Gdańska kultura na lato. Moc atrakcji, emocji, niezapomnianych wrażeń. Teatry oraz ich twórcy, aktorzy, również zagraniczni, będą bliżej nas. Takie przeżycia zapewnili pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Fot. Kazimierz Netka.

Polskie teatry podobno przeżywają kryzys. W Gdańsku jednak rozkwitają. Nawet zagraniczne…

Wakacje i urlopy można spędzać w centrum artystycznej atmosfery stolicy województwa pomorskiego.

Od soboty – pełnia kultury na ulicach, w lasach, parkach Gdańska, a nawet… w powietrzu – na festiwalu FETA. Oczywiście, oprócz tych wydarzeń, są spektakle odbywające się w obiektach kultury jak teatry, filharmonia, opera itp. Zapowiada się atrakcyjnie, wzniośle, ambitnie i ciekawie – dla każdego. Nawet można na krótko zostać aktorem teatralnym włączając się w zaproponowane przez twórców – animatorów gdańskiej kultury, przedstawienia. Na przykład, podczas FETY, która rozpocznie się 12 lipca. Ale już pierwszego dnia wakacji, w sobotę, 23 czerwca Gdański Archipelag Kultury zapewnia pierwsze dostawy emocji, pozwalających na intelektualne, estetyczne, kulturowe przeżycia.

 

Fot. Kazimierz Netka

Czego możemy się spodziewać? W czym i z kim uczestniczyć? O tym dowiedzieliśmy się w Gdańskim Archipelagu Kultury, w Stacji Orunia, w Dworku Artura. Nie w Dworze Artusa. Skąd wzięła się nazwa: Dworek Artura? Otóż, Dom Kultury mający szyld: „Stacja Orunia” znajduje się na terenie, który należał kiedyś do dziadka światowej sławy gdańskiego filozofa: Artura Schopenhauera i stąd zapewne nawiązanie w nazwie do imienia słynnego filozofa. Po wspaniałym parku pozostało niewiele; przecięła go w połowie XIX wieku linia kolejowa. Dworek Artura istnieje, choć nie ten sam co za czasów dziadka Artura Schopenhauera. Tam też, w Stacji Orunia, jest siedziba dyrekcji Gdańskiego Archipelagu Kultury. Tam też, 22 czerwca 2018 roku, dowiedzieliśmy się jakie atrakcje czekają gdańszczan i turystów podczas rozpoczynających się wakacji. W trakcie konferencji szczegóły tegorocznej FETy (organizator: Dom Kultury Plama GAK), ubiegłorocznego hitu – Mobilnego Domu Kultury (Domu Sztuki GAK), wydarzeń w Parku Oruńskim, Nocy Świętojańskiej (Scena Muzyczna GAK), program Teatru Leśnego (Winda GAK), Akcji Lato oraz o Gdańsku Dźwigającym Muzę, opowiedzieli dyrektor GAK Teresa Kuśmierska oraz koordynatorzy, realizatorzy, twórcy wydarzeń, imprez.

 

Fot. Kazimierz Netka

XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku, odbędzie się w dniach 12 – 15 lipca 2018 roku. Weźmie w nim w tym roku udział 20 teatrów z Europy i z Korei Południowej. Większość, bo 12, to teatry zagraniczne. Z naszego kraju jest mniej zespołów, bowiem polski teatr przeżywa obecnie kryzys – mówiono podczas konferencji w Gdańskim Archipelagu Kultury.

W bieżącym roku centrum festiwalowe FETY zostanie przeniesione z Placu Wałowego na teren byłego Gimnazjum nr 9 przy ul. Śluza na Dolnym Mieście. Na Placu Wałowym będzie punkt informacyjny.

Największym wydarzeniem Festiwalu FETA 2018 będzie widowisko Deus ex Machina „Galileo” – impreza masowa. Wiąże się to z koniecznością przestrzegania zasad bezpieczeństwa; zasad określonych przez służby państwowe, a to znaczy, że uczestnicy wkraczający na teren tego spektaklu mogą być kontrolowani.

 

Fot. Kazimierz Netka

Spektakl Deus ex Machina „Galilieo” zostanie wystawiony m.in. 14 lipca 2018 roku, o godzinie 22 na terenie Reduty Wyskok. Wydarzenie owo potrwa około 50 minut. Ma to być impreza zapierająca dech w piersiach u widzów, obserwujących akrobacje 15 – 30 metrów nad ziemią, na „scenie” podniesionej na taką wysokość przez dźwig, Powietrzne obrazy, utworzone przez akrobatów na linach i trapezach będą przedstawia historię ludzkości nawiązującą do teorii heliocentrycznej, pokazując ludzi, którzy chodząc po linach, przynoszą wiedzę.

Interesująco zapowiada się Teatr Barnaby, ze sztuką pt. „Rycerz bez konia”. To spektakl o społeczeństwie wyrosłym na gruzach energii elektrycznej. W tym przedstawieniu wezmą udział pracownicy LPP – firmy, której siedziba znajduje się na Dolnym Mieście.

W tegorocznym międzynarodowym festiwalu FETA w Gdańsku, Zostanie pokazanych około 70 spektakli. Budżet tego wydarzenia sięga około 700 000 złotych. To niewiele. Sponsorem jest LPP. Większe środki organizatorzy planują pozyskać na 25-lecie tej imprezy, by na ten jubileusz naprawdę fetować FETĘ – powiedziała Teresa Kuśmierska – dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak już wspomnieliśmy, główna siedziba Gdańskiego Archipelagu Kultury znajduje się w Gdańsku Oruni. Tam też można wysłuchać unikatowych koncertów.

W pięknym Parku Oruńskim, w Amfiteatrze Orana, odbywają się koncerty piosenki aktorskiej – poinformowano podczas konferencji. Koncerty te zaczęły się 12 maja, a zakończenie zaplanowano na 8 września, Występy aktorów rozpoczynają się o godzinie 18, a realizuje je Scena Muzyczna Gdańsk. Najbliższe: 24 czerwca – wystąpi Katarzyna Dąbrowska, 15 lipca – Sonia Bohosiewicz, 4 sierpnia – Emilian Kamiński, 25 sierpnia – Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko, 8 września – Zbigniew Zamachowski.

 

Fot. Kazimierz Netka

W Teatrze Leśnym we Wrzeszczu już w sobotę, 23 czerwca 2018 roku, wielkie święto, pod tytułem: „Być Ojcem”. Jak można się domyślać, w Teatrze Leśnym w Gdańsku Wrzeszczu pod tym hasłem obchodzony będzie Dzień Ojca. Początek o godz. 10.00 – festyn z okazji Dnia Ojca – we współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. Wstęp za darmo.

Wieczorem, godz. 19.00 – ŚWIĘTOJAŃSKIE BLUESOWANIE, a wystąpią: Mietek Blues Band, Blue Sounds Joanna Knitter Blues & Folk Connection. Wstęp za 5 zł.

W niedzielę, 24 CZERWCA, od godziny 10 potrwa ŚWIĘTO UL. JAŚKOWA DOLINA – festyn rodzinny współorganizowany z Radą Dzielnicy Wrzeszcz Górny. W programie: W co się bawić? – koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu młodych wokalistów z Klubu Winda – GAK z zespołem Mariusza Wali. Wstęp za darmo. O godz. 19.00 – WIECZÓR TEATRALNY, a kto przyjdzie, obejrzy spektakl Adama Walnego. Wstęp: 5zł

7 LIPCA, będzie dniem pamięci o Mirosławie Hrynkiewiczu. O godz. 19.00 PIOSENKI Z TEKSTEM: Odjeżdżając na południe – koncert pamięci Mirka Hrynkiewicza. Wstęp: 5 zł.

8 LIPCA, godz. 17.00. POPOŁUDNIE Z MUZYKĄ. Oto propozycje: DanielS – koncert Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Darii Dopierały, solista: Daniel Sobiesiak (wiolonczela elektryczna). FRACTUS SEXSTET. Wstęp: 5zł.

24-26 SIERPNIA, godz. 19.00 – GDAŃSKIE NOCE JAZSOWE. 24 sierpnia: I FORTEPIAN JEST KOBIETĄ, a wystąpią: Ilona Damięcka i Francesca Bertazzo Hart, Aleksandra Mońko Sekstet; Karen Edwards i Eljazz Trio. Wstęp: 5 zł, wydarzenie jest elementem obchodów 100-lecia praw wyborczych kobiet. 25 sierpnia: BENEFIS BENEFICJENTÓW – koncert dotychczasowych beneficjentów GNJ: Nahorny, Bogdanowicz, Wendt, Mackiewicz, Dranicki, Strobel, Sikała, Paciorek, Kułakowski, Maseli, Kulm, Czerwiński, Nagórski, Dyakowski, Staroniewicz. Wstęp: 5zł. 26 sierpnia: KOBIETY KOBIETOM, a w tym cyklu wystapią: Alicja Serowik Tribute to Ella Fitzgerald; Ewa Uryga Tribute to Mahalia Jackson. Wstęp 5 zł.

 

Fot. Kazimierz Netka

W sobotę, 23 czerwca, na Placu Zebrań Ludowych – imprezy związane z Nocą Świętojańską. Początek – o godzinie 15, festiwalem kolorów. Wyrzuty farb – spod sceny, co godzinie, od godziny 16 począwszy. Ostatni wyrzut o godz, 19.30. O godzinie 21.30 wystąpi Gwiazda Wieczoru.

Więcej wiadomości na temat najbliższych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej http://www.gak.gda.pl .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.