Europejska Noc Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz na Westerplatte. Wcześniej: „Wejście w historię” z Władysławem Bobińskim – oficerem WP, a także odsłonięcie tablicy poświęconej ks. Franciszkowi Rogaczewskiemu – męczennikowi II wojny światowej

Źródło ilustracji: Muzeum II Wojny Światowej.

Wejście w historię oraz zajęcia edukacyjne pt. „Archeolodzy i ich praca” dla rodzin z dziećmi

Noc Muzeów 2022 w Muzeum II Wojny Światowej, 14/15 maja 2022 roku, odbędzie się dwóch miejscach: w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz na terenie Półwyspu Westerplatte, gdzie powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – wynika z informacji, które przekazał nam Sławomir Nichczyński – specjalista ds. komunikacji i promocji internetowej, Dział Komunikacji i Promocji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

Główne obchody Europejskiej Nocy Muzeów zostaną poprzedzone kolejną odsłoną cyklu „Wejście w historię”, gdzie w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku o godz. 11:00, na poziomie -1 zaprezentowane zostaną zabytki związane z osobą Władysława Bobińskiego – oficera WP, dowódcy Pułku Ułanów Karpackich i jednostek pancernych 2 Korpusu. Następnie o godz. 14:00, przy parafii p.w. Chrystusa Króla w Gdańsku zaplanowane zostało uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej ks. Rogaczewskiemumęczennikowi II wojny światowej, aresztowanemu 1 września 1939 r., osadzonemu w Victoria-Schule, następnie w obozie Stutthof, gdzie 11 stycznia 1940 r został rozstrzelany.

Europejską Noc Muzeów poprzedzą także wykłady naukowe dr Ludmiły Rybczenko historyka, zastępcę dyrektora Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej w Kijowie, która w Sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w godz. 15:30 i 17:30 opowie słuchaczom, jak przed obecnie trwającą wojną na Ukrainie obchodzono Europejską Noc Muzeów. Równoległe do prelekcji w godz. 16:00 – 18:00, w Sali konferencyjnej im. J. Olszewskiego odbędzie się spektakl teatralny pt. „Obywatel Junod”, w ramach trwającego od 30 kwietnia Festiwalu Kultury Utraconej.

Za symboliczną złotówkę w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która w tym roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpocznie się o godz. 19:00 i potrwa do godz. 24:00, będzie można udać się na spacer z przewodnikiem pt. „Śladami Armii Krajowej.” Pierwszy z 10 spacerów rozpocznie się o 19:20, ostatni przewidziany jest na godz. 22:20 (spacery 20:00, 21:00 i 22:00 odbędą się w języku angielskim). Ponadto zwiedzić ekspozycję dedykowaną najmłodszym „Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny i jej mieszkania,” o której opowiadać będzie przebrany w strój z epoki edukator Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tej nocy w murach muzeum prezentowane będą także etiudy historyczne.

Źródło ilustracji: Muzeum II Wojny Światowej.

Część atrakcji w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w samym gmachu Muzeum będzie dostępna dla zwiedzających bez konieczności zakupu biletu. Wśród nieodpłatnych aktywności Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku znajdą się między innymi zajęcia edukacyjne pt. „Archeolodzy i ich praca” dla rodzin z dziećmi od 6. roku życia. O swojej pracy opowiedzą także archeolodzy, którzy tej nocy w godz. 19:30-24:00 będą czekać na gości Muzeum przy czasowej ekspozycji „Kiedy się wypełniły dni…” na poziomie -3 muzeum. Tej nocy odwiedzając stanowisko World Battlefield Museums Forum (na poziomie -2), będzie można dzięki aplikacji WBMF na urządzenia mobilne, przenieść się w świat największych bitew w dziejach ludzkości.

Opuszczając mury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku warto także zajrzeć na plac przed gmachem muzeum, gdzie będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie na tle drugowojennego zabytku – muzealnego Dodga WC 52, czy też nabyć muzealne gadżety oraz publikacje w okolicznościowych, niższych cenach. Dodatkowo przed siedzibą muzeum znajdować się będzie namiot edukacyjny, gdzie w godz. od 19:00 do 23:00, przewidziane zostały krótkie narracje edukacyjne, uzupełnione o przedmioty i fotografie, dotyczące wybranych aspektów działalności AK. Przed muzeum przewidziano także stoisko gastronomiczne z herbatą i kawą w cenie 1 zł.

Źródło ilustracji: Muzeum II Wojny Światowej.

W ramach atrakcji Europejskiej Nocy Muzeów 2022, którą przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przewidzianych zostało także wiele wydarzeń na Półwyspie Westerplatte w godz. 17:00 – 22:30. Na terenie dawnej Składnicy działać będą dwie grupy rekonstrukcyjne:

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej im. Centrum Wyszkolenia Żandarmerii, które zorganizuje dioramę stanowiska ogniowego (nieopodal Wartowni nr 3) oraz Przedstawiciele Stowarzyszenia „Kolej na Westerplatte” przewożący w godzinach 17:00 – 22:30, uruchomioną specjalnie na Europejską Noc Muzeów drezynę (każdorazowo, grupy do 25 osób)

Ponadto podczas Nocy Muzeów na Westerplatte pracownicy Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poprowadzą 4 spacery edukacyjne w godz. 19:00, 19:40, 20:45 oraz 21:15. Centralnym punktem zwiedzania będzie wejście na teren wykopalisk, gdzie jesienią 2019 roku odkryte zostały pochówki polskich obrońców Westerplatte. Trasa spaceru obejmie kolejno punkty: stacyjka kolejowa – Magazyn nr 1 – Fort – Cmentarz Obrońców – Nowe Koszary – Wartownia nr 3.

Równolegle do spacerów prowadzonych przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte w godz. 17:50, 18:10, 18:40, 19:30 oraz 19:50 dla grup 20-osobowych, przewidziano spacery przewodnickie (okolice wystawy „Dzieje Krzyża..” – makieta WST).

Tej nocy na Westerplatte uczestnicy będą mogli także wysłuchać ETIUD kulturalnych „7 zniczy u stóp kopca” w wykonaniu młodych aktorów, którzy od godz. 20:00 do 22:00 recytować będą poezję wojenną. Więcej informacji dostępnych jest na plakatach oraz na stronie: www.muzeum1939.pl poinformował Sławomir Nichczyński – specjalista ds. komunikacji i promocji internetowej, Dział Komunikacji i Promocji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *