Jubileusz 25-lecia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE). Sięgnięto aż 14 miliardów lat wstecz, do początków Wszechświata. W zasadzie nic dziwnego, bo to głównie dzięki PSSE skonstruowano w Gdańsku pierwszy w świecie zegar pulsarowy, odbierający sygnały z Kosmosu, nawet z odległości 6 tysięcy lat świetlnych

Fot. Kazimierz Netka.

Ratowali bezrobotnych, są liderami nowoczesności. Od ćwierci wieku

Fot. Kazimierz Netka.

Zaczęło się od Żarnowca i Tczewa. W Żarnowcu zlikwidowano elektrownię jądrową i rozpoczęto inne zagospodarowywanie tego terenu. W Tczewie powstała unikatowa fabryka elementów w technologii 5G. Takie są niektóre efekty dotychczasowego funkcjonowania Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teraz, PSSE aktywizuje gospodarkę w ponad 220 gminach, w woj. pomorskim i kujawsko – pomorskim. Podsumowania efektów działalności PSSE z minionej ćwierci wieku dokonano w Sopocie, w hotelu Radisson Blu. Uroczystość rozpoczęła się w samo południe, 7 czerwca 2022 roku. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym jubileuszu, prowadzonym przez red. Małgorzatę Rogatty. Na uroczystość zaproszno m.in.: ministra Grzegorza Piechowiaka –

sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnika zarządu ds. inwestycji zagranicznych; byłych prezesów zarządu PSSE, m.in. Teresę Kamińską i Andrzeja Marszka, a także reprezentantów władz państwowych i samorządowych z województw pomorskiego i kujawsko – pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

Ćwierćwiecze to raczej nie tak dużo, w porównaniu do wieczności. Ot, takie srebrne wesele w małżeństwie. Jakiego rodzaju małżeństwo miało miejsce w przypadku specjalnej strefy ekonomicznej w Pomorskiem? Przede wszystkim, zostało ono zawarte w czasach wielkiej biedy, wielkiego bezrobocia. 25 lat temu, to był rok 1997… Jeszcze daleko nam było do pełnej integracji z Unią Europejską. Jednak, już wsparcie finansowe stamtąd płynęło, ale ważne było zapewnienie napływu inwestycji, a nie tylko pieniędzy, choć waluta zagraniczna też bardzo się wtedy liczyła. Program PHARE był jednym z pierwszych unijnych programów pomocowych dla Polski, Węgier i innych krajów Europy środkowowschodniej. Pomoc była potrzebna. Bo jak wspomniał podczas uroczystości Krzysztof Dośla – przewodniczący Zarządu regionu NSZZ Solidarność w Gdańsku, były wówczas powiaty o bezrobociu przekraczającym 30 procent a standardem była stopa bezrobocia na poziomie 15 – 20 procent.

O dziejach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mówił m.in. Przemysław Sztandera – prezes zarządu PSSE. Otóż, we wrześniu 1997 roku powołano Specjalną Strefę Ekonomiczną Żarnowiec i Specjalną Strefę Ekonomiczną Tczew, właśnie tam, gdzie bezrobocie było jednym z najwyższych. Po roku obydwie strefy połączono, a w 2011 roku nadano jej nazwę do dzisiaj obowiązującą: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE).

Teraz działa ona na terenie dwóch województw, w Pomorskiem i Kujawsko-Pomorskiem, na terenie ponad 220 gmin. Kamieniem milowym było utworzenie Polskiej Strefy Inwestycji i ustanowienie specjalnej strefy ekonomicznej na terenie całego kraju (przedtem specjalnych stref było w Polsce kilkanaście i posiadały one wyznaczone zasięgi).

PSSE miała zmniejszać bezrobocie, przyciągać inwestorów oferując im ulgi np. podatkowe w zamian za tworzenie miejsc pracy. Tak też się stało i dzieje się do dzisiaj. Teraz jednak, trzeba przygotowywać się do przemysłu 4.0, czyli do przemysłu przyszłości. Dlatego, PSSE dość mocno rozbudowuje zespół szkolnictwa zawodowego i przekonuje młodzież by nie kształciła się tylko ogólnie, lecz przede wszystkim zawodowo, techniczne – poinformował prezes Przemysław Sztandera.

Fot. Kazimierz Netka.

Plany są wspaniałe, a ich realizacja się rozwija, np. na terenie stoczni w Gdańsku i w Gdyni. Jednak odbywa się to wszystko w czasach agresji Rosji na Ukrainę – podkreślił Maciej Kazienko – wiceprezes zarządu PSSE. Pan wiceprezes zapewnił, że PSSE będzie rozwijana. Dzisiaj świętujemy to, co się wydarzyło. Maciej Kazienko podziękował m.in. samorządowcom, instytucjom otoczenia biznesu za wsparcie, za pomoc we wspólnym budowaniu małych ojczyzn i naszej wielkiej ojczyzny, czyli Polski.

Fot. Kazimierz Netka.

25 lat szybko minęło. Jednak, co to jest w porównaniu do wieczności? A jak wieczność długo istnieje? 14 miliardów lat – czyli tyle, ile rozwija się Wszechświat. Mówił o tym prof. Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego. Pan profesor powiedział nie tylko o tym, jak Wszechświat powstał, ale również o tym, co nas czeka, kiedy zgaśnie Słońce. Poinformował, że teraz, o tej porze roku, jest dobry okres do obserwowania środka Galaktyki, (czyli galaktyki, w której żyjemy, zwanej też Drogą Mleczną). Zmieniać się będzie Słońce. Za około miliarda lat zrobi się tak gorące, że wyparują oceany na Ziemi.

Fot. Kazimierz Netka.

Dlaczego przy tak krótkim, choć ważnym jubileuszu 25-lecia PSSE była mowa o historii Wszechświata? Naszym zdaniem, było to bardzo wskazane, by na tej uroczystości mówić o Kosmosie. Dzięki wsparciu m.in. Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i ówczesnej prezes jej zarządu Teresie Kamińskiej, w 2011 roku skonstruowano w Gdańsku zegar pulsarowy – pierwszy taki na świecie i najdokładniejszy, działający na podstawie bardzo regularnych sygnałów, wysyłanych przez gwiazdy pulsary.

Fot. Kazimierz Netka.

Niestety, twórcom tego urządzenia zabrakło pieniędzy i dalsze badania nad gdańskim zegarem pulsarowym trzeba było przerwać. Być może doprowadziłyby one do tego, że w przyszłości nie musielibyśmy korzystać ze sztucznych satelitów, które łatwo można strącić, np. w razie wojny…

Fot. Kazimierz Netka.

Jaka więc jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna? Jedną z najlepszych takich Stref w kraju – podkreślił minister Grzegorz Piechowiak. Pan minister zapowiedział również, że być może niedługo usłyszymy o kolejnej bardzo ważnej inwestycji w PSSE. Zawsze jednak, na końcu decyduje ten, który zamierza w strefie rozpocząć działalność, czyli inwestor.

Fot. Kazimierz Netka.

Uhonorowano najbardziej zasłużonych pracowników PSSE oraz ambasadorów tej Strefy, przekazując Im certyfikaty. Wręczono też statuetki Jana Heweliusza i Mikołaja Kopernika – symbolizujących dwa województwa: Pomorskie i Kujawsko – Pomorskie

Fot. Kazimierz Netka.

O znaczeniu PSSE dla regionu mówiła też Barbara Stanuch – prezes zarządu Starogardzkiego Klubu Biznesu – Związku Pracodawców. Pani prezes uhonorowała prezesa PSSE, Przemysława Sztanderę, Medalem za wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na Kociewiu.

Fot. Kazimierz Netka.

Zwieńczeniem uroczystości były występy artystyczne, poświęcone m.in. Ukrainie. Pieśni „Z kapelusza” zaśpiewała Agnieszka Babicz.

W środę, 8 czerwca 2022 roku – drugi dzień obchodów Jubileuszu 25-lecia PSSE. Będzie to dzień roboczy, bo poświęcony Przemysłowi 4.0. W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się konferencja pt. „Wyzwania robotyzacji”.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *