Na zdjęciu: Wędkarze na lodzie Opływu Motławy w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.
Uwaga na kruche zimowe podłoża! Co robić gdy wpadniemy do lodowatej wody?
Źródło: www.kurier.pap.pl
Lód. Fot. M.Bielecki.jpg
Od początku roku 23 osoby zmarły, a 44 zostały poszkodowane w wyniku załamania się pod nimi lodu na jeziorach i rzekach. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem temperatury spada wytrzymałość lodu – powiedział w środę PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.
We wtorek pod dwoma chłopcami w wieku 7 i 11 lat załamał się lód na Regaliczce, zbiorniku koło Wyspy Puckiej w Szczecinie. Mimo starań i wysiłków lekarzy dzieci nie udało się uratować.
Fot. Kazimierz Netka
Ratownicy radzą, aby w sytuacji kiedy załamie się pod nami lód, zachować spokój i nie wpadać w panikę. „W takiej sytuacji powinniśmy rozłożyć ramiona, żeby utrzymać się w przeręblu na powierzchni. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ skutkuje to szybką utratą energii, co prowadzi do wyziębienia organizmu. Pamiętajmy o jednej rzeczy: gdy załamie się pod nami lód, należy próbować wydostać się w tym kierunku, z którego przyszliśmy, a nie do przodu” – powiedział Frątczak.
Jak dodał, w momencie kiedy wydostaniemy się na powierzchnię, nie można iść do brzegu. „Należy się czołgać – wtedy mamy większą gwarancję, że lód się pod nami ponownie nie załamie. Trzeba też jak najszybciej zdjąć kurtkę, w miarę możliwości okryć się czymś suchym, wezwać służby ratownicze i pod żadnym pozorem nie pić alkoholu” – powiedział Frątczak.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
mp/Kurier PAP
Źródło: www.kurier.pap.pl