Eksplozja ruchu turystycznego. W I kwartale 2022 roku udzielono turystom w Polsce prawie 4 razy więcej noclegów niż w I kwartale roku 2021. Na to niezwykłe zjawisko w gospodarce zwrócił naszą uwagę Urząd Statystyczny w Gdańsku, obchodzący 60-lecie powołania

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Najwięcej noclegów udzielono w województwie małopolskim

Przemysł wypoczynku i podróżowania staje się nową gwiazdą na biznesowym rynku. Takie są notowania za I kwartał bieżącego roku, w porównaniu z I kwartałem 2021 roku – ustalił Główny Urząd Statystyczny. W I kwartale 2022 r. turystom udzielono 15,5 mln noclegów, tj. prawie 4-krotnie więcej niż w analogicznym kwartale 2021 r. Turyści krajowi skorzystali z 13,1 mln noclegów, natomiast turyści zagraniczni – z 2,4 mln. W porównaniu z 1 kwartałem 2021 nastąpił prawie 4–krotny wzrost liczby noclegów udzielonych turystom krajowym i 5,5-krotny wzrost noclegów turystów zagranicznych. Turyści najchętniej wybierali hotele, gdzie spędzili 9,1 mln nocy.

Informacje na ten temat przekazała nam Agnieszka Sągolewska – starszy specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Oto infografika, przedstawiająca najnowsze ustalenia obliczenia, analizy, dokonane przez GUS, w tym Urząd Statystyczny w Gdańsku:

Wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych w 1 kwartale 2022 r

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

W czwartek, 30 czerwca 2022 roku, Urząd Statystyczny w Gdańsku obchodzi 60-lecie swego powołania. Uroczystości odbędą się w Uniwersytecie Gdańskim, w Sopocie. Urząd Statystyczny – ważna instytucja obserwująca przemiany i stan naszego życia, dostarczająca informacji niezbędnych do sprawnego i skutecznego zarządzania – zasługuje na słowa wielkiego uznania nie tylko z okazji jubileuszów. Beż wyników żmudnej pracy osób zatrudnionych w Głównym Urzędzie Statystycznym oraz w Urzędzie Statystycznym w Gdańsku, nie mielibyśmy ważnej wiedzy na temat tego, jakie przemiany zachodzą w Polsce, w tym w województwie pomorskim, w tym np. w gospodarce morskiej, która rozwija się coraz bardziej i ma duże znaczenie dla turystyki.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *