Lądowanie na Marsie – już w czwartek, 18 lutego 2021 roku! To efekt misji MARS 2020, będącej kolejną podróżą międzyplanetarną, zorganizowaną przez NASA. Na pokładzie pojazdu kosmicznego znajduje się łazik Perserverance (Wytrwałość). Na wspólne oglądanie lądowania z ekspertami zaprasza POLSA – Polska Agencja Kosmiczna

Źródło ilustracji: Polska Agencja Kosmiczna, NASA.

Wyprawa po próbki marsjańskiego środowiska naturalnego. Materiały do zbadania na Ziemi pobierze pojazd o rozmiarach samochodu, ważący ponad tonę

MARS 2020, to jedna z 3 misji, które w tym roku będą eksplorować Czerwoną Planetę. Pozostałe to: należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Hope (Nadzieja) oraz chińska Tianwen1 (Poszukiwanie niebiańskiej prawdy). Do tej pory odbyło się kilkadziesiąt marsjańskich misji, z czego wiele zakończyło się porażką. W pierwszych dekadach eksploracji na Marsa latały głównie sondy USA i ZSRR. Obecnie, coraz więcej krajów decyduje się na własne badania Czerwonej Planety, w tym Chiny, Indie, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie – wynika z informacji, które przekazała nam Agnieszka Gapys – rzecznik prasowy Polskiej Agencji Kosmicznej. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Misja MARS 2020 spędzi na Marsie ok. 1 roku marsjańskiego, czyli ok. dwóch ziemskich lat. Powinna wylądować w kraterze Jezero, w którym w odległej przeszłości geologicznej planety znajdował się zbiornik wodny. Poszukiwać będzie śladów organicznego życia, wykonywać pomiary składu chemicznego i mineralnego powierzchni, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu. Zebrane próbki powrócą na ziemię i pozwolą lepiej przygotować się do kolejnych misji. Ważne jest również jak sprawdzą się zastosowane rozwiązania techniczne i technologiczne, które będzie można wykorzystać w przyszłych misjach robotycznych oraz z udziałem ludzi.

Łazik dołączy do zasłużonej dla nauki floty marsjańskich pojazdów – Curiosity, Spirit, Opportunity, a wcześniej Sojouner.. Poza zestawem czujników mobilnego laboratorium fizyko-chemicznego, z pokładu łazika będzie startował specjalny latający dron Ingenuity (Pomysłowość), przypominający mały helikopter. Zasilany będzie on światłem słonecznym, a w czasie trwania misji wykonać ma minimum kilka kilkuminutowych lotów rozpoznawczych w niewielkiej odległości od pojazdu macierzystego. To pierwsza tego typu maszyna w historii astronautyki.

Misja Hope, należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich doleciała na orbitę Marsa 9 lutego br. i jest pierwszą misją tego kraju. Będzie badała dzienne i sezonowe cykle pogody oraz zjawiska pogodowe takie, jak burze piaskowe. Jej zadaniem będzie również wyjaśnienie dlaczego Mars wyrzuca wodór i tlen w przestrzeń kosmiczną, a także inne przyczyny zachodzących zmian klimatycznych.

Chińska misja Tianwen1 weszła na orbitę Marsa 10 lutego 2021 r. Powinna wylądować ok maja/czerwca 2021 r. Tianwen1zawiera orbiter, lądownik oraz sześciokołowy łazik, na którym znajdują się instrumenty naukowe. Misja będzie bowiem badać strukturę geologiczną Marsa, jego środowisko, glebę, będzie też poszukiwać śladów wody.

A już w 2022 r. wystartuje ExoMars 2022, organizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną wspólnie z rosyjską agencją Roskosmos. Wówczas w przestrzeń kosmiczną wysłany zostanie m.in. łazik Rosalind Franklin. Będzie to druga część misji rozpoczętej w 2016 r. przez orbiter Trace Gas Orbiter (TGO), nad którym pracowali m.in. polscy inżynierowie i naukowcy.

Serdecznie zapraszamy na wspólne oglądanie lądowania misji Mars 2020 online, w czwartek, 18 lutego br. Eksperci POLSA, Ambasady USA, przemysłu i świata nauki będą komentować wydarzenia oraz odpowiedzą na wszelkie pytania z tym związane. Link do wydarzenia znajduje się tutaj.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstała na mocy ustawy z 26 września 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki. Polska Agencja Kosmiczna współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową, w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. POLSA prowadzi projekty, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, min. Krajowy system świadomości sytuacyjnej w przestrzeni komiczniej, program zamawianych aplikacji dla administracji publicznej. Działa także na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, min. w komunikacji, monitoringu środowiska czy prognozowaniu pogody – poinformowała Agnieszka Gapys – rzecznik prasowy Polskiej Agencji Kosmicznej.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *