Gdańsk zapowiada dalsze i większe wsparcie programu prokreacji. Zachęca do tego dotychczasowy sukces. Dzięki programowi, na świat przyszło w Gdańsku pół tysiąca dzieci

Fot. Kazimierz Netka.

Z pomocy mogą korzystać kobiety mieszkające w Gdańsku co najmniej od roku

Europa się starzeje. To znaczy, zmniejsza się liczba dzieci, przybywa osób starszych. Coraz mniej jest ludzi w wieku produkcyjnym. W takiej sytuacji, każde narodziny są mile widziane. Pomoc rodzinom wychowującym dzieci, czy pomoc w narodzinach, to cenne inicjatywy. Sukcesami może pochwalić się miasto Gdańsk. O tym mówiono 28 marca 2022 roku, podczas briefingu prasowego, podsumowującego dotychczasowe wyniki miejskiego programu wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska. Przedstawiono też plany związane ze zwiększeniem dofinansowania.

Fot. Kazimierz Netka.

W briefingu, który prowadził Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, uczestniczyli m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Beata Dunajewska – przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska; Cezary Śpiewak-Dowbór – przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej; Dorota Białobrzeska – prezes kliniki Invicta; Dariusz Wójcik, prezes kliniki Gameta.

O szczegółach poinformował nas Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Pół tysiąca małych gdańszczan

Od czasu uruchomienia programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska, na świat przyszło już pół tysiąca dzieci. Podczas najbliższej sesji Rady Miast Gdańska, radni głosować będą nad zwiększeniem dofinansowania o dodatkowy milion złotych rocznie.

Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech części. Moduł edukacyjny – skierowany głównie do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Nie jest on obowiązkowy, w żaden sposób nie jest też powiązany z korzystaniem z pozostałych części, a udział w zajęciach dla osób niepełnoletnich wymaga pisemnej zgody rodziców/opiekunów prawnych. Drugi moduł – wsparcia psychologicznego, adresowany jest do par borykających się z problemem bezpłodności oraz ich najbliższych. Trzeci z modułów – medyczny, obejmuje dofinansowanie leczenia niepłodności z wykorzystaniem procedury in vitro.

Fot. Kazimierz Netka.

– Rozpoczynając program, mówiliśmy o tym, że zastępujemy w tym zakresie program rządowy. Kiedy został on zamknięty, postanowiliśmy w naszym mieście zatroszczyć się o te obywatelki i tych obywateli miasta, którzy pragną być rodzicami. Teraz mamy pięciuset nowych gdańszczan i gdańszczanek – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Do tej pory dofinansowanie w ramach programu wynosiło do 5 tys. zł na jedną procedurę, która mogła być wykonana do 3 razy. Proponowana uchwała, w której z jednej strony zwiększamy dofinansowanie do 6 tys. zł, pozwoli także zwiększyć liczbę procedur rocznie wykonywanych z 300 do 400. To zwiększy szanse mieszkańców naszego miasta, którzy chcą skorzystać z tej możliwości zostania rodzicami.

Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska został uruchomiony w 2017 roku. Uchwała w sprawie jego rozpoczęcia została przyjęta 5 czerwca 2017 roku podczas sesji Rady Miasta Gdańska. Dzięki jego funkcjonowaniu, 9 lipca 2018 na świat przyszły pierwsze dzieci. Były to dwie dziewczynki, bliźniaczki.

Z programu mogą korzystać kobiety zamieszkujące Gdańsk co najmniej od roku, są w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat i zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Od momentu wprowadzenia programu, na świat przyszło już 500 dzieci. Tylko w ubiegłym roku było to ponad 140 noworodków.

– Nie ma lepszej inwestycji niż inwestycja w rodzinę – mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska. – Wiele lat temu pracując nad tym programem, bardzo chcieliśmy, aby oprócz procedury medycznej, istniały jeszcze dwa dodatkowe moduły, czyli edukacja seksualna i moduł psychologiczny. Od samego początku aspekt psychologicznego wsparcia wydawał się nam bardzo ważny i cieszę się, że dzisiaj korzysta z niego wielu mieszkańców Gdańska. Dzięki naszej dobrej decyzji sprzed wielu lat na świat przyszło 500 nowych istnień.

Fot. Kazimierz Netka.

Maksymalna liczba zabiegów, do których przysługuje dofinansowanie to 3 zabiegi, jeśli wskutek pierwszego lub drugiego nie doszło do urodzenia dziecka. Zwiększone dofinansowanie pozwoli na większe dopłaty do jednej procedury, z 5 tys. zł do 6 tys. zł. Wzrośnie także liczba procedur wykonywanych w skali roku z 300 do 400, co wynika z zainteresowania programem. Dzięki temu większa liczba par będzie mogła wziąć w nim udział.

– Każde z tych 500 osób to dla nas ogromna duma. Każda chwila szczęścia rodziców to dla nas wielka duma. Ale też trzeba powiedzieć sobie jasno i wyraźnie, jako samorząd wyręczamy rząd w tym, co powinno być realizowane przez państwo – mówi Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. – Dzisiaj stoimy przed potrzebą rozwinięcia tego programu, który sprawdził się zdecydowanie. Jako radni Koalicji Obywatelskiej popieramy ten projekt i chcemy, jako gdański samorząd, kontynuować ten program i go poszerzać.

Współpraca z trójmiejskimi klinikami

Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska realizują dwie kliniki: Invicta oraz Gameta. Zostały one wybrane w drodze postępowania konkursowego. To właśnie tam rodziny mogą się zgłaszać i szukać potrzebnego wsparcia.

Fot. Kazimierz Netka.

– Zapotrzebowanie na tego typu leczenie jest olbrzymie. Bardzo się cieszę z tych już narodzonych w ramach programu dzieci i podkreślam, że rodziny, które otrzymały to wsparcie, wciąż mogą starać się o jej poszerzenie – mówi Dorota Białobrzeska, prezes kliniki Invicta.

Fot. Kazimierz Netka.

– Naszym wspólnym ogromnym sukcesem jest to, że 65% par, które się do nas zgłaszają, wychodzą z klinik z dzieckiem. Taka jest skuteczność leczenia w gdańskim programie – mówi dr. n. med. Dariusz Wójcik, prezes kliniki Gameta. – Wynik obu współpracujących z miejskim programem klinik, jest jednym z najwyższych w Polsce. Rozszerzenie programu o kolejnych 100 procedur rocznie, pozwoli zapewnić w nim udział większości zainteresowanych rodzin.

Szczegóły dotyczące dofinansowania w ramach programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska dostępny jest zarówno na stronie internetowej kliniki Invicta, jak i na stronie kliniki Gameta – poinformował Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Niewielkie są szanse na to, że w przyszłości zacznie pojawiać się więcej dzieci. Raczej będzie przeciwnie. Teraz bowiem sytuacja w Europie jest taka, że na świat przychodzi znacznie mniej dziewczynek niż chłopców.

Z informacji, które przekazał nam Urząd Statystyczny w Gdańsku wynika, że w Pomorskiem, w 2020 roku liczba kobiet na 100 mężczyzn w wieku 0 – 14 lat, wynosiła 95. Dla Gdańska ten wskaźnik był jeszcze niższy, bo 94 dziewczynki przypadały na 100 chłopców, a w Gdyni 95. Na ilustracji poniżej: współczynniki feminizacji w 2020 roku w Pomorskiem:

i w Gdańsku:

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku

W Pomorskiem, na koniec 2020 roku było 1 204 930 pań i 1 104 741 panów – wynika z danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Wśród mieszkańców woj. pomorskiego w wieku 65 lat i więcej, na 100 panów przypadają 143 panie.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.