Konsorcjum NDI/BESIX przedstawia filmowe sprawozdanie z budowy kanału morskiego w poprzek Mierzei Wiślanej. Na filmie można zobaczyć, jak powstaje unikatowe dzieło polsko – belgijskie w północnej Polsce, stwarzające dla Elbląga, Zalewu Wiślanego i okolic swobodne wyjście na morza i oceany

Źródło ilustracji: film Konsorcjum NDI/BESIX.

Kanał i port w Nowym Świecie otworzą kawałek Europy dla… świata

Źródło ilustracji: Urząd Morski w GdyniAutor wizualizacji:  arch. Mateusz Mielewczyk.

Pod koniec XIX wieku dokonano przekopu Mierzei Wiślanej, co znacząco zmniejszyło zagrożenie powodziami na Żuławach. Między miejscowościami Świbno i Mikoszewo powstał Przekop Wisły, który znacznie skrócił i uprościł drogę tej rzeki do morza. Teraz, na początku trzeciej dekady XXI wieku, powstaje kolejny przekop, który znacznie zwiększy szanse rozwoju gospodarki na Żuławach, także w województwie warmińsko – mazurskim, a zwłaszcza w Elblągu i na Wysoczyźnie Elbląskiej wokół Zalewu Wiślanego. Ten przekop powstaje w rejonie osiedla Nowy Świat w gminie Sztutowo i będzie polskim, niezależnym kanałem żeglugowym, łączącym Zalew Wiślany z Bałtykiem. Znacznie skróci drogę statkom z Zatoki Gdańskiej do Portu Morskiego w Elblągu. Otworzy drogę na morza i oceany dla sporego kawałka Polski, a niewykluczone, że z tej drogi wodnej będą korzystać również np. Białorusini.

Źródło ilustracji: film Konsorcjum NDI/BESIX

Inwestorem, w imieniu Skarbu Państwa, jest Urząd Morski w Gdyni. Kanał wykonywany jest przez polsko – belgijskie konsorcjum NDI/BESIX.

Źródło ilustracji: film Konsorcjum NDI/BESIX

– Przedstawiamy film przygotowany przez wykonawcę I części budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – konsorcjum NDI/BESIX. W filmie tym inżynierowie, odpowiedzialni za realizację poszczególnych elementów inwestycji opowiadają m.in. o logistyce, wyzwaniach i zastosowanych rozwiązaniach inżynieryjnych. Przedstawiają również ciekawostki związane z budową sztucznej wyspy, falochronów oraz śluzy. Zachęcamy do zapoznania się – napisała Magdalena Kierzkowska – Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora, Urząd Morski w Gdyni.

Oto film, pod adresem:

https://vimeo.com/504692089/f39800bfa0 – materiały prasowe NDI/BESIX.

W filmie wypowiadają się: Wojciech Czyżewski – dyrektor projektu budowy sztucznej wyspy, NDI; Mariusz Janczewski – zastępca dyrektora projektu, konsorcjum NDI/BESIX; Mariusz Sasin – zastępca dyrektora projektu budowy sztucznej wyspy, NDI; Bartosz Zabłocki – kierownik robót hydrotechnicznych, konsorcjum NDI/BESIX.

Źródło ilustracji: film Konsorcjum NDI/BESIX

Panowie inżynierowie mówią o tym, jak przebiega budowa obiektu, który ma wyglądać tak:

Źródło ilustracji: Urząd Morski w GdyniAutor wizualizacji: arch. Mateusz Mielewczyk.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *