Fot. Kazimierz Netka.
WorldSkills 2023 – Międzynarodowe „igrzyska olimpijskie” zawodów branżowych – umiejętności zawodowych – za rok odbędą się w Gdańsku
Dokładnie za rok od poniedziałku 5 września 2022 roku Międzynarodowe Mistrzostwa EuroSkills odbędą się w Gdańsku. Zachęcamy do obserwowania tych zawodów. Spodziewanych jest w Gdańsku 600 najlepszych z najlepszych zawodników w 50 widowiskowych dyscyplinach branżowych z 31 krajów Europy. To wszystko w AmberExpo na 60 000 metrach kwadratowych, z udziałem 100 000 widzów z Polski i całej Europy.
Skąd wiemy? Mówiono o tym w centrum Gdańska, w słoneczną niedzielę 4 września 2022 roku, podczas Pikniku Rodzinnego – Dnia Innowacji Erasmus+, zorganizowanego na Targu Węglowym przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Uniwersytet Gdański.. To był jeden z ostatnich przebłysków lata. Piękne nasłonecznienie, bezchmurne niebo i temperatura powyżej 20 stopni zachęcały raczej do przebywania nad morzem, nad wodą niż na placu, między rozgrzanymi budynkami. Kto wybrał leżakowanie zamiast stania po wiedzę, niech żałuje. Jeśli jednak chce się dowiedzieć, co działo się na wspomnianym pikniku, może teraz skorzystać z naszego przekazu. Może zmieni swe zainteresowania z plażowania na profesjonalne zawodowstwo i wystartuje w przyszłych mistrzostwach świata w umiejętnościach dających atrakcyjną pracę; niech stanie się innowacyjnym i skorzysta z szans, jakie stwarza unijny program Erasmus+, z pieniędzy, jakie można uzyskać z tego programu.
Fot. Kazimierz Netka.
– Erasmus jest nie tylko na wyjazdy studentów za granicę – mówił red. Marek Zając, prowadzący piknik na Targu Węglowym w Gdańsku. Z unijnego programu Erasmus+ można pozyskać od 30 000 euro do 5 mln euro. Prowadzicie fundacje stowarzyszenia, działacie w amatorskich klubach sportowych prowadzicie placówki edukacyjne wolontariatu, macie przedszkola, szkoły, pukajcie do punktów informacyjnych, bo do roku 2027 można skorzystać naprawdę z potężnych funduszy europejskich. Podobnie z waszymi marzeniami, jeśli chcielibyście wyjechać za granicę jako wolontariusze bądź przyjąć wolontariuszy do pomocy w ważnych dla was przedsięwzięciach.
Fot. Kazimierz Netka.
Również na pikniku można było znaleźć potrzebne informacje. Dlatego kolejka była do mobilnego punktu informacyjnego, a tam eksploduje talent waszych dzieci: edukacja XXI wieku: Google, VR, cyfrowe stoły, jeżdżące roboty, które dzieci same mogą zaprogramować. To wszystko we wnętrzu ciężarówki, a przed ciężarówką kolejna kolejka – tam GUMed udziela porad dietetycznych. Można się zważyć na specjalnej wadze, która pokaże, jaki procent naszego ciała stanowią mięśnie, tłuszcz, kości, woda i na podstawie tego można zmienić swoją dietę, tak żeby nam się żyło lepiej, dłużej. Uczelnie tworzące związek pod szyldem Fahrenheita – wielkiego naukowca – przygotowały niezwykłe eksperymenty medyczne. Malowanie buziek – na końcu w zielonym namiocie. Są też stanowiska naszych partnerów czyli pomorskich uczelni i naszych partnerów medialnych, a także stanowisko EuroSkills Gdańsk 2023 i o tym właśnie porozmawiamy. Trzech wspaniałych „Muszkieterów” zaraz wjedzie na scenę – mówił red. Marek Zając.
Fot. Kazimierz Netka.
Jako pierwszy: dr Paweł Poszytek – dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ Europejskiego Korpusu Solidarności. Przede wszystkimi to człowiek, który inicjatywę WorldSkills przeszczepił do Polski i bez Pawła Poszytka nie byłoby w przyszłym roku wielkich prestiżowych zawodów EuroSkills 2023 właśnie w Gdańsku, dokładnie za rok od 5 września 2023 roku, a będą odbywały się na terenie AmberExpo.
Dlatego naszym gościem jest też Paweł Orłowski, wiceprezes AmberExpo. Witamy serdecznie! To będą gospodarze tych wielkich zawodów.
Fot. Kazimierz Netka.
Ale przede wszystkim, co w zawodach jest najważniejsze: fantastyczni uczestnicy. W przyszłym roku spodziewamy się w Gdańsku 600 najlepszych z najlepszych zawodników w 50 widowiskowych dyscyplinach branżowych z 31 krajów Europy. To wszystko w AmberExpo na 60 000 metrów kwadratowych powierzchni z udziałem 100 000 widzów z Polski i całej Europy. A my już odnosimy sukcesy na zawodach WorldSkills i EuroSkills czyli na branżowych mistrzostwach świata i Europy, a najlepszym przykładem jest Bartosz Wicherek. Bartosz, zapraszamy cię na scenę. Prosimy o gorące brawa, bo to brązowy medalista zawodów EuroSkills w mieście Graz, w 2021 roku. Krótko mówiąc, na tej scenie staje jeden z trzech najlepszych młodych kucharzy Europy.
Bartek, jaka droga prowadziła do brązowego medalu?
Fot. Kazimierz Netka.
– Droga była bardzo intensywna, tak to można nazwać. Dużo pracy nas to kosztowało. Zawsze też podkreślam, że jest to sukces drużynowy, nie tylko indywidualny. Pomimo tego, że ten medal zawisnął na mojej szyi, do tego sukcesu przyczynili się świetni ludzie, którzy mnie w tej drodze prowadzili, pomogli przez tę drogę przejść, wyedukowali, wspierali tam na miejscu.
– Bo to wiele miesięcy ciężkich treningów, a potem wyczerpujące 3-dniowe zawody. Jak one wyglądają? – pyta Marek Zając.
Fot. Kazimierz Netka.
– Zawody składają się z trzech dni. Na tych zawodach realizujemy taki zwane moduły. Są to zadania, które ustala organizator danej konkurencji. Przez 3 dni pracowaliśmy około 20 godzin. Dziennie to była praca po 5 – 6 godzin, intensywna, bardzo wymagająca od zawodników wysokiego skupienia, także siły fizycznej, bo wiele konkurencji opartych jest też na tym, że trzeba być sprawnym, a nie tylko dobrze wykształconym w swoim zawodzie. Tak pokrótce to wygląda. Sama idea i organizacja tego konkursu – można o tym mówić bardzo obszernie – ale pokrótce tak to wygląda.
Marek Zając:
– WorldSkillls ma już kilkadziesiąt lat. Idea ta narodziła się po II wojnie światowej. W WorldSkills biorą udział największe państwa na świecie, angażując w nią swoich ekspertów, młode talenty, gigantyczne środki finansowe. To są naprawdę superprofesjonalne, wymagające zawody, które nie przypadkiem nazywa się igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych, bądź umiejętności branżowych. Polska dopiero niedawno dołączyła do tego elitarnego grona.
Panie dyrektorze, dlaczego postawił pan na te zawody?
Fot. Kazimierz Netka.
– Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ zarządza programami europejskimi skierowanymi do edukacji różnego poziomu edukacji prowadzonej w firmach, przedsiębiorstwach – mówił dr Paweł Poszytek – dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ Europejskiego Korpusu Solidarności. – Mamy dosyć spore portfolio działań na rzecz podnoszenia kwalifikacji zawodowych, właśnie tych branżowych no i któregoś dnia dowiedziałem się, że Polska nie uczestniczy w Europie w tej inicjatywie WorldSkills, która właśnie wspiera młodych zawodowców. Pokazuje też świat branżowy i biznesowy od strony praktycznej, gdzie spotykają się edukatorzy, uczniowie, studenci. Ale też właśnie biznes. I postanowiliśmy w firmie dołączyć do tej inicjatywy. Dzięki temu nasze portfolio działań na rzecz wspierania edukacji zawodowej jest bardzo szerokie. Każdy, kto chciałby znaleźć jakieś wsparcie i przyjdzie do nas, to może wybierać w bardzo szerokim wachlarzu. Po paru latach starań osiągniemy takie efekty jak w postaci załączonego „obrazka” czyli Bartka Wicherka. Mistrzów mamy jeszcze kilku, bo na europejskich zawodach – WorldSkills w tamtym roku był w austriackim Grazu – również przywieźliśmy w spawaniu, ale też poprzednik Bartka zdobył wicemistrzostwo świata w Kazaniu w gotowaniu. Ta rzesza młodych ludzi rośnie, oni w swych środowiskach wspierają innych młodych ludzi, no właśnie ktoś był mentorem Bartka, teraz Bartek jest mentorem dla kolejnych osób. My tak patrzymy jak to rośnie, Po prostu nie ma wyjścia; chcemy to robić.
Polska późno dołączyła do elitarnego grona WorldSkills, ale jak już dołączyła to z przytupem. Mówiliśmy o wicemistrzostwach świata, o medalach na szczeblu europejskim – co było zaskoczeniem dla wszystkich innych krajów, bo to była naprawdę mordercza konkurencja. A jak to się stało – to też zaskakujące – że w przyszłym roku w Gdańsku, będziemy gościli zawody EuroSkills – pyta Marek Zając.
Fot. Kazimierz Netka.
Organizacja takich zawodów wymaga takiego samego wysiłku jak organizacja każdej imprezy europejskiej, czy to są mistrzostwa w siatkówkę czy innego rodzaju imprezy skupiające wielu osób – odpowiedział dr Paweł Poszytek – dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ Europejskiego Korpusu Solidarności. – Tutaj się spodziewamy prawie 100 000 gości. Tu w Gdańsku, w trakcie tych zawodów. Skierowaliśmy nasze zapytania i prośby do różnych mias.t I z takim naprawdę entuzjastycznym odzewem i totalnym zrozumieniem jak można to zrobić, jak należy to zrobić, spotkaliśmy się tu w Gdańsku, ale o tym najlepiej może powiedzieć pan prezes Orłowski – powiedział dyrektor Poszytek.
– To jest właśnie to płynne przejście, ale ja zapytam pół żartem i pół serio, bo od jutro będzie rok do zawodów EuroSkills 2023: stres rośnie panie prezesie? To jest nieprawdopodobne przedsięwzięcie – podkreślił Marek Zając.
– Dzień Dobry! Oczywiście, że rośnie – odpowiedział Paweł Orłowski – wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich:
Fot. Kazimierz Netka.
– To będzie bardzo, bardzo intensywny rok. Dziękuję też za miłe słowa od pana doktora, od pana dyrektora. No cóż, gdzie takie wydarzenie organizować jak nie w Gdańsku? W Gdańsku, mieście otwartym na świat i w mieście nawet mówi się o nim, jako o mieście zawodowców. Tutaj szkoły branżowe mają bardzo ważną role. O tym też świadczy młodzież, która się w tych szkołach i uczy i wszyscy profesjonaliści którzy w Gdańsku pracują. Myślę, że stąd takie nasze zaangażowanie; większe niż organizacyjne, techniczne czy logistyczne. Nam po prostu bardzo zależało na tym wydarzeniu, dlatego, że Fundacja Systemu Rozwoju Systemu Edukacji czy Euro WorldSkill nie robi rzeczy byle jakich. Robi rzeczy unikatowe i unikatowe na skalę europejską, światową i taki też chce być Gdańsk. À propos stresu, on czasami kończy się też zajadaniem, więc ja muszę uważać na te przysmaki pana Bartka, ale mam taki mały trick – odpowiedź, à propos tej wagi, którą udostępnia Gdański Uniwersytet Medyczny. Lepiej zważyć się przed, a potem iść na te przysmaki. To taka mała podpowiedź – zażartował prezes Paweł Orłowski.
Fot. Kazimierz Netka.
– Praktyczny zmysł dobrego menedżera. Od razu wszystko zamknięte jest w sensownym harmonogramie. Ale spróbujmy sobie panie prezesie wyobrazić to, co nas czeka w Gdańsku, we wrześniu 2023 roku. Mamy hale AmberExpo, mamy piękny, bursztynowy stadion Polsat Plus Arena, a między nimi wyrośnie jeszcze miasteczko namiotów – powiedział Marek Zając.
– To prawda, to właściwie będzie miasteczko w miasteczku. Miasteczko EuroSkills w Gdańsku, Zresztą tutaj w tym pytaniu trochę zawiera się odpowiedź dlaczego w Gdańsku. Myślę, że ta oferta związana z bursztynowym stadionem, z AmberExpo i z tym miasteczkiem, które powstanie między tymi obiektami jest też idealną propozycją dla naszych gości z Polski i z Europy. Świetnie zostało powiedziane, i dobrze, że o tym mówimy, że EuroSkills i WorldSkills to igrzyska olimpijskie w zawodach, i myślę że to korzystanie ze stadionu na ceremonii otwarcia i ceremonii zamknięcia jest idealnym punktem pokazującym, jak w takich sportowych emocjach można rywalizować w prawie 50 dyscyplinach, które będą obecne na EuroSkills. Przypomnę, że jest to 60 000 metrów kwadratowych dla 30 krajów z Europy, ponad 500 zawodników więc to bardzo ogromne wydarzenie. Myślę, że w czasie EuroSkills będziemy mieli taki drugi Gdańsk: branżowy, zawodowy Gdańsk na Letnicy przy AmberExpo – powiedział prezes Paweł Orłowski.
Fot. Kazimierz Netka.
– I wszystkich państwa zapraszamy. Te dyscypliny naprawdę są niezwykle widowiskowe. Niektóre dotyczą zawodów bardzo tradycyjnych, jak wspomniane gotowanie, florystyka czy spawanie w którym zdobyliśmy medale, ale także naprawa maszyn rolniczych, prowadzenie laboratorium chemicznego, a z drugiej strony bardzo nowoczesne zawody, kojarzące się z wiekiem XXI, na przykład roboty mobilne, chmury obliczeniowe, cyfrowe projektowanie budynków. Tu chciałbym, panie dyrektorze, by bardzo mocno wybrzmiała ta kwestia. Bo z jednej strony mamy edukację, ale z drugiej strony wielki światowy biznes, zaangażowany na poważnie od kilkudziesięciu lat w tę inicjatywę, bo to się po prostu wszystkim opłaca – powiedział Marek Zając.
– Przede wszystkim toczyła się wiele lat dyskusja nad tym jak właśnie prowadzić tę edukację zawodową, branżową i ostatecznie ta dyskusja została – że tak powiem skutecznie skonkludowana – powiedział dyrektor dr Paweł Poszytek. – Tu już nic nie wymyślimy mądrzejszego ponad to, że tego typu edukacja – i tak to robią najlepsze kraje na świecie mające najlepsze osiągnięcia – że ta edukacja musi się odbywać w bardzo ścisłej współpracy między sektorem edukacyjnym a przedsiębiorcami. Nie da się tego zrobić inaczej. To jest bardzo szybki postęp technologiczny. Żadna szkoła, również i uczenia, chociaż uczelnie mają tu o wiele lepszą sytuację, nie są w stanie nadążyć za tymi drogimi nowinkami, maszynami, technologiami wykorzystywanymi w danej branży, dlatego, kto się chce kształcić branżowo, potrzebuje nie tylko szkoły, ale potrzebuje również bywać w przedsiębiorstwie, reprezentującym branżę, w której on chce się kształcić. Tego się nie da inaczej zrobić. Są tacy, którzy jeszcze próbują burzyć ten obraz, mówiąc, że nie wiemy, jakie będą zawody za 10, za 20 lat, to dlaczego mamy się specjalizować w różnych branżach? Odpowiedź znowu jest bardzo prosta: żyjemy w erze przemysłu 4.0. Wszystkie procesy w różnych gałęziach gospodarki, w firmach są automatyzowane i zapoznanie się z takim systemem pracy, gdzie te procesy są skomputeryzowane, zautomatyzowane zawsze nam pomoże. Prosty przykład: obrabianie, skrawanie. Nikt już nie stoi przy obrabiarce, nie robi tego manualnie, więc niepotrzebne są tutaj manualne umiejętności; one odeszły w przeszłość, tylko trzeba umieć operować komputerem, który steruje procesem. A więc, bez względu na branżę, nawet jeśli technologie będą się tam zmieniać, to pozostanie jeden ważny element: automatyzacja procesów. A więc dobrze się z tym zaznajomić, ale także również wykształcić się w jakiejś konkretnej branży. A więc dualne nauczanie i szkolenie. Szkoła czy uniwersytet wspólnie równolegle z przedsiębiorstwem, ale nie na zasadzie trzytygodniowego startu tylko praktycznie w równoległym procesie – powiedział dr Paweł Poszytek.
– Zapraszamy na zawody EuroSkills w Gdańsku, w 2023 roku, to będzie naprawdę wielkie, międzynarodowe wydarzenie, a dodatkowo w telegraficznym skrócie: zawody krajowe w AmberExpo oczywiście – poinformował Marek Zając.
Fot. Kazimierz Netka.
– W listopadzie spotykamy się już po raz drugi, bo zawody krajowe, eliminacyjne, odbyły się w zeszłym roku i zaczęła się nasza wspaniała podróż z AmberExpo i z prezesem Orłowskim, który dokłada wiele starań by to wyszło – dodał dr Paweł Poszytek. – Zawody krajowe okazały się sukcesem. Nasi partnerzy z Europy ocenili, że jest to dobre miejsce, spełniające odpowiednie standardy, Tak, że zostajemy tutaj i zapraszamy w listopadzie na nasze krajowe zwody. Będzie więcej możliwości takich działań praktycznych, ponieważ planujemy wiele towarzyszących imprez. Wiadomo, że w trakcie zawodów europejskich będzie trochę trudniej, bo wiele gości, wszystko sprocedurowane i zorganizowane według standardów i wymogów Europejskiej Federacji WorldSkills. W trakcie krajowych zawodów będziemy mogli szerzej „poszaleć”. Zapraszamy na Amber Expo. Najpierw na zwodu krajowe czyli na mistrzostwa Polski, a w przyszłym roku na Mistrzostwa Europy – zachęcali organizatorzy. A więc, poszalejmy…
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl