ERBUD wyremontuje Nabrzeże Przemysłowe w Porcie Gdańsk. Przekazanie terenu budowy wykonawcy zadania nastąpi w pierwszym tygodniu stycznia 2024 r. Finał za dwa lata

Fot. z Archiwum ZMPGdańsk.

Rozbudowa Przemysłowego poprawi komunikację, usprawni przeładunki, zwiększy atrakcyjność portu

Niebawem rozpocznie się budowa umocnienia dna wzdłuż Nabrzeża Przemysłowego w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku oraz wymiana jego linii odbojowej. Dzięki tej inwestycji, opiewającej na blisko 28 mln zł, głębokość techniczna przy nabrzeżu wyniesie do 10 m, co znacząco zwiększy możliwości przeładunkowe operatorów – poinformowała Aneta Urbanowicz – Biuro Rzecznika Prasowego Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (ZMPGdańsk).

Umocnienie dna poprawi bezpieczeństwo konstrukcji nabrzeża, a wymiana linii odbojowej na odc. III-1 i III-2 umożliwi obsługę większych jednostek. Prace będą wykonywane etapami na odcinkach o łącznej długości 802 m. Nabrzeże Przemysłowe zlokalizowane jest na terenie prawobrzeżnej części Portu Wewnętrznego w Gdańsku.

Umowa z wykonawcą, czyli konsorcjum firm, którego liderem jest Erbud S.A. została podpisana na początku grudnia br. Przekazanie terenu budowy nastąpi w pierwszym tygodniu stycznia 2024 r. Po dwóch latach inwestycja ma być gotowa.

– Naszym celem jest tworzenie możliwości dla biznesu. Inwestycje planujemy i realizujemy pod potrzeby obecnych, ale i przyszłych kontrahentów. Właśnie dobiegło końca jedno z takich przedsięwzięć. Rozbudowa rejonu Nabrzeża Przemysłowego, która wpisuje się w długoterminową strategię inwestycyjną Portu Gdańsk, w zdecydowany sposób poprawi komunikację, usprawni przeładunki, a także pozwoli na skomercjalizowanie nowych terenów inwestycyjnych. Teraz przyszedł czas na modernizację samego nabrzeża. Za dwa lata, gdy zostanie oddane do użytku, będą przy nim obsługiwane większe jednostki, co z pewnością zwiększy możliwości przeładunkowe operatorów – wyjaśnia Kamil Tarczewski, wiceprezes Portu Gdańsk.

Fot. z Archiwum ZMPGdańsk.

Zakres zamówienia obejmuje roboty czerpalne, wykonanie umocnienia dna oraz wymianę linii odbojowej i innego wyposażenia nabrzeża.

– Modernizacja nabrzeża spowoduje również, że zminimalizowane zostanie ryzyko powstawania niekorzystnych dla konstrukcji nabrzeża przegłębień dna oraz zwiększy dopuszczalne zanurzenie statków, co jest bardzo ważne dla naszych kontrahentów. Dodatkowo bardzo istotne jest dla nas również to, że inwestycja w całości będzie nadzorowana przez kadrę inżynierską Portu – dodaje Łukasz Jabłonowski, dyrektor Departamentu Infrastruktury Hydrotechnicznej ZMPGdańsk.

***

Grupa kapitałowa ERBUD jest największą grupą budowlaną w Polsce niebędącą częścią międzynarodowych holdingów. ERBUD ma ponad 32-letnie doświadczenie na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, zielonej energii, serwisie dla przemysłu i inżynierii – wynika z informacji, które przekazała nam Aneta Urbanowicz – Rzecznik Prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *