Fot. Kazimierz Netka.
Architektura, inspirowana industrialnym klimatem stoczni.
Na Młodym Mieście (taka jest historyczna nazwa dzisiejszych terenów po Stoczni Gdańskiej) powstanie wspaniały biurowiec: Eternum, czyli wieczność. Wznosi go Eternum Sp. z o.o. Sp. K., należąca do RWS Investment Group. Obiekt będzie miał 8 kondygnacji nad ziemią; powstaje około kilometra od dworca PKP Gdańsk Główny u zbiegu ulic: Nowowiejska i Jaracza, obok siedziby Europejskiego Centrum Solidarności, niedaleko historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. W środę, 5 grudnia 2018 roku, wmurowano kamień węgielny pod ten biurowiec, a także akt erekcyjny. To epokowe wydarzenie, gdyż Eternum powstaje na wspomnianym już Młodym Mieście – części Gdańska, którą zaczęli budować Krzyżacy.
Źródło ilustracji: RWS Investment Group
Ze względu na znaczenie historyczne owego terenu, w tym miejsca powstania Solidarności, działalności różnych stoczni: Cesarskiej, Schichau, Gdańskiej, obszar ów jest bardzo ważny nie tylko dla Polski, ale też Europy i świata. Dlatego polski rząd podjął starania o wpisanie Stoczni Gdańskiej (pod tą nazwa mieści się też Młode Miasto i wspomniane stocznie) na Listę Dziedzictwa Kulturowego i Naturowego UNESCO. Jednocześnie, na obszarze Młodego Miasta chce realizować swe inwestycje lub już urzeczywistnia swe plany około 20 podmiotów.
Fot. Kazimierz Netka
O tym jak ważny dla miasta i Polski, a także dla inwestorów, jest ów teren Młodego Miasta – Stoczni Gdańskiej mówił Wiesław Bielawski – wiceprezydent Gdańska. Pan prezydent zwrócił uwagę na fakt, ze dyskusja nad zagospodarowaniem Młodego Miasta toczy się już około 20 lat i dotyczy ona między innymi ochrony dziedzictwa kulturowego. Jesteśmy w momencie, w którym – mam nadzieję – dokonuje się przełamywanie stereotypów myślenia o tym dziedzictwie i zapoczątkowanie nowej ery rozwoju tych terenów – powiedział wiceprezydent Gdańska, Wiesław Bielawski, gratulując inwestorom. Oznacza to bowiem, że Gdańsk będzie atrakcyjnym rynkiem pracy.
Fot. Kazimierz Netka
Zdaniem Inwestorów – Wojciecha Sypniewskiego i Roberta Wysłockiego z RWS Investment Group – Młode Miasto to dzielnica przyszłości, która właśnie teraz zaczyna się rozwijać. Taka lokalizacja zobowiązuje i jako inwestor z bogatym doświadczeniem jesteśmy przekonani, że nasz projekt będzie elementem nowej jakości zagospodarowania tej części miasta nawiązującym do tożsamości miejsca. To co wyróżnia nasz budynek na rynku biurowców realizowanych w Trójmieście to kameralna skala oraz architektura przyjazna użytkownikowi i środowisku. Kładziemy duży nacisk na wykończenie części wspólnych. Powierzchnie biurowe dają możliwość elastycznej aranżacji przestrzeni. Wykończenie spełnia wymogi dla budynków biurowych klasy A+. Dbając o komfort użytkowników zaprojektowano duże okna z roletami pozwalające na kontrolę ilości dziennego światła – poinformowali inwestorzy podczas uroczystości.
Źródło ilustracji: RWS Investment Group
Obiekt będzie miał 8 kondygnacji nadziemnych oraz parking podziemny liczący ponad 250 miejsc. Łączna powierzchnia użytkowa Eternum wyniesie blisko 7000 metrów kwadratowych, a wysokość budynku sięgnie 30 metrów.
Na parterze budynku powstaną lokale usługowe dostępne bezpośrednio z ulicy, a pozostałe kondygnacje zostaną przeznaczone na powierzchnie biurowe. Budynek Eternum będzie certyfikowany w systemie BREEAM (standard dotyczący najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania i użytkowania budynków) na poziomie bardzo dobrym.
Projekt budynku powstał w warszawskiej pracowni APA Wojciechowski. Stylistyka wnętrz, jak i elewacja nawiązywać będą do terenów postoczniowych. Inwestycja skierowana jest do klienta ceniącego sobie prestiżową lokalizację, wysoki standard i ciekawą architekturę.
Fot. Kazimierz Netka
Za projekt odpowiada zespół architektów z pracowni APA Wojciechowski mających bardzo duże doświadczenie w projektach biurowych na terenie całej Polski i nie tylko, co jest gwarantem architektury na bardzo wysokim poziomie”- mówi Joanna Woźniak – kierownik projektu z ramienia Grupy RWS.
Do teraz zakończono I etap inwestycji polegający na przystosowaniu działki do rozpoczęcia prac konstrukcyjnych. Wykonano część podziemną budynku i strop żelbetowy nad poziomem 0. Aktualnie realizowany jest poziom +1. W I kwartale 2019 r. rozpoczną się: prace nad elewacją budynku, prace instalacyjne oraz wykończeniowe. Oddanie obiektu do użytku oraz przekazanie powierzchni biurowych najemcom planowane jest w III kwartale 2019 roku. Zawieszenie „wiechy” planowane jest na koniec sierpnia 2019 roku.
Inwestorem jest spółka Eternum, należąca do RWS Investment Group. W kręgu jej działalności są obiekty biurowe, hotelowe, mieszkaniowe, a także parki handlowe. Ponadto spółka komercjalizuje powierzchnie usługowo-biurowe, a także przeprowadza procesy ich sprzedaży.
Źródło ilustracji: RWS Investment Group
GENERALNY WYKONAWCA Eternum to Korporacja Budowlana DORACO z Gdańska, od ponad 25 lat intensywnie pracująca nad umacnianiem swej pozycji jako jednego z liderów na pomorskim rynku generalnego wykonawstwa. Spółka zrealizowała kilkaset inwestycji na terenie całego kraju. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym i hydrotechnicznym. W swoim portfolio posiada także rewitalizacje obiektów zabytkowych, czy realizacje deweloperskie.
Fot. Kazimierz Netka
Kadrę DORACO stanowi zgrany zespół sprawdzonych i doświadczonych pracowników. Więcej niż co trzeci z pracowników jest zatrudniony w firmie ponad 10 lat. Jednocześnie DORACO inwestuje w młodych inżynierów, którzy dzięki pracy w DORACO mogą zdobywać doświadczenie, również w pionierskich, pod względem stosowanych technologii, realizacjach.
– Zaczęliśmy od archeologii, a powstaje piękny budynek – mówił Karol Zduńczyk – wiceprezes Korporacji Budowlanej Doraco, podczas uroczystości wmurowania Aktu Erekcyjnego.
Do tego wątku nawiązuje też treść Aktu Erekcyjnego, w którym napisano m.in., że pragnieniem wszystkich jest, aby obiekt powstający w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Gdańska Młode Miasto wyróżniał się architekturą, inspirowana industrialnym klimatem stoczni.
Fot. Kazimierz Netka
O tym, że miejsce powstawania Eternum jest niezwykłe, zwrócił uwagę również ks. Zbigniew Drzał – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Anny i Joachima w Gdańsku Letnicy. Ksiądz proboszcz powiedział, że cieszy się, że powstaje budynek ambitny, nowoczesny, który jak lustro będzie odbijał trzy krzyże. On ten plac zamyka. Ten plac jest niewątpliwie pierwszym Forum Gdańskim. To budujące, że znane mi osoby dokładają się do stworzenia tutaj przestrzeni Forum Gdańskiego – mówił ksiądz Zbigniew Drzał. Dodał też, że powstaje tu Plac Nowej Polski, Plac Nowej Europy.
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl
Kazimierz Netka