Kolej zamiast samochodów. W Pomorskiem rozpoczęła się kampania ekoTransport. Jej pomysłodawcą i realizatorem jest WFOŚiGW w Gdańsku – wspólnie z organizacjami pozarządowymi, jednostkami budżetowymi oraz nadleśnictwami

Fot. z Archiwum WFOŚiGW w Gdańsku.

1 pociąg zabiera tylu pasażerów co 8 autobusów i aż 100 samochodów!

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku rozpoczął w Pomorskiem kampanię na rzecz korzystania z przyjaznych naturze środków transportu. Nazwa tego przedsięwzięcia brzmi „ekoTransport”. Na inaugurację, która odbyła się w sobotę, 7 maja 2022 roku w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, zaproszeni zostali m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marcin Horała, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Szymon Gajda.

Kampania ekoTransport promuje komunikację zbiorową – koleje, autobusy, tramwaje, ale także jazdę rowerem czy poruszanie się pieszo. Prowadzona jest przez pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zainaugurowana została podczas festynu rodzinnego w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie – poinformowała Urszula Pakulska – Główny Specjalista w Dziale Promocji i Ochrony Przyrody w Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku:

– Wszyscy chcemy jeździć szybko i wygodnie. Musimy być jednak odpowiedzialni za naszą planetę. Powinniśmy wybierać takie środki transportu, które są najmniej szkodliwe dla środowiska – powiedział prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda.

W pierwszym roku kampanii popularyzowana będzie podróż koleją.

Kolej to bowiem najbardziej ekologiczny masowy środek komunikacji. Ze wszystkich rodzajów transportu odpowiada za zaledwie 0,3% emisji dwutlenku węgla do atmosfery, podczas gdy samochody aż za 92%.

1 pociąg zabiera tyle samo pasażerów co 8 autobusów i aż 100 samochodów!

– Warto wybierać podróż koleją. Pociągi nie stoją w korkach, nie trzeba szukać też miejsca do parkowania. Zależy nam, aby połączeń kolejowych było jak najwięcej. Tak, aby swobodnie można było nią podróżować do pracy, do szkoły – wyjaśniał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Dwa razy szybciej niż samochodem, o połowę taniej niż samolotem – tak eksperci mówią o zaletach transportu kolejowego.

– Polska kolej stale się zmienia. Mamy już bardzo dużo wyremontowanych dworców i przystanków kolejowych. Dużo zainwestowaliśmy także w nowoczesny tabor. Pociągi są czyste i schludne. Opracowaliśmy również plan budowy nowych i modernizacji już istniejących linii kolejowych. Na bardzo zaawansowanym etapie są także prace przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym – stwierdził wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Podróż pociągiem jest bezpieczna i wygodna. Bezpieczna, bo liczba poszkodowanych, zabitych i rannych w wypadkach samochodowych jest 24 razy wyższa niż w kolejowych (dane: Sprawozdanie z funkcjonowania rynku transportu kolejowego, Urząd Transportu Kolejowego).

 Nie ma co ukrywać, że kraje europejskie dostosowały swoją infrastrukturę głównie do samochodów osobowych i ciężarowych oraz autobusów. Na znaczeniu zyskują również samoloty. Rozwój tych środków transportu napotyka jednak na bariery. Owszem, budowane są drogi, ale liczba nowych samochodów rośnie jeszcze szybciej. Korki na ulicach miast, ale i na autostradach, problemy z parkowaniem – to często codzienność polskich kierowców. Transport lotniczy też nie może rozwijać się bez ograniczeń. Niewystarczająca infrastruktura lotnisk, duża liczba samolotów w powietrzu, kolejki do lądowania – to problemy polskiego lotnictwa.

Wobec tych faktów, nie dziwi informacja, że pociągi zyskują na znaczeniu.

– Chcemy żyć w czystym, przyjaznym środowisku otoczeniu. Dlatego warto postawić na ekologiczne środki transportu. Nie tylko na kolej, ale także i na inne środki komunikacji publicznej – stwierdził Sławomir Mazurek – zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Województwo pomorskie jest w krajowej czołówce pod względem wykorzystania kolei. Mieszkańcy chętnie wybierają usługi PKP, ale także Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

WFOŚiGW w Gdańsku kampanię ekoTransport prowadzić będzie na szeroką skalę, wspólnie z organizacjami pozarządowymi, jednostkami budżetowymi oraz nadleśnictwami. Patronat nad kampanią objęli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister infrastruktury Marcin Horała, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz PKP Polskie Linie Kolejowe – wynika z informacji, które przekazała nam Urszula Pakulska – Główny Specjalista w Dziale Promocji i Ochrony Przyrody w Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *