Gdańsk wzorem dla innych miast w gospodarce odpadami. Rozpoczęło się Pomorskie Eko Forum. Wizyta na terenie Zakładu Utylizacyjnego, w miejscu, gdzie pół wieku temu zaczęło się magazynowanie śmieci. Teraz działają tam nowoczesne przetwórnie odpadów, choć nie wszystkim przypadają one do gustu, bo trochę pachną

Fot. Kazimierz Netka.

Za rok zacznie w Gdańsku pracować regionalna spalarnia odpadów

Fot. Kazimierz Netka.

Człowiek od zarania swych dziejów wykorzystuje energię ze spalania różnych przedmiotów, paliw. Niestety, podczas wykorzystywania „byle czego” jako paliwa, może powstawać nie tylko dym, ale też wiele innych szkodliwych substancji, także rakotwórczych. Teraz, w wielu krajach stawiane są nowoczesne spalarnie odpadów, umożliwiające wykorzystywanie powstającej w nich energii cieplnej do produkcji prądu i do ogrzewania. W Gdańsku wznoszona jest jedna z najnowocześniejszych w Polsce i w Europie, taka spalarnia, zwana fachowo zakładem termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Realizatorką tej przetwórni odpadów jest spółka Port Czystej Energii, funkcjonująca w na obszarze Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Szadółkach. Instalacja ta zamyka tworzenie nowoczesnego, kompleksowego systemu gospodarki odpadami w nie tylko w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

O szczegółach będzie można więcej dowiedzieć się w czwartek, 17 listopada, 2022 roku, podczas drugiego dnia Pomorskiego Eko Forum.

Dzień wcześniej, czyli 16 listopada, w ramach Pomorskiego Eko Forum, zorganizowano wizytę studyjną w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku, podczas której pokazano uczestnikom tego wyjazdu budowę wspomnianej instalacji Port Czystej Energii oraz działanie modernizowanej sortowni Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Szadółkach. Pojazd – autobus elektryczny – udostępniła spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje (GAiT):

Fot. Kazimierz Netka.

O zaawansowaniu budowy oraz o specyfice funkcjonowania instalacji mówili m.in. panie: Dorota Bojanowska; Dorota Tanaś-Michalak; Olimpia Schneider; Piotr Bareła; Jacek Wojda-Gburek.

Fot. Kazimierz Netka.

Spalarnia odpadów w Gdańsku, czyli Port Czystej Energii, będzie przetwarzała termicznie około 160 000 ton odpadów komunalnych, nadających się do spalenia. Niestety, będą to odpady z części województwa. Niektóre gminy, w tym Gdynia i Sopot nie przystąpiły do tego przedsięwzięcia i swych frakcji palnych odpadów komunalnych pozbywają się gdzie indziej. Postanowiły działać na własny rachunek, bo ceny za te usługi w Porcie Czystej Energii, jakich wówczas, kilka – kilkanaście lat temu, się spodziewano, wydawały się im za wysokie. Teraz sytuacja się zmieniła. Każde źródło ciepła, każde paliwo odpowiedniej jakości jest cenne – w związku z perturbacjami, spowodowanymi przez napaść Rosji na Ukrainę.

Uczestnicy study tour do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku otrzymali publikację pt. „Czysta energia. Nowoczesny Gdańsk”, której autorka jest Dorota Tanaś-Michalak:

Fot. Kazimierz Netka.

Spalarnia w Gdańsku ma być gotowa za nieco ponad rok. Ruszy najprawdopodobniej w I połowie 2024 roku.

To tyle informacji na początek. Więcej będzie można dowiedzieć się podczas  drugiego dnia Pomorskiego Eko Forum 2022, na które zaprasza główny organizator: Związek Miast i Gmin Morskich oraz prezeska Pomorskiego Eko Forum – Agnieszka Orłowska.

Fot. Kazimierz Netka.

Dodatkowe wiadomości można znaleźć na stronie: https://ekoforum.pomorskie.pl/ . Pomorskie Eko Forum to wydarzenie, które wyznacza nowe trendy i kierunki rozwoju ochrony środowiska.
To największa debata środowiskowa na Pomorzu! – napisano na wspomnianej stronie internetowej. Oto niektóre zagadnienia, jakie będą omawianie podczas jutrzejszego Forum w AmberExpo, w Gdańsku:

Europejski Zielony Ład – wyzwania i szanse – wykład.

Transformacja energetyczna w gminach – jak dążyć do niezależności energetycznej?: Stacje tankowania wodorem czyli nowa perspektywa rozwoju transportu niskoemisyjnego dla gmin; Gmina niezależna energetycznie –produkcja wodoru na potrzeby lokalnego ciepłownictwa, paliw alternatywnych. Park Energetyczny w gminie; Las Wodoru oraz Leśna Dolina Wodorowa jako kluczowy element ekosystemu produkcji wodoru dla gmin na cele transportowe oraz grzewcze; Wodorowa komunikacja publiczna; Oszczędzanie energii w kryzysie, czyli jak być smart (city); Transformacja energetyczna Gdańska; Morska energetyka wiatrowa jako ważny element systemu energetycznego; Energetyczna gmina – budowa lokalnych wspólnot energetycznych w projekcie SERENE;

Gminy w obliczu zmian klimatu: Zadbaj o dobry klimat w swojej gminie! Wykorzystaj potencjał deszczu; Ekoparkowanie w gminie; Jak tworzyć błękitno – zieloną infrastrukturę w gminach?; Możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na finansowanie inwestycji gminnych z zakresu ochrony środowiska.

Fot. Kazimierz Netka.

Gospodarka odpadami w gminach – nowe trendy: Synergia energetyczno-odpadowa w gminie; Wpływ segregacji odpadów na możliwości przetwarzania odpadów w instalacji komunalnej; Ekofabryka – PSZOK wzorcowy; Przygotowanie się gmin do segregacji odpadów budowlanych w kontekście nowelizacji przepisów.

Zakończenie Forum: Ogłoszenie konkursu dla gmin „Klimatyczna Gmina 2023”. Konkurs Eko Forum. Podsumowanie.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *