Konkurs UE: New Ways to Grow

Znajdź sposób na lepsze życie. Możesz wygrać 50 tysięcy euro

Unia Europejska zaczyna szukać dróg wyjścia ze ślepych uliczek

New Ways to Grow – to tytuł międzynarodowego konkursu, który 23 marca 2015 roku Komisja Europejska ogłosiła w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności (ECS). Jego celem jest poszukiwanie innowacyjnych, „Nowych ścieżek wzrostu”. Nowych, to znaczy: najlepiej zupełnie innych od dotychczasowych, bo one często prowadzą nas w przysłowiowe ślepe uliczki. Bezrobocie rośnie, liczba osób żyjących w ubóstwie nie maleje, kryzys daje się we znaki. Kto znajdzie najlepszy sposób na poprawę tej sytuacji, dostanie 50 tysięcy euro.

IMG_2501To już trzecia edycja tej rywalizacji, a na jej rozpoczęcie Komisja Europejska (KE) wybrała Polskę oraz miasto Gdańsk, ze względu na wyjątkowe dla tego projektu symbole, jakimi są np. Stocznia, dokonania Polaków, a także istnienie ECS. Tym bardziej właściwe jest to miejsce, gdyż KE nadała Stoczni Gdańskiej tytuł: Europejskie Dziedzictwo. Tytuł ten oficjalnie zostanie przekazany w kwietniu – powiedział Basil Kerski, dyrektor ECS, podkreślając, że to centrum jest właśnie symbolem innowacyjności społecznej.

Także technologicznej – dodał Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. ECS zostało zbudowane w sposób, umożliwiający dostosowanie się do wymogów ekologii.

IMG_9143Innowacyjność ma być jednym z podstawowych kryteriów oceny projektów, które zostaną zgłoszone do konkursu, znanego też pod nazwą: Nowe drogi wzrostu. Te propozycje naprawdę muszą być nowe, a także o dużym zakresie oddziaływania; inne od powszechnie obowiązujących wzorców.

Oto przykłady dokonań, które można od dzisiaj, 23 marca, 2015 roku, zgłaszać do tego ogólnoeuropejskiego konkursu: Ekonomia dzielenia się – pomysły stawiające pod znakiem zapytania założenia, na których zbudowany jest współczesny system gospodarczy; Sposoby zaopatrzenia i produkcji – pomysły kwestionujące modele łańcucha dostaw, produkcji i dystrybucji, lub też sposób wykorzystania produktów i usług; Nowe technologie – pomysły technologiczne lub na lepsze wykorzystanie istniejących technologii dla dobra społeczeństwa; Rozwiązania dla wyzwań przyszłości, np. starzejącego się społeczeństwa, zmian klimatu lub bezpieczeństwa dostaw żywności.

IMG_9150Polacy, w tym Pomorzanie, mają duże szanse w tej rywalizacji. Konkurencja będzie jednak ostra. W zeszłym roku konkurowało ponad 1250 projektów. Możemy liczyć na duże finansowe wsparcie. W Polsce, na innowacje społeczne przeznaczonych zostanie do 2020 roku ponad 227 milionów euro – wynika z informacji, przekazanych przez Pawła Orłowskiego, wiceministra rozwoju regionalnego.

Konkurs jest otwarty na aplikacje pochodzące ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów uczestniczących w programie Horyzont 2020. Innowacje społeczne znajdują się bowiem w centrum tego przedsięwzięcia. Termin zgłoszeń upływa w piątek, 8 maja 2015 roku, godz. 12:00 (południe) czasu brukselskiego – powiedział Xavier Le Mounier z Komisji Europejskiej.

IMG_9124

Wręczenie nagród odbędzie się w listopadzie 2015 roku, podczas ceremonii w Brukseli. Wtedy trzy najlepsze projekty zostaną nagrodzone kwotami 50 000 euro – poinformowała Kerstin Jorna, dyrektor ds. własności przemysłowej, intelektualnej oraz innowacji w Komisji Europejskiej w Brukseli.

Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską, we współpracy z Nesta, Kennisland, Pracownią Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, ImpactHub oraz Matter (http://www.matterandco.com). Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://ec.europa.eu/growth/social-innovation-competition .

Europejski Konkurs na Innowacje Społeczne, zainicjowano w celu upamiętnienia Diogo Vasconcelosa, portugalskiego polityka.

– Konkurs jest prowadzony przez Komisję Europejską we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w krajach uczestniczących w programie Horyzont 2020. Edycja 2015 jest dedykowana „Nowym ścieżkom wzrostu” i ma na celu wykorzystanie innowacji społecznych do stworzenia fundamentów dla bardziej zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu modelu wzrostu w Europie – informują Barbara Gruca, Senior Associate w Matter&Co oraz Zofia Gajos z Komisji Europejskiej. – Konkurs ma na celu wsparcie najlepszych innowacyjnych pomysłów oraz pomaganie w ich przekształceniu w konkretne projekty, a potem – w rzeczywiste przedsięwzięcia biznesowe. Najbardziej obiecujące aplikacje zostaną wytypowane do półfinału, a ich twórcy – zespoły – zaproszone we wrześniu do akademii innowacji społecznych w Wiedniu, gdzie będą pracować nad swoimi projektami.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *