Na zdjęciu: Uczestnicy konferencji prasowej. W dalszej części: Plac Zebrań Ludowych. Fot. Kazimierz Netka.
Wspaniały obszar, u nieistniejących już: Bramy Oliwskiej i Ogrodu Błędnik (Irrgarten), dzisiaj zwany Placem Zebrań Ludowych, rozkwitnie za kilka dni wspaniałymi dźwiękami. Tam rozpocznie się wkrótce międzynarodowy festiwal pt. Gdańsk Dźwiga Muzę.
Kultura tańca w różnych postaciach.
W środę, 19 lipca 2017 roku odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o programie IX Międzynarodowego Festiwalu „Gdańsk Dźwiga Muzę”.
O idei tego wydarzenia napisano tez na stronie internetowej: http://festiwalgdm.pl/pl/o-festiwalu/idea. Czy tamy tam, że GDAŃSK DŹWIGA MUZĘ to międzynarodowy, jedyny w Polsce i drugi w Europie, festiwal w całości poświęcony kulturze tańca. Od ośmiu lat w okresie wakacyjnym Plac Zebrań Ludowych w centrum Miasta Gdańska, zostaje przekształcony w miasteczko festiwalowe ze strefami tanecznymi, strefą regeneracji, muzyczną sceną główną, dance parkiem, wypełniając się kilkutysięcznym tłumem miłośników różnych współczesnych stylów tanecznych, twórców i fanów street art’u i muzyki z całej Polski i z zagranicy. Magię tego wydarzenia i miejsca tworzą młodzi ludzie, emanujący niezwykłą energią i radością, płynącą z autentycznej pasji jaką jest dla nich taniec i muzyka.
Program Festiwalu opublikowano na stronie: http://festiwalgdm.pl/pl/info/program .
Fot. Kazimierz Netka
Międzynarodowy Festiwal Gdańsk Dźwiga Muzę, to element bardzo bogatej twórczości wydarzeń organizowanych przez GAK – Gdański Archipelag Kultury. GAK obchodzi 50-lecie istnienia. Ma główną siedzibę w Gdańsku Oruni, w parku, który kiedyś należał do rodziny światowej sławy gdańskiego filozofa: Artura Schopenhauera. Budynek, który jest w Gdańsku Oruni domem Gdańskiego Archipelagu Kultury, zwany jest Dworkiem Artura (nie mylić z Dworem Artusa), albo Stacją Orunia.
Kazimierz Netka