Gdańskie lato na wyspach kultury i między nimi. FETA szuka  nowych terenów, bo nadchodzi rewitalizacja. Rozmowy z aktorami na Oruni. Święto Miasta już 25 maja.

Fot. Kazimierz Netka.

Międzynarodowe propozycje Gdańskiego Archipelagu Kultury na sezon letni

Jak przystało na miasto typowo morskie, Gdańsk ma swój archipelag… kultury. Nie chodzi o prawdziwe wyspy na Bałtyku, ale o domy kultury w dzielnicach stolicy województwa pomorskiego, noszące wspólną nazwę: Gdański Archipelag Kultury, z centralą w Dworku Artura – w Domu Kultury w Gdańsku Oruni, zwanym też Stacją Orunia.

Fot. Kazimierz Netka

Oficjalnie, o głównej siedzibie GAK mówi się Stacja Orunia, choć historycznie bardziej pasuje tu miano: Dworek Artura. Wiele osób jest przekonanych, że w Gdańsku istnieje tylko Dwór Artusa, a innych obiektów o podobnej nazwie w tym mieście nie ma. Otóż, istnieje jeszcze Dworek Artura – obiekt, który wziął swe imię od słynnego gdańskiego filozofa Artura Schopenhauera i znajdujący się na byłej rodzinnej posiadłości tego filozofa, znajdującej się tuż obok przystanku kolejowego Gdańsk Orunia. Stąd, z posesji Artura Schopenhauera, promieniuje kultura – nie tylko na całą stolicę województwa pomorskiego, ma bowiem rangę międzynarodową. Szefową tego centrum jest Teresa Kuśmierska – dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury, na który składają się „wyspy”; m.in. Dom SztukiGamaLodowisko Miejskie,ProjektorniaPlamaScena MuzycznaStacja OruniaTeatrWinda, Wyspa Skarbów Zespół Pieśni i Tańca ..

Skąd się wziął Gdański Archipelag Kultury (GAK)? Jak przystało na miasto typowo morskie, powinno ono mieć swój archipelag – zespół wysp. W przypadku GAK nie chodzi jednak o prawdziwe wyspy na Bałtyku, ale o domy kultury w dzielnicach stolicy województwa pomorskiego, noszące wspólną nazwę: Gdański Archipelag Kultury, z centralą w Dworku Artura, w Domu Kultury w Gdańsku Oruni, znanym też jako Stacja Orunia.

Fot. Kazimierz Netka

Co tak bogaty w placówki system krzewienia kultury w mieście ma do zaoferowania na sezon letni 2019 r.? O tym, podczas konferencji prasowej, 15 maja, 2019 roku, mówili m.in.: Teresa Kuśmierska – dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury, Violetta Sitarz – kierownik Domu Sztuki w Gdańsku Stogach; Tomasz Hildebrandt – kierownik Klubu „Plama”, Katarzyna Burakowska – kierownik Klubu Winda, Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej.

Fot. Kazimierz Netka

Największe wydarzenia Akcja Lato 2019: Sezon w Amfiteatrze Oruńskim 19.05 – 08.09.2019 Sezon w Teatrze Leśnym 25.05 – 25.08.2019 V Karnawał Latawców KOSMOS 01.06.2019 Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej 22.06.2019 Świętojańskie Bluesowanie 22.06.2019 Mobilny Dom Kultury 28.06 – 27.07.2019 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA 11 – 14.07.2019 Gdańskie Noce Jazsowe 23-25.08.2019 oraz Święto Miasta.

Fot. Kazimierz Netka

– Co roku wszystkie nasze wyspy archipelagu przygotowują program działań letnich dla dzieci, młodzieży i dorosłych nie tylko na ternie naszych wysp ale również w przestrzeni miejskiej – mówiła Teresa Kuśmierska – dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury. – Na Oruni, w miejscu w którym się znajdujemy, znanym społeczności lokalnej, odbędzie się konkurs minigrantów „Lato na Oruni jest fajne” – Jest to formuła, która wchodzi, pozyskaliśmy na nią pieniądze; będą to projekty realizowane podczas całych wakacji pod nadzorem i we współpracy wszystkich pracowników merytorycznych i będzie to aktywizacja i partycypowanie mieszkańców dzielnicy w działaniach lokalnego naszego instytucjonalnego Domu Kultury. W przestrzeni Parku Oruńskiego też będą różne wydarzenia. Wszystkie działania wakacyjne to również to co się będzie działo w przestrzeni miasta: dla dzieci, młodzieży i dorosłych, O tym opowiedzą realizatorzy i kierownicy.

Fot. Kazimierz Netka

Stacja Orunia GAK proponuje wspólne działania z mieszkańcami dzielnicy Orunia. Tym wspólnym działaniem będzie konkurs MiniGrantów – LATO NA ORUNI JEST FAJNE! Chcemy wspólnie z mieszkańcami wypracować i zrealizować imprezy i wydarzenia otwarte, familijne, o charakterze międzypokoleniowym. Zrealizujemy je wspólnie w miesiącach wakacyjnych: lipiec, sierpień i wrzesień. Lato na Oruni jest fajne! ma na celu zaktywizowanie i partycypowanie mieszkańców dzielnicy w działaniach lokalnego domu kultury – otwarta Instytucja Kultury. Mini granty – wydarzenia zgłoszone przez mieszkańców, które zwyciężą i otrzymają dofinansowanie (1500, 1000, 500 PLN) odbędą się latem w przestrzeni dzielnicy lub na terenie Stacji Orunia. Zorganizujemy je we współpracy z pracownikami Stacji Orunia GAK, którzy podpowiedzą i pomogą laureatom konkursu w realizacji ich wizji aktywizacji dzielnicy. Wydarzenia zorganizowane w ramach Lato na Oruni jest fajne! MINI GRANTY będą bezpłatne. W ramach projektu odbędzie się również piknik sąsiedzki w ogródku Stacji Orunia oraz pokaz specjalny Oruńskiego Teatrzyku Szydełkowego. Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów społecznościowych: www.facebook.com/StacjaOrunia Katarzyna Burakowska, kierownik Windy, w sezonie letnim zaprojektowała program nie tylko dla działań w swej wyspie Winda dla dzieci program warsztatowy, ale przede wszystkim program Teatru Leśnego we Wrzeszczu.Sezon w Teatrze Letnim otwarty zostanie Wielką Majówką. Gwiazdą imprezy będzie Krystyna Prońko. Impreza plenerowa w Teatrze Leśnym odbędzie się z okazji Dnia Dziecka – Teatr Barnaby, zabawy z Tajemniczym Lasem, koncert „To jest nasz świat” w wykonaniu młodych wokalistów Windy GAK z towarzyszeniem zespołu Mariusza Wali. Świętojańskie Bluesowanie odbędzie się 22 czerwca 2019 roku. Bluesować w Teatrze Leśnym będą: Willie Mae Unit, Romek Puchowski i Keith Dunn (USA) oraz Cotton Wing. Od kilku lat realizujemy program pt. Mobilny Dom Kultury – powiedziała dyrektor Teresa Kuśmierska. Wydarzenia te odbywają się wszędzie tam, gdzie kultura jest niedostępna, gdzie nie ma miejsca na stworzenie stacjonarnej placówki kultury, a takich miejsc jest bardzo wiele. Tam właśnie, organizowane są w sezonie letnim mobilne domy kultury, które cieszą się olbrzymim powodzeniem i są prośby mieszkańców by to właśnie u nich zrobić. Staramy się rokrocznie te miejsca zmieniać lub poszerzać formuły. Mobilnemu Domowi Kultury szefuje Violetta Sitarz kierownik Domu Sztuki na Stogach. To trzecia edycja Mobilnego Domu Kultury. Koordynatorami są Justyna Mazurkiewicz i Tomasz Pietrucha.

Fot. Kazimierz Netka

– W tym roku zaczynamy w Nowym Porcie, w ostatni weekend czerwca, czyli 28 czerwca – powiedziała kierownik Violetta Sitarz – zapraszamy w piątek do parku przy ul. Wyzwolenia w pobliżu zajezdni tramwajowej.

Mobilny Dom Kultury w tym roku odwiedzi 5 dzielnic Gdańska: Nowy Port, Osową, Przymorze, Łostowice oraz Stogi. Mobilny Dom Kultury to wakacyjny projekt Gdańskiego Archipelagu Kultury, ożywiający kulturalnie dzielnice Gdańska, za pomocą plenerowego domu kultury. Ze swoim programem odwiedzimy miejsca, w których na co dzień nie działa nasza instytucja, a mieszkańcy mają utrudniony dostęp do kultury. W tym roku stawiamy na ekologię i kontakt z naturą oraz różnorodność kulturową Gdańska. W programie nie zabraknie teatrów dziecięcych, widowiska plenerowego oraz potańcówki. Każdy z weekendów będzie bogaty w inny zestaw atrakcji, aby zachęcić miłośników Mobilnego Domu Kultury do wspólnej podróży po Gdańsku. Liczymy na to, że dzięki temu będą mieli okazję poznawać nowe dla siebie zakątki naszego miasta. Impreza otwarcia, realizowana w Nowym Porcie, będzie w szczególny sposób poświęcona animacji kultury i skierowana do lokalnych aktywistów. Finał tegorocznej edycji, tak jak w zeszłym roku, zaplanowaliśmy na Stogach – w dzielnicy rodzimej dla Domu Sztuki, organizatora wydarzenia. Gdzie we współpracy z trójmiejską Świetlicą Krytyki Politycznej zorganizujemy integracyjną potańcówkę w stylu retro. Mobilny Dom Kultury to warsztaty, widowiska plenerowe, teatry dziecięce, potańcówki, animacje dla najmłodszych, wystawy, czytelnia na trawie, gra terenowa oraz happeningi dla mieszkańców w każdym wieku i na każdą kieszeń – wstęp każdorazowo jest bezpłatny – informują organizatorzy.

Niezwykle ważnym wydarzeniem jest Międzynarodowy Festiwal Teatrów ulicznych Feta. W tym roku dodatkowo wzbogacony finansowo, ale ma też problemy – o czym mówił Tomasz Hildebrandt – kierownik klubu Plama GAK.

Fot. Kazimierz Netka

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA odbędzie się w n dniach 11-14 lipca 2019 roku, w godzinach 15:00 – 24:00. Miejsca spektakli: Gdańsk Dolne Miasto, Główne Miasto.

Kilkudniowy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych każdego sezonu turystycznego w Gdańsku. Na FETĘ zjeżdżają teatry uliczne, teatry tańca i teatry plenerowe z całego świata i każdego zakątka Polski. Rok w rok FETA przyciąga blisko 50 000 widzów, zarówno polskich jak i zagranicznych gości. FETA stanowi niepowtarzalną okazję zapoznania się z twórczością teatralną na światowym poziomie oraz rozpoznania kondycji współczesnego polskiego i światowego teatru ulicznego, plenerowego i teatru tańca oraz sztuk performatywnych. W tym roku spektakle plenerowe będzie można zobaczyć na Dolnym i Głównym Mieście.

Zapowiadaliśmy w ubiegłym roku, ze prawdopodobnie będziemy musieli szukać nowych terenów dla organizacji FETY i w tym roku już to się rozpoczęło – powiedział Tomasz Hildebrandt – kierownik Plamy GA. Pierwsze dwa dni – czwartek, piątek – odbędą się na Dolnym Mieście i na Starym Przedmieściu jak w ubiegłych latach. Natomiast sobota i niedziela – w ramach przestrzeni Głównego Miasta. Będą to przestrzenie niezlokalizowane w samym ścisłym centrum turystycznym, ale na pierścieniu wokół starej części Głównego Miasta, Będzie więc łatwy dostęp i komunikacyjny i pieszy. To dodatkowa wartość dodana dla widzów, w szczególności dla turystów tegorocznej Fety – będziemy eksponować te tereny. Będzie to nowość będzie można zbadać, zwiedzić tereny leżące blisko centrum naszego miasta, choć nie wszyscy je znają, ale pewno są warte odwiedzin, obejrzenia, zapoznania się z nimi. Żegnamy się z terenami Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia. Mam nadzieję, że tylko na jakiś czas. Wiadomo, że rusza tam rewitalizacja, tego i przyszłego roku już pełną parą. Prace mają potrwać kilka lat, nie wiemy, jak dzielnice będą wyglądały po rewitalizacji, można zapoznać się z wizualizacjami, one jednak nie powiedzą nam jak naprawdę ta przestrzeń będzie wyglądała, czy będziemy w stanie dalej realizować w tej przestrzeni spektakle, czy będziemy w stanie zaprosić naszych widzów, którzy będą mogli te spektakle obejrzeć, stąd w przyszłym roku prawdopodobnie przeniesiemy się z całą FETĄ na tereny Głównego Miasta. Zależy to oczywiście od tego jak nam w tym roku wyjdzie, jaki będzie feedback od naszych widzów, czy będą się im te tereny podobały . Jeżeli nie – FETA jest festiwalem wędrującym więc bardzo prawdopodobne, że jeśli ten teren się nie spodoba – będziemy wędrowali dalej.

Jeżeli chodzi o sam program jest on w trakcie finalizowania, podpisujemy kontrakty z teatrami polskimi i zagranicznymi, będzie ich nieco mniej niż zwykle, ale więcej powtórek. Będą teatry polskie oraz z całej Europy – czyli będzie różnorodność. Udało się nam zaprosić spektakle duże dzięki pomocy finansowej i współpracy ze Sceną Muzyczną Gdańsk.

Jeszcze bardziej zadbamy o bezpieczeństwo: więcej będzie ochroniarzy, służb, czuwających nad bezpieczeństwem zarówno widzów – to nasz priorytet, ale również członków teatru i ekipy produkcyjnej – mówił Tomasz Hildebrandt – kierownik Plamy GAK, szef Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

O tym, co będzie się działo m.in. w Parku Oruńskim i na Placu Zebrań Ludowych mówił Piotr Chrzanowski – kierownik Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Fot. Kazimierz Netka

SEZON W AMFITEATRZE ORUŃSKIM zainauguruje występ Anny Dereszowskiej, 19 maja 2019 r. o godz.18:00 w Parku Oruńskim w Amfiteatrze Orana. Potem, 25 maja – impreza o nazwie: Gdańsk Łączy Pokolenia.

Przygotowano też ofertę pt.:Gdańszczanie w obiektywie – zrób sobie zdjęcie w klimacie retro. Inna impreza: Samochodowa adrenalina – to zabawa szybkimi modelami samochodów. Będą też atrakcje w plenerze dla dzieci, młodzieży i dorosłych – karuzele, dmuchańce, warsztaty muzyczne, gry i konkursy z nagrodami. Gwiazda imprezy, Cezary Pazura Show.

Podczas Wielkiego Festiwalu Rodzinnego w Parku Oruńskim będzie można zapoznać się z kulturą tatarską, zaprezentuje się także Związek Harcerstwa Polskiego. Uczestników imprezy czeka świetna zabawa w atmosferze koncertów, zabawy, konkursów, atrakcji dla dzieci i ich rodziców.

Przygotowano też cykl tematycznych warsztatów muzycznych dla dzieci – gdzie będzie można poznać różne instrumenty muzyczne oraz sprawdzić jakie dźwięki można z nich wydobyć

Interesująco zapowiada się FESTIWAL KOLORÓW NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ 22 czerwca 2019 15:00 – 23:00 na Placu Zebrań Ludowych. Tam Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury i Festiwal Kolorów znowu połączą swe siły. O pełnych godzinach będą wyrzuty w górę kolorowego pudru Holi. W tym roku dołączył Partner tytularny – firma Wawel, który podczas wydarzenia zapewni zapas pysznych słodyczy. Zabawie będzie towarzyszyć wspaniała muzyka. Gwiazdą wieczoru będzie Kayah! Oprócz tego na uczestników będą czekały wspaniałe strefy sponsorskie. Wawel przygotował moc różnorodnych atrakcji, m.in. trampolinę i galaretki Fresh & Fruity, pełne smaków i kolorów. Poza tym będzie można wziąć udział w wyścigu w workach lub pochillować na łonie natury. Nie zabraknie także… Festiwalu Balonów! Wypuścimy w powietrze piękne balony giganty i informują organizatorzy.

Na większość wydarzeń organizowanych przez Gdański Archipelag Kultury wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy program, uaktualniany, znaleźć można na stronie http://gak.gda.pl/ .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *