Kociewscy kandydaci PiS do władz samorządowych zatroszczą się o promocję Biblii Gutenberga – jednej z najcenniejszych ksiąg świata. Mówili o tym podczas spotkania nad Wisłą w Tczewie. Wskazali też najpilniejsze do rozwiązania problemy lokalne.

Fot. Kazimierz Netka.

Kompleksowy program dla miasta i powiatu, ale też z uwzględnieniem dobra całego kraju.

Traktowana przez samorząd szczebla wojewódzkiego jako coś mało ważnego, Biblia Gutenberga uzyska nowe wsparcie. Obiecali to, podczas konferencji prasowej, kandydaci PiS z powiatu tczewskiego do władz samorządowych.

Dotychczas Biblia Gutenberga i jej znaczenie są traktowane trochę po macoszemu przez samorządowy zarząd województwa pomorskiego. Żeby znalazła się o niej choćby jednozdaniowa wiadomość w widocznym miejscu w Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej (PCIT) w Gdańsku, podległym Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego, trzeba było długo walczyć. Teraz, można we wspomnianym PCIT zobaczyć planszę z informacją o tym, że w Polsce istnieje Biblia Gutenberga – jedna z najcenniejszych ksiąg świata i że znajduje się w Pelplinie. O umieszczenie takiej wiadomości w miejscu, odwiedzanym przez cudzoziemców zabiegał poprzedni burmistrz Pelplina – Patryk Demski i odniósł sukces. To jednak za mało. Plansza z informacją o Biblii Gutenberga przez wakacje ulokowana pod schodami w PCIT, była mało zauważalna przez odwiedzających PCIT. Potrzebne są dalsze działania, by zarządca PCIT zaczął naprawdę promować ten unikatowy skarb Polski i świata.

 

Fot. Kazimierz Netka

O dalsze poparcie promocji Biblii Gutenberga zapytaliśmy kandydatów do władz samorządowych z powiatu tczewskiego podczas konferencji na Bulwarze Nadwiślańskim w Tczewie, 17 października 2018 roku. Wszyscy potwierdzili swe przyszłe zaangażowanie w promowanie unikatowych atrakcji w powiecie tczewskim cennych nie tylko dla Kociewia, Pomorza, ale również dla Polski. Oto przykłady takich unikatów: wspomniana już Biblia Gutenberga, Bazylika w Pelplinie, zabytkowy most w Tczewie. Uczestnicy konferencji mówili też o swych programach – podczas spotkania na Bulwarze Nadwiślańskim – z udziałem posła Janusza Śniadka.

– Spotkaliśmy się w jednym z najpiękniejszych miejsc w Tczewie – powiedział poseł Janusz Śniadek – prezes PiS na Pomorzu. Nasza drużyna ma kompleksowy program dla powiatu i miasta Tczewa, który chcemy zaprezentować – dodał. Poparcie tego programu stwarza dobrą przyszłość dla naszej Małej Ojczyzny. Nasz lider kandydat na prezydenta Tczewa przedstawi swą drużynę jak i kandydatów do sejmiku wojewódzkiego, rad powiatu i miasta Tczewa.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Mamy wspólny program, oparty na 6 filarach – powiedział Tadeusz Dzwonkowski – kandydat na prezydenta Tczewa. Chodzi o zrównoważony, mający doprowadzić do tego, by wszyscy mieszkańcy korzystali z efektów rozwoju naszego regionu- zarówno mieszkańcy Tczewa jak i mniejszych miejscowości w naszym regionie – powiedział Tadeusz Dzwonkowski.

Łukasz Kowalski – kandydat na wójta gminy wiejskiej Tczew powiedział, że zrównoważony program rozwoju powiatu i gmin ma polegać na planowaniu wspólnych inwestycji pomiędzy samorządami, a dotyczących na przykład budowy obiektów sportowo – rekreacyjnych, a przede wszystkim mający zapewnić komunikację mieszkańcom ościennych miejscowości czyli takiego transportu publicznego, który ułatwiłby życie ludzi i funkcjonowanie miejscowości dookoła Tczewa.

Tomasz Czerwiński – kandydat na burmistrza miasta i gminy Pelplin podkreślił, że wspólny program oparty jest na kilku filarach zdefiniowanych jako najbardziej potrzebnych mieszkańcom powiatu tczewskiego oraz miasta i gminy Pelplin. Jeden z tych filarów to Mieszkanie Plus, jako projekt przyszłości. Chcemy być pionierem i pokazać, ze można takie programy realizować – powiedział. Drugi element to drogi lokalne, o które można zadbać, korzystając z rządowego programu modernizacji dróg lokalnych powiatowych i gminnych we współpracy z pozostałymi gminami powiatu tczewskiego i z miastem Tczew. Istotna jest również promocja skupiona zarówno na walorach turystycznych czyli na promowaniu najważniejszych zabytków powiatu tczewskiego, jak również promocja ekonomiczna czyli ściąganie wspólnie inwestorów, żeby jak najwięcej firm mogło powstać na terenie powiatu tczewskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Zbigniew Kończewski – kandydat na burmistrza miasta i gminy Gniew podkreślił, że uzupełnieniem tego programu jest skrócenie drogi pomiędzy producentami żywności, czyli rolnikami a konsumentami w miastach. Ten proces ma się odbywać poprzez tworzenie targowisk zarówno w miastach jak i wioskach. Ważny jest również zintegrowany system transportu – komunikacji publicznej, na przykład stworzenie węzła przesiadkowego w Kolonii Ostrowickiej – węzła, który połączy Smętowo i Nowe z Kwidzynem, wykorzystując przy tym dobrodziejstwo zbudowania mostu przez Wisłę.

Najbardziej wymierną płaszczyzną współpracy jest opieka lecznicza – powiedział Tadeusz Dzwonkowski. Chodzi o funkcjonowanie szpitala tczewskiego, aby samorządy wspierały ten szpital, żeby poziom usług medycznych był w nim coraz wyższy i zaspokajał oczekiwania nie tylko mieszkańców Tczewa ale i całego powiatu tczewskiego.

Kandydaci PiS do nowych władz samorządowych w powiecie i gminach powiatu tczewskiego, a także kandydaci do sejmiku województwa pomorskiego, zabiegają nie tylko o sprawy lokalne. Pragną troszczyć się także o nagłaśnianie atutów o randze krajowej, a nawet światowej. Takim skarbem w powiecie tczewskim jest oryginał Biblii z drukarni Gutenberga.

Biblia Gutenberga jest własnością Diecezji Pelplińskiej – powiedział Tomasz Czerwiński, kandydat na burmistrza miasta i gminy Pelplin. Warto tego „białego kruka” jakim jest Biblia Gutenberga wypromować, bo to bardzo cenny zabytek na ternie powiatu tczewskiego, a cennymi są także Bazylika Katedralna w Pelplinie i most tczewski.

Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej nie dba należycie o promowanie unikatowych zabytków Kociewia, takich jak np. Biblia Gutenberga. Ale nie tylko, bo nie troszczy się o nagłośnienie tak cennego urządzenia jak zegar pulsarowy – światowy wynalazek, znajdujący się w Muzeum Nauki Gdańskiej. Stąd wniosek, że gminy muszą same zadbać o promocję takich unikatów. Zarząd województwa, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego raczej im nie pomoże. W każdym razie do tej pory, jak widać, nie pomaga, czym wyrządza szkodę nie tylko Pomorzu, ale też całej Polsce.

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *