Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna liderem SSE w Polsce. Podsumowanie 2022 roku. Dzięki funkcjonowaniu Polskiej Strefy Inwestycji przedsiębiorstwa mogły pozwolić sobie na nowe projekty w czasie niestabilnej sytuacji na rynku globalnym

Źródło ilustracji: PSSE.

Wsparcie ze strony Polskiej Strefy Inwestycji pomoże firmom zaoszczędzić środki na dalszy rozwój

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna została najlepszą strefą ekonomiczną 2022 roku w Polsce, udzielając wsparcia 78 projektom inwestycyjnym o łącznym nakładzie przekraczającym 2,7 mld zł. Inwestycje przyczynią się do powstania 307 nowych miejsc pracy oraz utrzymania ponad 10 250 stanowisk – napisano w komunikacie, który przekazała nam Monika Fabich – Główny Specjalista ds. Marketingu w Dziale Organizacyjno-Prawnym Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE):

Dzięki funkcjonowaniu Polskiej Strefy Inwestycji przedsiębiorstwa mogły pozwolić sobie na nowe projekty w czasie niestabilnej sytuacji na rynku globalnym. Niewątpliwie sytuacja geopolityczna wymusiła na przedsiębiorcach większą ostrożność przy planowaniu nowych inwestycji. To przyczyna nieco niższego wskaźnika ubiegania się o wsparcie w porównaniu do roku 2021.

– Uważam, że nasz region dobrze radzi sobie z tą sytuacją, czego dowodem jest największa liczba wydanych decyzji w kraju. W województwie pomorskim oraz kujawsko – pomorskim, aż 69% wydanych decyzji otrzymały firmy z sektora MŚP, natomiast firmy z polskim kapitałem stanowiły aż 82% wszystkich decyzji. Uświadamiamy przedsiębiorców, że wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji pomoże im zaoszczędzić środki na dalszy rozwój. Pamiętajmy także, że każde spowolnienie przynosi okazję do objęcia przewagi na rynku gospodarczym – podkreśla Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W 2022 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna okazała się liderem nie tylko na arenie krajowej. W rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022 Spółka zajęła 2 miejsce wśród specjalnych stref ekonomicznych w Europie oraz 7 na świecie.

– fDi Magazine docenił Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną przede wszystkim za przyrost nowych inwestycji. Wyróżniamy się wysokim poziomem obsługi inwestorów, w tym przydzielaniem dedykowanego specjalisty, który pomaga firmie w całym procesie inwestycyjnym. Ponadto autorzy rankingu docenili działalność naszego Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, projekty z zakresu zielonej gospodarki oraz wsparcie startupów za pośrednictwem Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego. Otrzymanie tytułu jednej z najlepszych stref ekonomicznych na świecie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz niewątpliwym docenieniem naszej pracy – wyjaśnia Prezes Sztandera.

Prace Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej doceniła także Komisja Europejska, która wybrała konsorcjum Pomeranian Digital Innovation Hub (PDIH) koordynowane przez PSSE jako jedno z centrów odpowiedzialnych za transformację cyfrową w Polsce. Specjalizacją pomorskiego EDIH są rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0, Robotyzacji, AI, VR/AR i Cyber bezpieczeństwa.

W minionym roku PSSE otrzymała także grant w wysokości 6,5 mln zł na rozwój Centrum Programowania Robotów Przemysłowych zlokalizowany w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym. Ośrodek jest uzupełnieniem oferty edukacyjnej szkół branżowych, które pomoże młodym ludziom wyjść na rynek pracy z praktyczną wiedzą i umiejętnościami. Spółka w 2022 roku uruchomiła także pierwszą filię CPRP w województwie kujawsko-pomorskim (Włocławek). Odbywają się tam obecnie zajęcia testowe, natomiast oficjalne otwarcie planowane jest na 9 stycznia br.

– W Nowym Roku planujemy kolejne otwarcia. Już w przyszłym miesiącu ruszy CPRP w Grudziądzu realizowane we współpracy z Urzędem Miasta. Cieszymy się, że nasi Inwestorzy chcą z nami realizować tak ważny dla edukacji projekt, ponieważ kształcenie przyszłej kadry z zakresu programowania i robotyki, niweluje zagrożenie braku fachowców, co stanowiłoby ogromną barierę rozwoju kraju – tłumaczy Prezes Sztandera.

Jednym z filarów działalności PSSE jest także Gdański Park Naukowo – Technologiczny, wspierający rozwój nauki i przedsiębiorczości. Wartość wytransferowanej pomocy de minimis osiągnęła rekordową sumę 2 mln zł. Ponadto dzięki działalności GPN-T, międzynarodowe startupy otrzymały możliwość rozwinięcia swoich pomysłów na biznes, m.in. dzięki organizowanemu hackathonowi – Urban Tech #Gdańsk. Wydarzenie umożliwiło młodym firmom uzyskanie dostępu do wiedzy, infrastruktury technicznej, a przede wszystkim partnerów korporacyjnych.

– Za pomocą realizowanych hackathonów i akceleracji, staramy się wspierać startupy poprzez nakierowanie ich na odpowiednie tory, umożliwiające rozwój swoich projektów. Dzięki zaangażowaniu naszych Partnerów korporacyjnych umożliwiamy im także wejście na rynek i zdobycie przełomowego zlecenia. Takie działania dają szansę na przyśpieszenie rozwoju nie tylko indywidualnych młodych firm, ale także gospodarki, ponieważ ich innowacyjne projekty, zmieniają naszą rzeczywistość – mówi Prezes PSSE.

W celu poprawy efektywności energetycznej zespołu budynków Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego Strefa na dachach budynków A i B uruchomiła dwie instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 100kWp. Jak wyjaśnia Prezes Sztandera – Do dnia dzisiejszego całkowita energia wyprodukowana przez instalację wynosi ponad 57MWh co przekłada się, oprócz oczywistych korzyści jak niższe rachunki za zużycie energii, również na korzyści dla środowiska w postaci redukcji emisji CO2 o ponad 22 ton i jako ekwiwalent posadzonych drzew w liczbie ponad 650 sztuk. Strefa realizuje także inwestycje wpływającą na poprawę jakości środowiska i efektywności energetycznej nie tylko budynków Parków, ale także w celu wsparcia Inwestorów. Spółka realizuje budowę trzech farm fotowoltaicznych. Energia w nich wyprodukowana zostanie zaoferowana strefowym inwestorom oraz skonsumowana w obiektach GPN-T.

– Przed nami kolejny pracowity rok, skupiony na wsparciu przedsiębiorców i rozwoju gospodarki naszego kraju. Oprócz udzielania wsparcia w postaci ulgi podatkowej, będziemy w dalszym ciągu kontynuować prace związane z farmami fotowoltaicznymi, otwierać kolejne filie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w celu wsparcia szkolnictwa branżowego oraz pozyskiwać nowe tereny inwestycyjne w celu rozwoju naszego regionu. Procedujemy już nowe decyzje o wsparciu, ponieważ tytuł lidera SSE w kraju i na świecie zobowiązuje do nieustannego wysiłku i motywuje do realizacji dalszych ambitnych planów – podsumowuje Przemysław Sztandera.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *