Źródło powyższej ilustracji: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Gen. St. Sosabowskiego w Lęborku.
Od kilku tygodni w Lęborku trwają wydarzenia związane z uroczystościami upamiętniającymi generała Stanisława Sosabowskiego – dowódcy Samodzielnej Brygady Spadochronowej, podczas II wojny Światowej walczącego o wolność Polski oraz m.in. Holandii.
Pomnik polskiego, międzynarodowego komandosa, zostanie za kilka dni odsłonięty w Lęborku. Inicjatorami upamiętnienia tego wybitnego żołnierza: generała Sosabowskiego, są harcerze.
To pierwszy pomnik postawiony przez drużynę harcerską swojemu patronowi – przedsięwzięcie w całości społeczne i zrealizowane siłami pasjonatów – młodzieży i instruktorów z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. Gen. St. Sosabowskiego w Lęborku, która od 35 lat, jako jedno z pierwszych w Polsce środowisk, podjęła i pielęgnuje pamięć o dziele swego bohatera – Gen. St. Sosabowskiego i jego dzielnych żołnierzy – spadochroniarzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, walczącej pod Arnhem oraz żołnierzy Cichociemnych, zrzucanych ze spadochronu nad okupowaną Polską.
SPOŁECZNY KOMITET BUDOWY POMNIKA GENERAŁA STANISŁAWA FRANCISZKA SOSABOWSKIEGO W LĘBORKU ma zaszczyt serdecznie zaprosić do udziału w uroczystościach związanych z upamiętnieniem dzieła gen. St. Sosabowskiego i Jego dzielnych żołnierzy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – napisała do naszej redakcji podharcmistrz Renata Kaczyńska-Maciejowska – rzecznik prasowy Komitetu. Uroczystości rozpoczną się już od południa, 7 października 2017 roku. Oto ich program:
12:00 – 13:00 – Zwiedzanie Lęborka z przewodnikiem – zbiórka: Plac Pokoju przy Punkcie Informacyjnym;
14:00 – 16:00 – Piknik Militarno-Historyczny dla mieszkańców Lęborka – lokalizacja: Plac Pokoju w Lęborku (zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym: pokazy służb mundurowych i starych pojazdów , prezentacja broni strzeleckiej, plenerowa wystawa nt. gen. Sosabowskiego i 1SBS, występy wojskowych i harcerskich zespołów muzycznych, grochówka z wojskowego kotła, zabawy dla dzieci i młodzieży itp.);
14:30 – 16:00 – Projekcja filmu „Honor Generała” – spotkanie autorskie z Joanną Pieciukiewicz – reżyserką filmu, a następnie wykład Pawła Kudzia – dziennikarza – pasjonata historii nt. 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – wydarzenie otwarte, wstęp wolny, miejsce: Kino „Fregata”, ul. Gdańska 12-13;
16:10 – 16:45 – Zwiedzanie wystawy pt. „Generał brygady Stanisław Sosabowski – twórca i bojowy dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej”. Miejsce: Muzeum w Lęborku ul. Młynarska 14/15 (wystawa udostępniona zwiedzającym od września do końca listopada br., zawiera liczne unikatowe informacje i eksponaty uzyskane ze zbiorów m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum II Wojny Światowej – w tym np. mundur gen. St. Sosabowskiego, jak również od prywatnych kolekcjonerów – Jacka Dziedzieli i Dariusza Krakowiaka);
17:00 – 17:50 – Msza Święta w Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła. Miejsce: ul. Basztowa 8;
18:00 – 19:30 – Odsłonięcie pomnika generała brygady Stanisława Sosabowskiego. Miejsce: skwer przy ul. Armii Krajowej 16;
19:30 – 20:30 – Wręczenie podziękowań w Sali Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku oraz wystawa „Generał Stanisław Sosabowski patronem harcerskich drużyn”. Miejsce: Ratusz Miejski, ul. Armii Krajowej 14.
Lęborskie Dni Pamięci o generale Stanisławie Sosabowskim trwają już kilka tygodni. Oto najważniejsze wydarzenia:
17 września – 4 października 2017: wystawa fotografii w szkołach i urzędach „Generał Stanisław Sosabowski patronem harcerskich drużyn”; przekazanie mieszkańcom ulotek popularyzujących postać gen. Stanisława Sosabowskiego.
20 września 2017 (środa) godz. 11:00 – prelekcja w Bibliotece Miejskiej w Lęborku „Historia generała Stanisława Sosabowskiego” – Krzysztofa Siwka z Muzeum w Lęborku.
25 września 2017 (poniedziałek) godz. 17:00 – w 50 rocznicę śmierci generała Stanisława Sosabowskiego wmurowanie urny z ziemią z pól bitewnych generała Stanisława Sosabowskiego.
29 września 2017 (piątek) godz. 18:00 – Wernisaż w Muzeum Wystawy „Generał Stanisław Sosabowski twórca i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej” (wystawa potrwa do 20 listopada 2017.
3 – 5 października 2017 (wtorek-czwartek) projekcja filmu „Honor Generała” dla młodzieży lęborskich szkół w kinie „Fregata”.
W ramach Lęborskich Dni Pamięci o gen. St. Sosabowskim zorganizowano wiele imprez towarzyszących, m.in. około 1000 uczniów lęborskich szkół obejrzało film pt. „Honor Generała”, zaś harcerze rozdawali ulotki poświęcone dziełu Generała mieszkańcom Lęborka, a także zaproszenia na odsłonięcie pomnika – mieszkańcom ul. St. Sosabowskiego.
25 września 2017 roku, w 50. rocznicę śmierci gen. Sosabowskiego, wmurowano w cokół pomnika urnę z ziemią pobraną z pól bitewnych, na których walczył ze swoimi żołnierzami, ziemią z Jego grobu na warszawskim wojskowym cmentarzu Powązki, jak również z terenu b. cmentarza (obecnie Memorialnyj Park), na którym pochowano Jego Rodziców, w Iwanofrankowsku na Ukrainie (dawniej Stanisławów – miejsce narodzin Generała). Ziemia z pól bitewnych spod Arnhem w Holandii została podarowana harcerzom 7HDCzB jeszcze w latach 80-tych XX w. przez weteranów z 1SBS, zaś ziemię ze Stanisławowa sprowadzono w lipcu 2017 roku dzięki pomocy p. Rajmunda Piżanowskiego, Redaktora Naczelnego portalu WWW.stanislawow.net . Ziemia została pobrana przez Irenę i Witalija Czaszczinów i poświęcona przez ks. Władysława Iwaszczaka – proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Iwanowrankowsku – dowiedzieliśmy się od podharcmistrz Renaty Kaczyńskiej-Maciejowskiej – rzecznika prasowego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Gen. St. Sosabowskiego w Lęborku.
Autorem pomnika jest dr hab. Tomasz Sobisz – artysta rzeźbiarz z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – z pochodzenia lęborczanin.
Wokół pomnika posadzono biało-czerwone wrzosy (tworzą kształt spadochronu) – żołnierzom 1SBS kojarzące się ze szkockimi wrzosowiskami, na których lądowali w czasie szkolenia spadochronowego w Szkocji. Posadzone będą również uroczyście przez przedstawicieli Holendrów cebulki tulipanów Generał Stanisław Sosabowski – pięknej czerwono-żółtej odmiany niedawno wyhodowanej przez holenderskich hodowców, a podarował je Arno Baltussen – Konsul Honorowy Polski w Holandii i jednocześnie przedstawiciel Towarzystwa Driel-Polen, które pielęgnuje pamięć o gen. Sosabowskim i polskich spadochroniarzach z 1 SBS walczących o wyzwolenie Holandii w Operacji Market-Garden.
W uroczystościach wezmą udział m.in. Dorota Sosabowska – żona wnuka generała, przedstawicielka rodziny, która przyjedzie specjalnie aż z Portugalii, a także Alfons Trocki, jeden z ostatnich żyjących jeszcze żołnierzy Generała, a także goście z Holandii.
Uroczystościom odsłonięcia pomnika towarzyszy, w dniach 06 – 08.10.2017 roku, Ogólnopolska Jesienna Gra Polowa – cykliczna impreza harcerska, organizowana od prawie 30 lat przez 7HDCzB w Lęborku w okolicach kolejnych rocznic bitwy pod Arnhem, poświęcona upamiętnieniu gen. Stanisława Sosabowskiego i Jego żołnierzy, na którą od wielu lat przyjeżdżają harcerze i grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk związanych z pielęgnowaniem pamięci Gen. Sosabowskiego, żołnierzy 1 SBS i Cichociemnych.
Więcej wiadomości można znaleźć na stronach:
http://7hdczb-lebork.pl/pomnik/
http://7hdczb-lebork.pl/bohater-druzyny/
http://7hdczb-lebork.pl/leborski-tydzien-pamieci-o-gen-sosabowskim/
http://7hdczb-lebork.pl/wystawa-w-muzeum-w-leborku-o-gen-sosabowskim/
http://7hdczb-lebork.pl/ogolnopolska-jesienna-gra-polowa-6-8-pazdziernika-2017/
http://7hdczb-lebork.pl/jesienne-gry-polowe/
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: http://7hdczb-lebork.pl/pomnik/
Ponadto, w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Gen. St. Sosabowskiego w Lęborku, informacji udzielają: harcmistrz Konrad Chmiel – przewodniczący Komitetu; harcmistrz Krzysztof Siwka – wiceprzewodniczący Komitetu, podharcmistrz Renata Kaczyńska-Maciejowska – rzecznik prasowy Komitetu.
(K.N.)