Holendrzy i Polacy o morskim wietrze prądotwórczym. W Gdańsku – stolicy Żuław i stolicy województwa pomorskiego, zainaugurowano rozmowy na temat możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć w offshore – czyli inwestowaniu na Bałtyku w farmy morskich elektrowni wiatrowych. 14 marca – Edu Offshore Wind – targi dla młodzieży

Fot. Kazimierz Netka.

Pomorskie firmy łącza siły z Niderlandami w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej

Do tej pory symbolem jednych z największych dokonań mieszkańców Niderlandów – Olędrów – w północnej Polsce, są Żuławy – ziemia wydarta Bałtykowi. Niewykluczone, że wkrótce na pierwsze miejsce wysuną się wspólne, polsko – niderlandzkie, dokonania w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Do konkretnych rozmów na ten temat doszło w stolicy Żuław, czyli w Gdańsku, 23 lutego 2023 roku, w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter.

Fot. Kazimierz Netka.

Wykorzystywanie morskiego wiatru do produkcji prądu jest dość powszechne w świecie. Polska nie ma jeszcze ani jednej profesjonalnej, dużej takiej elektrowni. Za to na lądzie wiatrowych wytwórni prądu mamy wiele. Można powiedzieć: doświadczenie w budowie owych obiektów uzyskaliśmy spore. Jednak, stawianie wież na stabilnym lądzie jest o wiele mniej skomplikowane od konstruowania ich na morzu, często nękanym huraganami i silnymi sztormami.

Fot. Kazimierz Netka.

– Nie możemy tego robić bez międzynarodowej kooperacji – mówiła dr Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, inaugurując owo polsko – niderlandzkie spotkanie biznesowe.

Fot. Kazimierz Netka.

Z kim współpracować, jak nie z Niderlandami – jednym, z najbardziej wiatrakowych i morskich państw w Europie? Dlatego, z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego – Departamentu Rozwoju Gospodarczego – zorganizowano owo międzynarodowe seminarium – w ramach Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku.

Fot. Kazimierz Netka.

Tytuł brzmiał: „Połączeni przez nadmorski wiatr: Polska i Niderlandy”. Spotkania biznesowe w systemie B2B, prezentacje firm odbyły się w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter, w Gdańsku, czyli na Żuławach. Gości powitał Paweł Braun – prezes zarządu Inkubatora Starter.

Fot. Kazimierz Netka.

Holenderską drogę do wykorzystywania morskiego wiatru w produkcji elektryczności przedstawił Elro van den Burg – inicjator projektu, koordynator spotkania „Linked by Offshore Wind: Poland – the Nederlands”.

Fot. Kazimierz Netka.

Symbolicznym zacieśnieniem kontaktów pomiędzy pomorskimi i niderlandzkimi firmami, było przekazanie dr Karolinie Lipińskiej publikacji poświęconej energetyce wiatrowej na Morzu Północnym.

Polacy przedstawili swoje doświadczenia w zakresie przygotowań do budowy farm morskich elektrowni wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

Fot. Kazimierz Netka.

Mamy czym się chwalić, bowiem od lat budujemy statki dla przemysłu offshore oraz różne konstrukcje offshore. Podczas spotkania w Inkubatorze Starter, uczestnicy zostali zapoznani z ofertami stoczni Crist oraz firmy Mostostal.

 

Fot. Kazimierz Netka.

Bardzo ważnym wydarzeniem w marcu będą targi Edu Offshore Wind. O nich mówili Łukasz Kneba – prezes CoMade S.A oraz Paweł Wróbel z BalticWind.eu.

Fot. Kazimierz Netka.

Po tych prezentacjach nastąpił cykl spotkań w systemie B2B. Następnie goście z Niderlandów zostali zaproszeni na wizyty studyjne w przedsiębiorstwach Mostostal w Gdańsku i Crist w Gdyni.

– Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny współpracuje z Klastrem z Niderlandów, Morskim, ale takich spotkań, jak organizowane w tej chwili przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego nie mieliśmy i raczej spotykamy się na szczeblach zarządów – powiedział prof. Marek Grzybowski – prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Natomiast bardzo dobry pomysł jest, że zaproszony został tutaj klaster offshorowy „Wind & Water Works” naszych partnerów z Morza Północnego, mających bardzo dobre doświadczenie jsli chodzi o budowę farm wiatrowych, logistykę i edukację. A więc są tutaj obszary bardzo istotne dla nas, ponieważ będziemy szli podobną drogą jak goście, którzy do nas przyjechali z Niderlandów.

Offshore morski będzie miał przyszłość, ponieważ praktycznie jest nieograniczony w możliwościach pozyskiwania energii odnawialnej. Mamy dobry potencjał na politechnikach, na uczelniach morskich, i dobry potencjał w obszarze przemysłu produkcji statków i konstrukcji dla przemysłu offshore.

Fot. Kazimierz Netka.

Te kontakty to dobre doświadczenie, które przekłada się na bezpośrednie kontakty biznesowe. Zarówno w obszarze projektowania, budowy konstrukcji, montowania ich, budowy zaplecza jak i szkolenia. Została zaproszona tutaj Szkoła Morska w Gdyni, która od ponad 20 lat kształci fachowców na statki, które obsługują offshore, a także szkoli monterów offshore, działających na offshore na Morzu Północnym. Uważam, że takie spotkanie, taka inicjatywa w Starterze była bardzo dobrą inicjatywą – podkreślił prof. Marek Grzybowski – prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.

Fot. Kazimierz Netka.

W seminarium: „Linked by Offshore Wind: Poland and the Nederlands” uczestniczyło około 20 podmiotów z Niderlandów. Obecny był też przedstawiciel niderlandzkiego rządu; Agencji Przemysłu Niderlandów – Peter Lambooij. Polską stronę reprezentowało około 30 firm.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *