EuroSkills 2023 Gdańsk, 5 – 9 września. Europejska olimpiada umiejętności zawodowych. Stan przygotowań. Nauczyciel jednym z reprezentantów Gdańska, województwa pomorskiego i Polski. 600 zawodników z całego kontynentu, 50 z naszego kraju

Fot. Kazimierz Netka.

Wystartują młodzi, z kwalifikacjami jakie mają wieloletni fachowcy, specjaliści, a nawet eksperci

Fot. Kazimierz Netka.

Za około dwa tygodnie w Gdańsku odbędzie się międzynarodowa rywalizacja w umiejętnościach zawodowych: EuroSkills Gdańsk 2023. Wydarzenie to jest organizowane w partnerstwie, przez: Polską Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), WorldSkills Polska, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AMBEREXPO Gdańsk.

O szczegółach związanych z organizacją tego wydarzenia poinformowano podczas briefingu prasowego, zorganizowanego na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, 23 sierpnia 2023 roku. W spotkaniu tym uczestniczyli m.in.:

Fot. Kazimierz Netka.

Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Andrzej Bojanowski – prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich; dyrektor Agata Lewandowska – Miejski Inżynier Ruchu; Mateusz Janta – nauczyciel, absolwent Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku, zawodnik konkurencji meblarstwo. Konferencję prowadził Patryk Rosiński – inspektor w Referacie Prasowym Urzędu Miejskiego w Gdańsk. Oto szczegółowe wiadomości dotyczące przebiegu spotkania, przekazane nam po zakończeniu konferencji:

W Gdańsku powalczą o tytuł najlepszego zawodowca w Europie

Od 5 do 9 września na terenie AMBEREXPO i Polsat Plus Areny Gdańsk 600 zawodników z 32 krajów walczyć będzie o tytuły Mistrza Europy. Uczestnicy EuroSkills 2023 konkurować będą w 43 dyscyplinach m.in. meblarstwie, florystyce, piekarstwie czy mechanice samochodowej. Na teren imprezy będzie można dojechać bezpośrednim pociągiem z Dworca Głównego.

EuroSkills Gdańsk 2023 to ósma edycja, odbywającego się co dwa lata, największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. Konkurs gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o tytuły najlepszych w wybranej przez siebie umiejętności.

– Już dziś widać, jak zmienia się przestrzeń wokół Międzynarodowych Targów Gdańskich, pomiędzy naszą bursztynową dumą, a AMBEREXPO. Zawody EuroSkills odbędą się po raz pierwszy w Europie Wschodniej. Uczestnicy będą pokazywali swoje umiejętności w takich zawodach jak fryzjerstwo, meblarstwo, budownictwo, florystyka, a także bardziej zaawansowanych technicznie – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

– Wszystko odbędzie się w formie sportowej rywalizacji, dlatego zachęcamy wszystkich do oglądania konkurencji, kibicowania, ale także zainspirowania się. To dobra okazja do tego, żeby otworzyć oczy i zobaczyć, jakie zawody są na świecie, jaką mogą przynosić frajdę i jak piękne rzeczy można tworzyć.

Widzowie będą mogli bezpłatnie śledzić zmagania konkursowe, a także spróbować swoich sił w strefach „Try-a-Skill”. To doskonała okazja, żeby zachęcić młodych ludzi do rozwinięcia swojej pasji i wdrożenia się w przyszły zawód. Wstęp na teren imprezy możliwy będzie po dokonaniu bezpłatnej rejestracji poprzez specjalnie przygotowany formularz zgłoszeniowy.

Na widownie w sposób szczególny zaproszeni są uczniowie klas VII i VIII gdańskich szkół podstawowych, którzy na miejscu będą mogli zapoznać się z zawodami, których następnie będą mogli uczyć się w technikach i szkołach branżowych.

EuroSkills Gdańsk 2023 jest organizowane przy współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, WorldSkills Europe, Miasta Gdańsk i AMBEREXPO.

Od polskich eliminacji do europejskiego konkursu

Gdańsk posiada już pewne doświadczenie w organizacji tego typu wydarzeń. W 2021 roku AMBEREXPO gościło polskie eliminacje do konkursu WorldSkills w Szanghaju, natomiast w ubiegłym roku odbyły się zawody SkillsPoland, czyli eliminacje do tegorocznego EuroSkills Gdańsk 2023.

Podczas ubiegłorocznych eliminacji wystąpiło 200 zawodników, a ich zmagania oceniało 140 sędziów z Polski i zagranicy. W konkurencji meblarstwo zwyciężył Mateusz Janta, absolwent, a także nauczyciel Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku, który powalczy o tytuł najlepszego w Europie:

Fot. Kazimierz Netka.

– Bardzo dużym wsparciem w tych zawodach była szkoła, w której dowiedziałem się o nich i zostałem zachęcony, żeby zmierzyć się i przetestować swoje umiejętności. Ubiegłorocznym zadaniem było zrobienie szafki, czyli korpusu mebla, a do tego szuflady i frontu meblowego. Wszystko w litym drewnie i ze stricte określonymi maszynami, których można używać – mówi Mateusz Janta. – Bardzo zachęcam do udziału w takich zawodach, ponieważ to nie tylko jest pokazanie swoich umiejętności, ale to także wyzwanie polegające na tym, aby w określonym czasie, konkretnymi narzędziami i zgodnie z projektem wykonać zadany mebel. Z drugiej strony pod uwagę brane są wszystkie szczegóły, po to, by wyłonić najlepszego, który pracuje najszybciej, najbardziej efektywnie i zachowuje porządek na stanowisku pracy. Żeby była to właśnie ta najlepsza osoba w Polsce, w Europie i na świecie.

Fot. Kazimierz Netka.

Obszerny teren zawodów

EuroSkills Gdańsk 2023 odbędzie się zarówno w wewnętrznych halach AMBEREXPO, a także w namiotach rozstawionych na parkingu Międzynarodowych Targów Gdańskich i Polsat Plus Areny Gdańsk. Ceremonia otwarcia oraz zamknięcia odbędzie się bezpośrednio na płycie stadionu.

– Mamy ponad 50 tysięcy m² powierzchni zajętych pod tak wspaniałe wydarzenie, jakim jest EuroSkills. 16 namiotów, które tutaj stanęło, to jest ogromne wyzwanie i ogromna praca – mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich:

Fot. Kazimierz Netka.

– To jest największe wykonanie cywilne, jeśli chodzi o wybudowanie w tak krótkim czasie, tak skomplikowanej infrastruktury namiotowej. Pamiętajmy, że są one wszystkie klimatyzowane i wentylowane. Przygotowane są pod różne konkurencje od murarstwa przez obsługę maszyn, fryzjerstwo kończąc na meblarstwie.

Fot. Kazimierz Netka.

Teren zawodów podzielony będzie na strefy, w których rozgrywane będą konkurencje w sześciu różnych tematykach:

– Technologia budowlana

– Sztuka i moda

– Technologia informacyjna i komunikacyjna

– Technologia wytwarzania i inżynieria

– Usługi Społeczne

– Transport i logistyka

Fot. Kazimierz Netka.

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z obszernym terenem zawodów, konieczne będą także zmiany w ruchu, które mają zapewnić bezpieczeństwo dla uczestników imprezy, ale także umożliwić dojazd i parkowanie dla obsługi i zaopatrzenia technicznego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Pierwsze zmiany pojawią się już w weekend 26 – 27 sierpnia i będą polegały na zamknięciu ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk. Największe i najistotniejsze dla mieszkańców Letnicy zmiany pojawią się w samym szczycie imprezy, czyli między 5 a 9 września. W tym czasie ruch w tej dzielnicy będzie odbywał się jednokierunkową ulicą Starowiejską. Ulica Uczniowska w relacji do ronda Mazowieckiego również będzie jednokierunkowa. Tam zorganizujemy parking dla uczestników i obsługi – mówi Agata Lewandowska, Miejski Inżynier Ruchu:

Fot. Kazimierz Netka.

– Zachęcamy państwa do przyjeżdżania komunikacją zbiorową, która funkcjonować będzie bez zmian. Szkoły, które zdecydowałyby się na przyjazd autokarami, również znajdą dedykowane miejsca postojowe.

Dla osób chcących odwiedzić w trakcie trwania zawodów teren imprezy możliwy będzie dojazd ze stacji Gdańsk Główny bezpośrednim pociągiem, który zatrzymywać się będzie wyłącznie na stacji Gdańsk Stadion Expo. Pociąg kursować będzie w godzinach 9.00 – 17.00 i dostępny będzie także dla tych, którzy będą chcieli z terenu AMBEREXPO wrócić do centrum Gdańska -poinformowano podczas konferencji prasowej w AmberExpo – Międzynarodowych Targach Gdańskich.

Więcej wiadomości można znaleźć na stronie: https://euroskills2023.org/pl/euroskills-gdansk-2023/# .

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *