Galileo Masters i Space3.ac czekają na chętnych do rywalizacji

Ruszyło przyjmowanie kandydatów do akceleratora Space3.ac i do konkursu Galileo Masters 2016

Gdańsk koordynuje współpracę w technologiach kosmicznych

Od Galileo Masters do akceleratora  Space3.ac
Pięć miesięcy temu, na początku grudnia 2015 roku, powołano w Gdańsku pierwszy w Polsce akcelerator (przyśpieszacz) technologii kosmicznych. Niedawno, podczas spotkania w Ministerstwie Rozowju, ogłoszono zasady udzielania wsparcia w ramach wspomnianego akceleratora.

IMG_1530Na zdjęciu, z 4 grudnia 2015 r.: Sygnatariusze porozumienia dotyczącego utworzenia akceleratora technologii kosmicznych – w Gdańskim Parku NaukowoTechnologicznym. Od lewej: Dawid Kentzer – partner w grupie BlackPearls; Krzysztof Kanawka – prezes Blue Dot Solutions; Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska; Marcin Żukowski – dyrektor w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Fot. Kazimierz Netka.

Przypomnijmy, że chodzi o akcelerator Space3.ac, powołany na mocy zawartego 4 grudnia 2015 roku, wieczorem, porozumienia, które podpisali wówczas reprezentanci Miasta Gdańska, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, funduszu inwestycyjnego Black Pearls VC oraz Blue Dot Solutions.

logo-space3ac-rozszerzone

5 maja 2016 roku, na konferencji w Ministerstwie Rozwoju, oficjalnie ogłoszono otwarcie naboru do tego kosmicznego akceleratora: Space3.ac, mającego siedzibę w Gdańsku. Akcelerator pomagać ma w urzeczywistnianiu pomysłów m.in. z konkursu Galileo Masters wejść na rynek. Rozpoczęło się wyłanianie najlepszych zespołów zajmujących się technologiami kosmicznymi.

Akcelerator Space3.ac pomagać ma pomysłodawcom w wejściu na rynek, a chodzi zwłaszcza o te zespoły, które odnoszą sukcesu m.in. w konkursie Galileo Masters (Europejski Konkurs Nawigacji Satelitarnej). Wsparcie uzyskają projekty z dolnego segmentu sektora kosmicznego tzw. downstream, czyli naziemne, wykorzystujące dane z obserwacji Ziemi i nawigacji satelitarnej.

????????????????????????????????????

Na zdjęciu, od lewej: Jadwiga Emilewicz – wiceminister rozwoju; Krzysztof Kanawka – prezes Blue Dot Solutions; Wojciech Drewczyński, jeden z pomysłodawców Space3.ac, dyrektor ds. badań i rozwoju w Black Pearls VC. Fot. z Archiwum Ministerstwa Rozwoju.

– Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów, mającym coraz większe znaczenie dla gospodarki europejskiej i światowej – mówi Jadwiga Emilewicz – wiceminister rozwoju. – Wiele wynalazków i innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących dane satelitarne usprawnia nam nasze codzienne życie. Mam nadzieję, że podobnie jak w ubiegłych latach nasi naukowcy, inżynierowie i przedsiębiorcy będą licznie uczestniczyli w tym konkursie i zaproponują innowacyjne zastosowania nawigacji satelitarnej.

IMG_1527Na zdjęciu: Wojciech Drewczyński, jeden z pomysłodawców Space3.ac – podczas wykładu, 4 grudnia 2015 roku, w GPNT. Fot. Kazimierz Netka.

– Misją akceleratora jest rozwijanie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie przemysłu i spółek skarbu państwa ze startupami – mówi Wojciech Drewczyński, jeden z pomysłodawców Space3.ac. – Chcemy wspierać eksport polskich produktów i usług związanych z sektorem kosmicznym nie tylko w Europie, ale i poza nią.

O udział w programie akceleracyjnym starać się mogą startupy, laureaci konkursów Galileo Masters, Copernicus Masters, zespoły akademickie, które pracują nad projektami wykorzystującymi technologie kosmiczne (EO, GNSS, ICT Space, telekomunikacja) – wynika z informacji, które przekazała nam Iga Zacher z Blue Dot Solutions sp. z o.o. Przy selekcji najlepszych projektów istotną rolę odegra wiedza techniczna pomysłodawców, świadomość rynkowa, kompletność zespołu, potencjał biznesowy, a przede wszystkim projekt i problem, który ma on rozwiązywać. Składanie aplikacji do akceleratora potrwa do 20 czerwca przez stronę www.space3.ac. W pierwszym etapie zostanie wyselekcjonowanych 10 zespołów, które będą zaproszone na Preparation Camp do Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości „Starter” w dniach 27 – 29 czerwca. Właściwa akceleracja, dla 5 najlepszych zespołów wybranych podczas obozu przygotowawczego, rozpocznie się 18 lipca i potrwa do 28 sierpnia 2016 r.. Finałem pierwszego naboru do akceleratora będzie prezentacja projektów przed międzynarodową grupą inwestorów, podczas Demo Day, które odbędzie się 8 września 2016 roku – informuje Iga Zacher z Blue Dot Solutions.

????????????????????????????????????

Na zdjęciu, od lewej: Jadwiga Emilewicz – wiceminister rozwoju; Krzysztof Kanawka – prezes Blue Dot Solutions. Fot. z Archiwum Ministerstwa Rozwoju.

Podczas trwania programu uczestnicy będą uczyć się jak realizować projekty kosmiczne i nimi zarządzać. Szerokie grono polskich i zagranicznych mentorów będzie pomagać zespołom w kwestiach biznesowych i technicznych niezbędnych do realizacji projektu.

Dla najlepszego zespołu czekać będzie 50 000 zł na prace badawczo-rozwojowe. Zespoły mają także szanse na komercyjne wdrożenia wytworzonych technologii u partnerów programu, a w szczególności z przemysłu i spółek skarbu państwa. Łączna pula na inwestycje w projekty z zakresu technologii kosmicznych od podmiotów krajowych i zagranicznych wynosi 2 000 000 zł. Oprócz bezpośredniego wsparcia finansowego zespoły mogą liczyć na ułatwienia w zawieraniu kontaktów, w ramach sieci, którą posiada akcelerator Space3.ac w podmiotach tj. ESA – Europejska Agencja Kosmiczna; GSA – European Global Satellite System Agenbcy, czyli Europejska Agencja GNSS; POLSA – Polska Agencja Kosmiczna oraz w polskich i zagranicznych firmach z sektora kosmicznego.

Partnerzy akceleratora Space3.ac to: Miasto Gdańsk, Black Pearls VC, Blue Dot Solutions, Agencja Rozwoju Przemysłu, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Interizon, Creotech Instruments, O4, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości „Starter”.

Jeśli chcesz dołączyć do grona partnerów Space3ac i być zaangażowany w projekt, napisz – czekamy zarówno na polskich jak i międzynarodowych partnerów – zachęca Iga Zacher z Blue Dot Solutions.

????????????????????????????????????

Na zdjęciu: Konferencja inaugurująca działalność akceleratora Space3.ac i konkurs Galileo Masters 2016. Fot. z Archiwum Ministerstwa Rozwoju.

5 maja, podczas konferencji w Ministerstwie Rozwoju, zainicjowano polską edycję konkursu Galileo Masters 2016.

Galileo Masters – Europejski Konkurs Nawigacji Satelitarnej, to największy na świecie konkurs w zakresie technologii kosmicznych. W tym roku polska edycja ESNC odbędzie się po raz czwarty. W ubiegłym roku z Polski napłynęły aż 64 zgłoszenia i tym samym nasz kraj zajął pierwsze miejsce pod tym względem, a jeden z polskich zespołów uzyskał nagrodę specjalną Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR). Chodzi o pomysł Mobile Underwater Positioning System (MUPS), stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. MUPS proponuje retransmisję radiowego sygnału z satelitów nawigacyjnych na modulowany dźwiękowy, który pozwoliłby na lokalizację pod wodą.

IMG_1559Na zdjęciu: Pułkownik Marek Malawski – dyrektor Departamentu Projektów Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej, podczs podsumowania Galileo Masters, 4 grudnia 2015 roku w GPNT. Fot. Kazimierz Netka.

Ubiegłorocznym zwycięzcą polskiej edycji Galileo Masters został „Pastguide”, stworzony przez szczecińską firmę Pixel Legend. Ten pomysł, skierowany do sektora turystycznego, opiera się na wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości w rzeczywistych miejscach. Pastguide wizualizuje dawny wygląd miejsc historycznych.

Całkowita pula nagród w roku 2016 wyniesie około 1 miliona euro zarówno w postaci nagród pieniężnych jak i możliwości inkubacji, szkoleń, konsultacji, wsparcia technicznego, dostępu do nowoczesnego sprzętu oraz akceleracji biznesu. Dodatkowo tegoroczni laureaci zostaną zaproszeni do tworzonej przez ESNC społeczności. Staną przed szansą nawiązania współpracy z wiodącymi instytucjami i partnerami regionalnymi. Zwycięskie modele biznesowe będą mogły liczyć na wsparcie techniczne, biznesowe oraz prawne – wynika z informacji przedstawionych na stronie http://www.mr.gov.pl/strony/dla-mediow/informacje-prasowe/ .

IMG_1571Na zdjęciu: Reprezentanci polskich laureatów Galileo Masters i organizatorów tego europejskiego konkursu w GPNT, 4 grudni 2015 r. Fot. Kazimierz Netka.

Edycja polska konkursu Galileo Masters organizowana jest przez Blue Dot Solutions we współpracy z Black Pearls VC. Ministerstwo Rozwoju objęło inicjatywę patronatem honorowym. Więcej o konkursie na stronie: http://galileo-masters.pl/2016/ .

Galileo Masters (European Satellite Navigation Competition – ESNC) uznawany jest za najważniejszy w Europie konkurs dla osób zainteresowanych technologiami satelitarnymi, które myślą o działalności w sektorze kosmicznym. Do 30 czerwca 2016 r. można zgłaszać pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące nawigację satelitarną – informuje Ministerstwo Rozwoju.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *