o to, by wpływ np. fabryk na życie społeczeństwo był nie tylko jak najmniej uciążliwy, a dodatkowo – by zakłady pomagały najbliższemu otoczeniu. Tym bardziej warto brać wzór z osób, które innym pomagają, mimo że same wsparcia potrzebują. To najwyższy poziom dbania o dobro ludzi, przyrody.

IMG_6257

Na zdjęciu: Laureatki i organizatorzy Konkursu Lady D w Pomorskiem. Fot. Kazimierz Netka.

Laureatki zostały wybrane przez Kapitułę, w skład której wchodziły m.in.: przedstawiciele administracji samorządowej, organizacji pozarządowych oraz biznesu. W każdej kategorii wybrana została jedna laureatka, która przejdzie do kolejnego etapu konkursu na szczeblu krajowym – poinformowała nas Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Lady D, czyli Lady Disabled – Dama Niepełnosprawna – to inicjatywa, która promuje kobiety odnoszące sukcesy w pracy społecznej i zawodowej, na niwie artystycznej czy w dziedzinie sportu. Poprzez przeprowadzenie etapu regionalnego konkursu, jego organizatorzy chcą co roku honorować niepełnosprawne panie zamieszkałe na terenie województwa pomorskiego, wnoszące istotny wkład w różne dziedziny naszego  życia oraz promować ich postawy.

W kategorii DOBRY START – dla dziewcząt i kobiet w wieku od lat 16 do 26 działających w różnych obszarach życia społecznego – nagrodzono Martę Tomczyńską z Małego Garca. Laureatka z wykształcenia jest pracownikiem socjalnym. Niepełnosprawność uniemożliwia jej podjecie pracy zawodowej. Od kilkunastu lat zajmuje się śpiewaniem. W wieku 13 lat zaprezentowała się na festiwalu Razem do Gwiazd. Brała udział w specjalnym wydaniu Szansy na Sukces, w którym zwyciężyła. Zdobyła II miejsce oraz nagrodę publiczności na 39 Festiwalu Studenckim w Krakowie. Trzykrotnie była półfinalistką Festiwalu Zaczarowana Piosenka. Wzięła udział w musicalu Fernando: związana jest z Fundacją „Pro Omnibus”, która organizuje Festiwal w Ciechocinku. Jest członkiem Teatru Życia w Grudziądzu.

Wyróżnienie zdobyła Daria Kuchta, która w 2012 r. rozpoczęła pracę w Środowiskowym Domu Samopomocy w Zblewie, jako terapeuta zajęciowy. Od października br. rozpoczyna studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim. Jest osobą uzdolnioną manualnie. Potrafi swoje umiejętności przekazać podopiecznym. Wrażliwość pani Darii nie pozwala obojętnie spojrzeć na krzywdę ludzką. Otrzymała liczne podziękowania, między innymi za wielkie serce, odwagę, wolę walki, poświęcenie, ofiarność, kreatywność, wytrwałość, odporność, nieustępliwość, cierpliwość i ogromny hart ducha – informowała Beata Ligman z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, współprowadząca uroczystość.

W kategorii KULTURA i SZTUKA – dla kobiet działających w obszarze kultury i sztuki – nagrodzono Alinę Ławecką – autorkę dwóch tomików poezji – „Oddaj moją twarz” Słupsk 2010 r. i „Ogród niezapominajek” 2012 r. Laureatka w 2014 r. opracowała i przygotowała do druku tomik poezji lokalnej autorki M.Szymańskiej „Samotne tango”. W tym samym czasie koordynowała i prowadziła program TV „Pod lupą” poruszający tematykę osób niepełnosprawnych. Pracując w „Gazecie Mówionej” publikowała swoje autorskie artykuły i prowadziła dział literacki. Od 2008r. jej artykuły zamieszczane były w czasopiśmie „Powiat Słupski”, a jej poezja obecna jest na łamach dodatku literackiego „Wsi Tworzącej”. Od 2009 r. jej utwory poetyckie dostępne są w „Antologii poezji”. W przygotowaniu jest publikacja naukowa o twórczości Teresy Ławeckiej.

Wyróżniona Maria Schulz aktywnie bierze udział w promowaniu kultury kociewskiej. Współprowadzi zespół muzyczny „Malutkie Gzubki”. We wsi Kulice utworzyła „Kulickie Sztafiranty”, udziela się w Kole Gospodyń Wiejskich. Wydała śpiewnik dla dzieci piosenki kociewskiej „Gzuby śpiewajo” oraz gadki kociewskie „Gzuby gadajo” Nazwana Regionalistką Kociewską. Zasłużony działacz kultury.

IMG_6233

Na zdjęciu: Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej składa gratulacje laureatkom Konkursu Lady D. Fot. Kazimierz Netka

W kategorii SPORT – dla dziewcząt i kobiet w wieku od 16 lat działających w obszarze sportu – nagrodę otrzymała Alicja Eigner – tenisistka stołowa, wieloletnia mistrzyni Polski. Zakwalifikowała się na Paraolimpiadę w Londynie. Tenis stołowy trenuje od ponad 30 lat. Jest najstarszą zawodniczką „Start” Wejherowo.

Oto osiagnięcia; złoty medal ME Niemcy 2001 r., srebrny medal MŚ Italia 2005, brązowy medal MŚ Korea 2010 (gra pojedyncza i turniej drużynowy), brązowy medal na Paraolimpiadzie w Londynie 2012r. (turniej drużynowy), VI miejsce w rankingu światowym tenisistek z niepełnosprawnością). Otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi w 2013r., nadany przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Aktualnie wspiera młodych, niepełnosprawnych sportowców.

Wyróżniona Wanda Ceynowa trenowała szermierkę, była w kadrze reprezentacji Polski, uprawiała lekkoatletykę, tenis ziemny, łucznictwo. Startowała w Mistrzostwach Świata w tenisie ziemnym na wózkach w USA w 2001 r. Zainicjowała organizację Drużynowych Mistrzostw Świata dla osób niepełnosprawnych w tenisie ziemnym w Sopocie. Od 17 lat pracuje w Urzędzie Gminy Krokowa na stanowisku inspektor ds. podatków, opłat i administracyjnych. Służy zawsze pomocą i radą. Wspiera osoby niepełnosprawne.

W kategorii ŻYCIE SPOŁECZNE – dla kobiet działających w organizacjach i instytucjach na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób albo przedsięwzięć społecznie użytecznych – na pierwszym miejscu jest Beata Wachowiak-Zwara, która od 1999 r. pełni funkcję pełnomocnika prezydenta miasta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych. Współtworzyła fundację grupy Ergo Hestia „Integralia”. W latach 1980 – 1983 współpracowała z brytyjską organizacją „Motivation” pomagając osobom niepełnosprawnym w Albanii, Rumunii i Malezji. Współtworzyła i była pierwszym prezesem polsko – szwedzkiej organizacji Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji Rekryteringsgruppen. Instruktorka aktywnej rehabilitacji. Była członkiem kadry Polski w narciarstwie alpejskim na mono-ski oraz w parakajakarstwie. Jest pomysłodawczynią i realizatorką programu „Gdynia bez barier”. W 2003 r. wicemistrz świata w supergigancie w Szwajcarii, otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, w 2010 r. została wicemistrzem świata w zawodach kajakarskich paracanoe we Włoszech, a w 2011 r. zdobyła tytuł „Człowiek bez barier”.

Wyróżniona Maria Podgórniak przez 20 lat służby w samorządzie gdańskim budowała podmiotowość niepełnosprawnych mieszkańców. Od 1996 r. doradca – pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych. Kształtowała ustawodawstwo przyjazne osobom niepełnosprawnym. Od blisko 20 lat związana jest z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi oraz liczne podziękowania i wyróżnienia od samorządu lokalnego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za szczególne inicjatywy i zaangażowanie w pracę Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.

W kategorii ŻYCIE ZAWODOWE – dla kobiet pracujących zawodowo na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo przedsięwzięć społecznie użytecznych – nagrodzona został Marzena Korzeniewska, od 1999 r. pełniąca funkcję pełnomocnika Wójta Gminy Sierakowice ds. osób niepełnosprawnych. Jest prezesem filii SPON Sopot w Sierakowicach. Od 1999 r. była członkiem Rady Pomocy Osobom Niepełnosprawnym woj. pomorskiego. Od 2003 r. jest członkiem Społecznej Powiatowej Rady Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Kartuzach. W kadencji 1998 – 2002 była członkiem Komisji Zdrowia Rady Gminy Sierakowice. „Perła Kaszub 2009”, „Osoba Niezwykła” 2010. Otrzymała wiele podziękowań za wsparcie i współpracę.

Wyróżniona w tej kategorii Teresa Terlecka posiada 35-letni staż pracy zawodowej. Pracowała w Spółdzielni Niewidomych SINEMA w Gdyni. Od 2001 r. pracuje w MOPS Gdynia. Zajmuje się obsługą osób z niepełnosprawnościami. Jest członkiem Gdańskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu „Solidarność” oraz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego z siedzibą w Gdyni. Jest pracownikiem o wysokich kompetencjach interpersonalnych. Niezwykle serdeczna, empatyczna i pełna życzliwości.

W kategorii specjalnej; ZA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI nagrodzono Annę Ziemiańską – prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Kobiet Amazonki.

Wyróżnienie Specjalne przyznano Krystynie Dominiczak – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Kandydatki do konkursu mogły być zgłaszane przez; jednostki administracji rządowej i samorządowej, organizacje pozarządowe, media, osoby fizyczne, placówki edukacyjne, przedsiębiorstwa prywatne.

IMG_6214

Na zdjęciu: Artyści z Cappelli Gedanensis uświetnili Galę Konkursu Lady D. Fot. Kazimierz Netka.

W organizację wydarzenia w Pomorskiem włączyli się: poseł na Sejm RP Krystyna Kłosin oraz samorząd województwa pomorskiego wraz z Oddziałem Pomorskim PFRON. Uroczystość wręczenia statuetek uświetnił koncert Cappelli Gedanensis.

Wyróżnienie Lady D. kojarzone bywa ze zmarłą tragicznie księżną Walii Dianą, znaną z działalności charytatywnej, m.in. na rzecz osób niepełnosprawnych. Księżna Diana przyjaźniła się z Matką Teresą z Kalkuty – przypomniała podczas gali dyrektor Krystyna Dominiczak. Razem działały te panie na rzecz osób z niepełnosprawnością; dzieliła ich znaczna różnica wieku: 50 lat.

Każda z nagrodzonych pań, wybrana przez pomorska kapitułę w poszczególnych pięciu kategoriach, weźmie udział w następnym, krajowym etapie tego konkursu.

A jakie mogą być korzyści z takiej działalności jakie prowadza nagrodzone panie?  Odpowiedź na to pytanie znajdujemy na stronie http://odpowiedzialnybiznes.pl/hasla-encyklopedii/spoleczna-odpowiedzialnosc-biznesu-csr/ . Oto przykłady: wzrost zainteresowania inwestorów; zwiększenie lojalności konsumentów i interesariuszy; poprawa relacji ze społecznością i władzami lokalnymi; podnoszenie poziomu kultury organizacyjnej firmy; kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy wśród pracowników; pozyskanie i utrzymanie najlepszych pracowników.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *