Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.
Warto usuwać bariery. To czyni nasze życie przyjemniejszym
Usuwając bariery architektoniczne oraz inne, dbamy nie tylko o osoby z niepełnosprawnościami. Ułatwiamy życie nawet tym ludziom, którzy są w doskonałej kondycji. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Inwestycja w ułatwienia dla mających trudności z pokonywaniem np. schodów, to poprawianie komfortu życia wielu innym ludziom. Warto o tym pamiętać, nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, przypadającego 3 grudnia. Warto zapoznać się np. z wynikami analiz tego zjawiska, dokonanych przez Konfederację Lewiatan i Urząd Statystyczny w Gdańsku.
W listopadzie 2020 r. Konfederacja Lewiatan w merytorycznym partnerstwie z Fundacją Aktywizacja realizuje projekt informacyjny pt.: „Dostępność szansą dla biznesu”. Poprzez darmowe webinaria przybliża firmom i organizacjom, pracodawcom i pracownikom kluczowe zagadnienia związane z dostępnością.
Źródło ilustracji: Konfederacja Lewiatan – transmisja z webinarium
Dostępność jest formą organizacji otaczającego nas środowiska fizycznego, transportu, technologii, systemów informacyjno-komunikacyjnych, produktów oraz usług, w sposób wolny do barier oraz przyjazny i użyteczny dla wszystkich.
Dostępność dotyczy nie tylko osób z niepełnosprawnością. Z jej rozwiązań korzystają również seniorzy, rodzice z dziećmi, kobiety w ciąży, podróżni z bagażem, którzy w zależności od konkretnego miejsca i okoliczności, mogą również wymagać zapewnienia np. konkretnych rozwiązań wspomagających poruszanie się. Tę szeroką grupę nazywamy osobami o szczególnych potrzebach– napisano na stronie internetowej http://wzp.org.pl/lewiatan-dostepnosc-szansa-dla-biznesu-rusza-projekt-informacyjny/ .
Więcej szczegółów poznaliśmy, uczestnicząc w webinarium „Dostępność szansą dla biznesu II”, zorganizowanym przez Konfederację Lewiatan 26 listopada 2020 roku.
Jak wygląda niepełnosprawność i dostępność rożnych obiektów dla osób z różnymi dysfunkcjami? Na przykładzie województwa pomorskiego pokazał to Urząd Statystyczny w Gdańsku. O szczegółach poinformowała nas Agnieszka Sągolewska – Specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku, przekazując następujące informacje:
Źródło infografik: Urząd Statystyczny w Gdańsku
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl