II Kongres Młodzieżowych Rad Pomorza odbędzie się w Gdańsku, w najbliższy czwartek.

Na zdjęciu: Uczestnicy obrad ubiegłorocznego Kongresu. Fot. z archiwum Stowarzyszenia Morena.

Dorośli decydenci nie wiedzą czym one, te rady, są?

21 września br., w ławach Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (tam gdzie zwykle obradują radni wojewódzcy pomorskiego sejmiku) zasiądzie ponad 100 młodzieżowych radnych. Przyjadą do stolicy województwa na II Kongres Młodzieżowych Rad Pomorza – poinformował nas Szymon Knitter – opiekun Młodzieżowej Rady Województwa Pomorskiego (MRWP), reprezentant Stowarzyszenia Morena z Gdańska. Przytoczył w swej informacji następującą wypowiedź:

– Nadal brakuje nam przestrzeni do wymiany doświadczeń i integracji środowiska, szczególnie, że część funkcjonujących Młodzieżowych Rad nie bierze udziału w obradach MRWP. – mówi Jan Derra – przewodniczący MRWP, radny Młodzieżowej Rady Miasta Kościerzyna – Brakuje jednolitych standardów funkcjonowania Młodzieżowych Rad i profesjonalnych szkoleń dla nich. Zauważyliśmy potrzebę głębszej integracji środowiska, która sprzyjałaby zacieśnianiu współpracy i wspólnym projektom. Brakuje również wiedzy wśród dorosłych decydentów czym tak naprawdę są Młodzieżowe Rady i jak z nimi współpracować.

 

Na zdjęciu: Uczestnicy obrad ubiegłorocznego Kongresu. Fot. z archiwum Stowarzyszenia Morena.

Młodzieżowa Rada Województwa Pomorskiego (MRWP) w ramach założeń statutowych scala środowisko Młodzieżowych Rad i Radnych – lokalnych liderów. W woj. pomorskim funkcjonuje 26 Młodzieżowych Rad na różnych szczeblach skupiające ok. 600 osób.

Tegoroczna edycja Kongresu odbędzie się pod hasłem Skuteczna Młodzieżowa Rada. W tym roku uczestnicy dyskutować będą o radnych jako liderach lokalnych społeczności. Pokazane zostanie narzędzie internetowe do prowadzenia wyborów do Młodzieżowych Rad ,zaprogramowane przez uczniów z Pucka, a dziennikarze ze studenckiego Radia MORS UG przedstawią zasady skutecznych wystąpień publicznych.

– Zaproszenie kierowane jest zarówno do Młodzieżowych Radnych, jak i do opiekunów i samorządowców – informuje Szymon Knitter – opiekun Młodzieżowej Rady Województwa Pomorskiego (MRWP), reprezentant Stowarzyszenia Morena w Gdańsku. Dofinansowanie pochodzi z Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *