II Olimpiada Pań Pomorskich Domów

II Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym w województwie pomorskim

Mnóstwo nagród za wszechstronną mądrość

Katarzyna Łukaszewicz i Izabela Radzymirska z miejscowości Osice w gminie Suchy Dąb, powiat gdański zostały Mistrzyniami II Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym.

IMG_9019

Finał odbył się 20 marca 2015 roku w Gdańsku, w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

Drugie miejsce zajęły Dorota Wolska i Stefania Konkel z powiatu kartuskiego. Na trzeciej pozycji znalazły się Krystyna Chmielewicz i Elżbieta Małodzińska z powiatu tczewskiego. Jury wyróżniło Monikę Szeremetę i Małgorzatę Kaczorowską z powiatu gdańskiego oraz Żanetę Jaworską i Dorotę Gelecińską z powiatu słupskiego.

IMG_8983

Na zdjęciu: finalistki tegorocznej olimpiady. Przed zawodniczkami, na podłodze – część nagród ufundowanych przez różnych sponsorów.

Co dalej? O to pytał uczestników olimpiady – zawodniczki oraz gości – Aleksander Mach, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

– Czy chcecie państwo, by odbyła się trzecia Olimpiada?

– Tak, chcemy – odpowiedzieli głośno, zebrani. Najwyraźniej tego pragnęły tegoroczne Mistrzynie Olimpijskie. Zapytaliśmy, czy spróbują po raz drugi zwyciężyć.

– Niekoniecznie musimy wygrać, ale chętnie weźmiemy znowu udział w rywalizacji – odpowiedziały zwyciężczynie.

IMG_9023

Niełatwo było udzielić prawidłowe odpowiedzi na pytania. Oprócz znajomości tajników przyrządzania typowych przysmaków, panie finalistki musiały wykazać się wiedzą i z ekonomii (co to jest deflacja) ekologii (jak długo rozkłada się w naturalnym środowisku szklana butelka), kultury, turystyki i geografii (skąd wzięła się nazwa: Wyspy Kanaryjskie, od jakiego zwierzęcia), ratownictwa (co trzeba powiedzieć, wzywając pogotowie).

Inne pytania dotyczyły np. turystyki wiejskiej w tym agroturystyki; zagród edukacyjnych; produktów tradycyjnych i regionalnych; zasad racjonalnego żywienia; bhp w rolnictwie; dziedzictwa kulturowego województwa pomorskiego; priorytetów unijnej polityki uwzględnionych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014 – 2020. W Olimpiadzie uczestniczyć mogły 2-osobowe zespoły kobiet – wyłącznie osoby fizyczne i pełnoletnie, z obszarów wiejskich województwa pomorskiego, w tym członkinie organizacji pozarządowych.

– Celem olimpiady było m.in.: kreowanie warunków do inspirowania twórczych postaw opartych na wiedzy; zachęcanie do nauki i nabywania wiedzy przydatnej nowoczesnej kobiecie; wymiana doświadczeń i integracja kobiet zamieszkujących obszary wiejskie w województwie pomorskim – powiedziała Barbara Ditrich z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *