Fot. Kazimierz Netka.
Będą pieniądze na rozwijanie nauk dla morza – zapewnił w Gdańsku Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki
Od kilku lat, od września 2020 roku informujemy o powstaniu Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. To unikatowy na skalę kraju, przykład jednoczenia się szkół wyższych. Konsolidacja ta doceniana jest przez rząd. Ponad 76 milionów złotych otrzymała Politechnika Gdańska. Wkrótce będzie kolejne wsparcie finansowe dla gdańskiej, uczelnianej wspólnoty.
O szczegółach mówiono w czwartek, 5 stycznia 2022 roku, podczas wizyty w Politechnice Gdańskiej prof. Przemysława Czarnka – ministra edukacji i nauki (MEiN).
Fot. Kazimierz Netka.
W trakcie spotkania w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, w imieniu premiera RP Mateusza Morawieckiego, przekaże szczegóły dotyczące udzielenia dodatkowego dofinansowania dla uczelni. Pieniądze te są przeznaczone dla rozwoju infrastrukturalnego uczelni.
Fot. Kazimierz Netka.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki; prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego; wojewoda pomorski Dariusz Drelich – wojewoda pomorski; prorektorzy Politechniki Gdańskiej, kanclerz i dziekani tej uczelni. Konferencję prowadził Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej.
Fot. Kazimierz Netka.
– W pierwszej kolejności chciałem pogratulować wam, rektorom, dziekanom, wszystkim naukowcom z Gdańska, z Politechniki Gdańskiej z Uniwersytetu Gdańskiego znamienitych wyników ewaluacyjnych – powiedział Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki. Ostatecznie, po wszystkich procedurach, wszystkie dyscypliny w Uniwersytecie Gdańskim zachowały lub zyskały uprawnienia, które są konieczne do ich rozwoju, czego bardzo serdecznie gratuluję panu rektorowi.
Wiele dyscyplin w Politechnice Gdańskiej awansowało w ostatecznym rozrachunku. W dwóch przypadkach na najwyższą kategorię A+, czego też serdecznie gratuluję. Rozmawiamy jeszcze o kilku innych ale to już w najbliższych dniach będzie się rozstrzygać.
Jak by nie było, to ewaluacja i wyniki tej ewaluacji w Gdańsku w Politechnice Gdańskiej i w Uniwersytecie Gdańskim wyszły znakomicie i tu dla państwa brawa od Ministra Edukacji i Nauki. Druga rzecz to są inwestycje w Politechnice i Uniwersytecie. Na ręce pana rektora Politechniki Gdańskiej chcielibyśmy przekazać dwa czeki na pokaźne sumy Jestem na 70 milionów złotych – to były obligacje. Drugi w kwocie 6 405 000 złotych. Łącznie zatem 76,5 mln złotych blisko – na początek roku 2023 – powiedział Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki.
Fot. Kazimierz Netka.
– W warunkach wojennych bo jesteśmy na wojnie, ta wojna militarna toczy się na Ukrainie i tam jest ta ogromna danina krwi, którą i doceniamy i z wielkim szacunkiem do poświęcenia naszych ukraińskich braci się odnosimy – zaakcentował pan minister Przemysław Czarnek. – Wojna to nie tylko to kwestia militarna ale też kwestie finansowe, ekonomiczne, energetyczne i te negatywne bardzo efekty wojny dotykające nie tylko warunków wojennych. 76,5 miliona złotych na początek 2023 roku to myślę, bardzo dobra rzecz, która pozwala wchodzić w nowy rok z wielkim optymizmem. Powtarzam: z panem rektorem UG też jesteśmy umówieni na kolejne spotkania przy podobnych okolicznościach.
– Chcę powiedzieć jeszcze jedną rzecz, że umówiliśmy się z panami rektorami na środki finansowe, na cyfryzację bibliotek w ramach Związku Uczelni Fahrenheita, bo ten Związek Fahrenheita jest rzeczywiście przykładowy i wzorcowy dla całej Polski i trzeba go rozwijać – podkreślił Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki. – Trzeba z nim iść do przodu. Ta cyfryzacja biblioteki jest niezwykle potrzebna; te środki finansowe na pewno w budżecie MEiNu się znajdą, tylko żebym ja miał wniosek z uzasadnieniem.
– Jeszcze jedna rzecz niezwykle ważna: ogromnie nam zależy na rozwoju nauk dla morza, ażeby powstały kierunki zamawiane na rzecz gospodarki morskiej – powiedział Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki. – Dlatego również czekam na wniosek wszystkich 8 uczelni, które tymi kierunkami wzdłuż naszego wybrzeża bałtyckiego się zajmują, na czele z Politechniką Gdańska i te środki finansowe również w budżecie się znajdą bo to niezwykle ważne, żeby rozwijać te kierunki, które są absolutnie kluczowe dla gospodarki morskiej, a państwo robicie to świetnie, więc to są powody wizyty Ministra Edukacji i Nauki na początku 2023. Wczoraj mieliśmy bardzo duże, znakomite spotkanie z mieszkańcami Gdańska i województwa pomorskiego i długie rozmowy na temat rzeczywistości i przyszłości, za co również dziękuję Dzisiaj mamy okoliczności uniwersyteckie, uczelniane, akademickie, z których się bardzo cieszę. Panie Rektorze, proszę o przyjęcie tych czeków i Medalu Ministra Edukacji i Nauki.
Fot. Kazimierz Netka.
O szczegółach poinformował prowadzący konferencję Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej:
W imieniu premiera RP Mateusza Morawieckiego szef resortu nauki i edukacji uroczyście przekazał na ręce rektora PG dodatkowe dofinansowanie na rzecz rozwoju infrastrukturalnego uczelni, w wysokości 70 milionów złotych.
Fot. Kazimierz Netka.
Środki te będą przeznaczone głównie na kompleksowy remont dwóch budynków położonych na działce 2,5 ha przy ul. Sobieskiego 18 w Gdańsku: zabytkowego gmachu o pow. 8,3 tys. m kw., który w grudniu 2021 r. Politechnika Gdańska nabyła od Uniwersytetu Gdańskiego (dawny Wydział Chemii UG) oraz dostosowania budynku pawilonu bibliotecznego do potrzeb Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności, a także zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego uczelni.
– Przekazujemy te pieniądze w trakcie wojny trwającej obecnie w Ukrainie i z wielkim szacunkiem odnosimy się do poświęcenia naszych ukraińskich braci – mówił podczas spotkania minister Przemysław Czarnek. – Ale wojna to nie tylko kwestia militarna, lecz również ekonomiczna, gospodarcza, czy też dotycząca infrastruktury krytycznej w danym kraju. Przekazujemy zatem te środki Politechnice Gdańskiej, która odpowiednio je zagospodaruje, a forma ich przekazania – na początku 2023 roku – pozwala wejść w niego z optymizmem.
Fot. Kazimierz Netka.
– Rozwój szkolnictwa wyższego i nauki to przede wszystkim ludzie, ale nie jest on możliwy, jeżeli nie pracuje się również nad infrastrukturą – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Jesteśmy wdzięczni, że udało się przekonać premiera RP Mateusza Morawieckiego i ministra Przemysława Czarnka do naszej wizji rozwoju na kolejne lata. Politechnika Gdańska już teraz jest jedną z najlepszych uczelni w Polsce, ale te dodatkowe środki sprawią, że będzie jeszcze efektywniej konkurować również z zagranicznymi ośrodkami akademickimi – dodał.
Podczas wizyty w Gdańsku minister przekazał również dofinansowanie dla kilku innych projektów, w które zaangażowana jest Politechnika Gdańska. W łącznej kwocie niemal 6,5 miliona złotych dofinansowane zostały:
Fot. Kazimierz Netka.
– Projekt „Wspieranie procesów konsolidacji uczelni”. Przygotowanie Uczelni Fahrenheita do utworzenia federacji – 3 478 108,12 zł
– Program „Doktorat wdrożeniowy” VI edycja – 1 512 507,55 zł
– Realizacja zadania „Wzrost mocy obliczeniowej OPI PIB wraz z poprawą dostępu użytkowników do systemów teleinformatycznych prowadzonych dla MNiSW” – 850 927,66 zł
– Program „Doskonała nauka” – 307 500 zł
– Projekt „Najlepsi z najlepszych! 4.0”. „SimLE SimBa: Start eksperymentalnych rakiet sondujących z ładunkiem naukowym na międzynarodowych konkursach konstruktorskich” – 256 696,65 zł
Minister wręczył rektorowi również dyplom uznania za wybitne osiągnięcia organizacyjne, badawcze i rozwojowe oraz pełnienie roli eksperta w polskich instytucjach naukowych, a także Medal Ministra Edukacji i Nauki.
– To medal uznania Ministra Edukacji i Nauki – powiedział Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej. – Pan Rektor otrzymuje go za wybitne osiągnięcia organizacyjne, badawcze i rozwojowe, pełnienie roli eksperta w polskich instytucjach naukowych, a także za wzorowe sprawowanie funkcjo doradczych w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
Fot. Kazimierz Netka.
– Chcę bardzo podziękować panu ministrowi za wsparcie finansowe – powiedział prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej. – Chcę też podkreślić znaczący wpływ pana premiera Mateusza Morawieckiego, i chcę jeszcze jedną osobę wymienić, która pomogła w dyskusjach i w prowadzeniu spraw związanych z uzyskaniem środków, to jest kapitan Zbigniew Sulatycki! Jego wsparcie naprawdę było istotne i pomoc w realizacji inwestycji. Mam nadzieję, że spełnimy oczekiwania, które na nas są położone. Jestem przekonany, że Politechnika Gdańska będzie jedną z najlepszych uczelni w Polsce i będzie konkurowała technologicznie na świecie. Będziemy budować polską potęgę technologiczną ku chwale Ojczyzny i ku chwale wszystkich naszych obywateli. Bardzo dziękuję za to spotkanie.
– Główne inwestycje są dwie: pierwsza to Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności. Politechnika Gdańska wygrała offset na doposażenie helikopterów dla Marynarki Wojennej i w tym obiekcie będą realizowane prace i badawcze, i wdrożeniowe na rzecz doposażenia helikopterów – poinformował prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej. – Drugi obiekt, który jest zaraz obok, to obiekt po dawnym Uniwersytecie Gdańskim, po Wydziale Chemii. Tak ad vocem ten wydział był kiedyś macierzystym budynkiem pana profesora Stepnowskiego, który tam długie lata pracował. Dedykujemy to dla studentów, głównie studiów inżynierskich i to będzie przede wszystkim dydaktyczny obiekt. Tam będą realizowane zajęcia w tak zwanej formule active learning czyli aktywnego uczenia, bardzo nowoczesnego z matematyki, fizyki, chemii, podstawowych przedmiotów oraz będą tam też laboratoria ukierunkowane dla studentów, pragnących włączyć się w działalność naukową.
– Wspieramy Związek Fahrenheita w zależności od tego, na ile uczelnie gdańskie rzeczywiście robią postępy w tej konsolidacji – wyjaśnił Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki. Myślę, że celem, do którego wszyscy zmierzamy jest utworzenie w końcu co najmniej federacji Fahrenheita, a być może w przyszłości nawet Uniwersytetu Fahrenheita, ale to wszystko zależy od środowisk akademickich Gdańska. Nic na siłę. Ten proces konsolidacyjny w Gdańsku charakteryzuje się czymś, czego nie ma na taką skalę w innych miejscach w Polsce. Otóż, on zaczął się oddolnie. On zaczął się od przekonania środowisk akademickich wszystkich, od tego, że to się po prostu opłaca – pokazania, że konsolidacja i połączenie sił w wielu aspektach, a w końcu być może w niedalekiej przyszłości w całości – jest opłacalne dla naukowców, dla badań w rozmaitych dyscyplinach i dźwiga akademicki Gdańsk na podium w Polsce. Ponieważ krok po kroku te zamierzenia są realizowane, a następnym jest cyfryzacja bibliotek, więc na poszczególne inwestycje Związku Fahrenheita środki finansowe w Ministerstwie są przeznaczane. Zgodnie z założeniami ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym, oczywiście o finansach, która ma promować tych, którzy się rozwijają.
Fot. Kazimierz Netka.
Może kiedyś w ślady uczelni pójdzie Trójmiasto i powstanie tu jeden powiat – zaproponowaliśmy. Pan Rektor prof. Krzysztof Wilde odparł, że to temat na inne spotkanie. Warte jest rozważenie takiej konsolidacji samorządów i zjednoczenie ich pod wspólnym zarządem. Nie ma konurbacji w Polsce, która bardziej się do tego nadaje niż Trójmiasto.
Jeśli trzy uczenie o bardzo odmiennych kierunkach badań i kształcenia potrafiły się porozumieć, to dlaczego nie miałyby dojść do takiej jedności, współpracy trzy miasta: Gdańsk, Gdynia, Sopot? Miasta te realizują niemal identyczne zadania, więc o ich konsolidację byłoby o wiele łatwiej niż w przypadku uczelni. A może i pożytki byłyby olbrzymie. Warto się nad tym zastanowić.
W miastach chodzi o stanowiska. Trzy miasta, to trzy posady dla prezydentów. A jak będzie w Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, gdy się jeszcze bardziej rozwinie?
– Związek Uczelni to jest federacja, czyli każda uczenia cały czas posiada swojego rektora jak i władze – wyjaśnił prof. Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej. – Natomiast federacja to jest niezależne ciało, które ma prezydenta. Kompetencje, które są przewidziane dla prezydenta zależą od konsensusu, naszego wyboru, ale generalnie promocja jest wspólna, także ewaluacja – elementy, które nas uwspólniają są realizowane przez federację, ale autonomia uczeni cały czas pozostaje – powiedział prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl