Źródła ilustracji: Transmisja z webinarium.
Jak w Pomorskiem wspierani są przedsiębiorcy? Poznaliśmy oferty, przedstawione przez Inkubator Starter, Hub Innowacji Cyfrowych, Centrum Nowych Kompetencji w Trójmieście, a także w Słupsku, Kwidzynie i w Tczewie
Pomorskie firmy po raz drugi skorzystały z zaproszenia Urzędu Marszałkowskiego (UMWP) do udziału w „podróży” ku innowacyjności i poznawania możliwości uzyskiwania wsparcia, jakiego udzielają instytucje z otoczenia biznesu. W tym celu zorganizowane zostało, 24 lutego 2021 roku, webinarium pt. Pomorska podróż – kierunek innowacje! Krótki przewodnik po lokalnej mapie ofert instytucji otoczenia biznesu i klastrów. Przystanek 2: Regionalne instytucje otoczenia biznesu na wyciągnięcie ręki – parkujemy w subregionach i wyspecjalizowanych jednostkach”.
Cele spotkania były następujące: Prezentacja regionalnych instytucji otoczenia biznesu (IOB) w województwie pomorskim. Odczarowanie mniejszych, subregionalnych ośrodków wsparcia przedsiębiorców; Zapoznanie uczestników z ofertą, możliwościami oraz korzyściami jakie wynikają ze współpracy z IOB w regionie; Przedstawienie różnorodności IOB wyspecjalizowanych w danych obszarach tematycznych.
W tej zdalnej podróży uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
– Dzisiaj mamy ogromną przyjemność gościć przedstawicieli subregionalnych instytucji otoczenia biznesu. Subregiony są dla nas bardzo cenne – mówiła dyrektor Karolina Lipińska – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP, inaugurując webinarium i witając uczestników. – Subregiony są bardzo podkreślane w naszym Regionalnym Programie Strategicznym w zakresie gospodarki, rynku pracy, oferty turystycznej i czasu wolnego. Obecnie odbywają się konsultacje społeczne tego programu; potrwają do 5 marca 2021 roku. Bardzo zachęcamy aby państwo wzięli w nich udział, wypowiedzieli się na temat tego dokumentu, który będzie wyznaczał kierunki rozwoju gospodarczego naszego województwa na kolejne 10 lat. RPS pełni również rolę regionalnych strategii innowacji – tym bardziej jest cenny, że będzie wskazywał, gdzie możemy szukać pereł, diamentów pomorskich, które mogą zaistnieć nie tylko na arenie międzynarodowej. Uważamy że innowacyjny może być każdy w swoim życiu, w swojej firmie, niekoniecznie musi być to zawsze poziom międzynarodowy – powiedziała dyrektor Karolina Lipińska.
Cieszymy się, że mamy okazję promować regionalne instytucje otoczenia biznesu – powiedziała, prowadząca webinarium Justyna Szybska-Lewandowska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego, UMWP.
Bardzo często i przede wszystkim wspominamy o Trójmieście, bo tutaj koncentruje się ekosystem całego biznesu, natomiast poszczególne powiaty również doskonale sobie radzą tworząc swe regionalne oferty i wspierają swych lokalnych przedsiębiorców. Dlatego bardzo zależy nam, aby przekazywać wiedzę o tym, co dzieje się w częściach naszego województwa. Udajemy się zatem na skraj naszego regionu, ponieważ wędrujemy regionalnie do Słupska, Zapraszam państwa do wysłuchania pierwszej prezentacji pt. „Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – szeroki wachlarz wsparcia rozwoju dla każdego przedsiębiorcy. Co dla firm oferuje Słupsk i okolice?”, którą przedstawi Bartosz Świtała – Kierownik ds. Promocji i Obrotu Nieruchomościami, Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.:
Drugą prezentację poświęconą Słupskowi, zatytułowaną „Poznaj pasjonatów nowych rozwiązań – subregion słupski również stawia na rozwój firm i innowacji” przedstawił Marcin Ingielewicz – Specjalista d.s. usług technicznych, Słupski Inkubator Technologiczny:
Temat: „Miejsce przyjazne inwestowaniu – subregion nadwiślański i jego bogata oferta” zaprezentował Leszek Czubała – Członek Zarządu, Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny:
„Przedsiębiorco… „witaj w domu” czyli wszystko czego potrzebujesz w jednym miejscu” – to temat wykładu, który wygłosił Krystian Jendrzejewski – Kierownik Biura Wspierania Przedsiębiorczości, Dom Przedsiębiorcy w Tczewie:
„Przestrzeń dla freelancerów i nie tylko – czyli wystartuj w biznes z ofertą Startera” zaprezentował Tomasz Szymczak – Prezes Zarządu, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter:
„Czas na czwartą rewolucję przemysłową! Fachowe wsparcie w procesie cyfrowych technologii” – to temat, który omówił Mateusz Dyrda – Dyrektor Zarządzający, Hub Innowacji Cyfrowych DiH4.AI:
„Wirtualne kształcenie, realne efekty! Trenuj bezpiecznie kompetencje portowe podobnie jak piloci i astronauci” – zachęcał Tomasz Lisiecki – Prezes, Centrum Nowych Kompetencji:
Podsumowując spotkanie, Justyna Szybska-Lewandowska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, podkreśliła, że uczestnicy webinarium poznali bardo wielką różnorodność regionu. Każda z instytucji otoczenia biznesu ma obszar, w którym się specjalizuje. Zapraszam do skorzystania z przedstawionych dzisiaj ofert, do kontaktowania się z przedstawionymi instytucjami powiedziała pani prowadząca. Poinformowała też o następnych wydarzeniach:
2 marca, w ramach poznawania lokalnych ofert instytucji otoczenia biznesu, odbędzie się webinar poświęcony w całości klastrom. Będziemy poznawać inicjatywy klastrowe. Mamy kilka nowych klastrów i kilka mających solidną markę. Będzie to okazja do tego, by poznać się nawzajem, zobaczyć, co mają klastry do zaoferowania. Jednym z mocnych punktów tego webinaru będzie wystąpienie pana Marka Przeora z Komisji Europejskiej na temat finansowania klastrów. Będą to informacje z pierwszej ręki.
Wysyłaliśmy już dzisiaj do państwa, a więc do podmiotów skupionych wokół obszarów inteligentnych specjalizacji, informacje na temat nowego cyklu 15 webinarów, prowadzonych przez specjalistów, ekspertów, wyłonionych w ramach procedury przetargowej. Będzie to kompleksowe wsparcie zarówno początkujących jak i zaawansowanych innowatorów. Spotkania zostały podzielone na 3 cykle webinarów, w każdym cyklu po 5 różnych tematów. Zaczynami od tematu wprowadzającego – 5 marca w piątek – o tym, jak myśleć innowacyjne, jakie są korzyści z wprowadzenia i z szerzenia kultury rozwoju innowacji w przedsiębiorstwach, jakie są prawidłowe narzędzia i schematy myślenia, innowacyjnego rozwiązywania swych problemów. To będzie zalążek do tego, aby o innowacjach myśleć. Ukłon przede wszystkim do osób chcących wyjść poza schemat myślenia codziennego, poza narzucone pewnego rodzaju schematy, utarte drogi. Mam nadzieje, że to będzie garść inspiracji do tego, jak na przykład rozwiązywać problemy w jakimś inny sposób. Bardzo serdecznie zapraszam na stronę internetową drg.pomorskie.eu . Tam będą bieżące informacje o webinarach. Co tydzień kolejny temat poświęcony różnego rodzaju tematyce, poświęconej rozwojowi przedsiębiorczości, innowacji, systemom technologii, ocenom technologii, poszukiwaniom niestandardowych źródeł finansowania – poinformowała Justyna Szybska-Lewandowska. Bardzo serdecznie zapraszam – zachęcała.
Wydarzenie „Pomorska Podróż 2” było kontynuacją cyklu spotkań tematycznych pn. „Pomorska podróż – kierunek innowacje! Krótki przewodnik po lokalnej mapie ofert instytucji otoczenia biznesu i klastrów”. Pierwsze spotkanie, pt: „Oferta instytucji otoczenia biznesu – parkujemy w Trójmieście”, odbyła się 16 lutego 2021 r. Spotkanie 3 odbędzie się w przyszłym tygodniu, 2 marca 2021 r. Tytuł brzmi: „W grupie siła, czyli co robią klastry w naszym regionie?”.
Dlaczego takie spotkania są potrzebne? Bo z innowacyjnością w naszym kraju nie jest najlepiej. Jak poinformował Zespół Projektowy Smart Progress – Referat Innowacji i Przedsiębiorczości, Departament Rozwoju Gospodarczego Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, ostatni raport przygotowany przez Fundację Prospekt na temat efektywnych instytucji otoczenia biznesu (IOB) wskazuje że aż 40% przedsiębiorców nie wie czym są i czym zajmują się IOB (instytucje z otoczenia biznesu), a połowa ankietowanych nie potrafi też podać nazwy IOB działającej w jego regionie. W związku z tym na spotkaniach z cyklu „Pomorska Podróż” przedstawiane są instytucje funkcjonujące w regionie oraz ich oferty. Ten cykl spotkań jest okazją do zapoznania się – szansą na prezentacje dla IOB oraz sposobnością dla firm do nawiązania współpracy z tymi podmiotami.
Pomorska Podróż to zdalne spotkania tematyczne, realizowane w ramach projektu pt. „Smart Progress – Animacja rozwoju obszarów Inteligentnych Specjalizacji Pomorza jako element Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania”, finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa 1. Komercjalizacja wiedzy, Działanie 1.1. Ekspansja przez innowacje, Poddziałanie 1.1.1. Ekspansja przez innowacje – wsparcie dotacyjne – poinformował Zespół Projektowy Smart Progress, Referat Innowacji i Przedsiębiorczości, Departament Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Źródła ilustracji: Transmisja z webinarium.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl