Europejski Memoriał lekkoatletyczny im. Żylewicza w Gdańsku

44. MEMORIAŁ ŻYLEWICZA – GRAND PRIX GDAŃSKA

11 czerwca (sobota) stadion AWFiS Gdańsk, 44. Memoriał Żylewicza, czyli Mityng Lekkoatletyczny z udziałem 250 zawodników. Ceremonia otwarcia Mityngu o godz. 16:50. Dominować będą konkurencje biegowe, które są najbardziej widowiskowe i atrakcyjne dla kibiców.
Fot. Włodzimierz Amerski 008
Jak powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor mityngu Stanisław Lange (na powyższym zdjęciu z lewej podczas konferencji prasowej) wystartują zawodnicy ubiegający się o uzyskanie minimów na Mistrzostwa Europy w Amsterdamie (6 – 10 lipca) i na sierpniowe igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Takimi zawodnikami są dwaj uwiecznieni na zdjęciu oszczepnicy z klubu AZS AWFiS Gdańsk – od prawej Hubert Chmielak (82,58 m) i Bartosz Osewski (83,89 m). To specjalnie dla nich odwrócono miejsce rozbiegu na stadionie AWFiS Gdańsk, gdyż dotychczasowy jest już zbyt zużyty. Tym samym oszczepy będą posyłane w kierunku wschodnim, być może pod pożądany dla oszczepów wiatr.

W sumie rozegrane zostaną 24 konkurencje:

Kobiety: 100, 200, 400, 800, 3000, 5000 chód, skok w dal, rzut oszczepem, tyczka/pk/

Mężczyźni: 100, 200, 400, 800, 1500, 5000 chód, 3000, skok w dal, rzut oszczepem, kula

Niepełnosprawni: 1500m „wózkarzy” kobiet i mężczyzn, kula kobiet i mężczyzn o Puchar Prezesa PFRON. W ramach Programu „Integracja przez Sport”.
MZ'2016 logotyp
Memoriał Żylewicza, to mityng lekkoatletyczny rangi EAA realizowany przez Klub Lekkoatletyczny „LECHIA” Gdańsk nieprzerwanie od 1973 r. przez 44 lata. Poświęcony pamięci wybitnego trenera i działacza, który był jednym z twórców KS „LECHIA” Gdańsk, a potem silnej reprezentacji Polski w lekkiej atletyce.

To jedna z najważniejszych imprez lekkoatletycznych w Polsce rozgrywana w ramach elitarnego cyklu Lekkoatletycznego Pucharu Polski. Będzie jedną z ostatnich eliminacji do Mistrzostw Europy w Amsterdamie i Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro dla polskich zawodników.

Nadmieniamy, że podczas Memoriału w 2006 r. Wioletta Janowska pobiła Rekord Świata w biegu na 2000 m z przeszkodami, a w 2008 r. Monika Pyrek (na zdjęciu poniżej) uzyskała w skoku o tyczce najlepszy wynik w Europie.

Fot. Włodzimierz Amerski 006

Na 2016 r. gdański Memoriał Żylewicza został umieszczany w Europejskim Kalendarzu Mityngów EAA i będzie jedną z imprez kwalifikacyjnych do Mistrzostw Europy i Igrzysk Olimpijskich dla polskich lekkoatletów, co gwarantuje wysoki poziom sportowy.

Jak powiedział Stanisław Lange: – W ramach programu „Integracja przez Sport” we współpracy z PFRON dla zawodników niepełnosprawnych zrealizujemy Wyścig 1500m ”wózkarek” kobiet i wyścig 1500 m ”wózkarzy” M oraz Kula K i Kula M o Puchar Prezesa PFRON.

Agenda Memoriału w dniu 11 czerwca 2016 r. /sobota/ przedstawia się następująco:

11:30-13:00 Przygotowanie i realizacja Sztafet Olimpijskich dla Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów pod Patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki

13:00 – 16:30 Festyn Rodzinny „Sport Ekologia Zabawa” dla mieszkańców Trójmiasta i kibiców we współpracy z Wydziałem Turystyki i Rekreacji AWFiS Gdańsk. Dostępne będą liczne gry i zabawy oraz konkursy dla dzieci i młodzieży z nagrodami. Uczestnikom towarzyszyć będzie zespół muzyczny.

16:30-19:15

Projektowi przyświecają następujące cele:

* realizacja Mityngu Lekkoatletycznego atrakcyjnego sportowo dla uczestników i kibiców,

* stworzenie warunków do zdobycia minimów kwalifikacyjnych do Imprez Mistrzowskich,

* promocja sportu osób niepełnosprawnych pod wspólnym hasłem „Integracja przez Sport”,

* promocja lekkiej atletyki w szerokich kręgach odbiorców, a zwłaszcza wśród młodzieży Trójmiasta.

Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *