Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy – rozpoczął się w Sopocie, z udziałem gości z zagranicy, m.in. z USA. Kongres nazywany bywa forum konstruktywnej dyskusji ponad podziałami. Odbywa się w 25-lecie uchwalenia ustawy o województwach samorządowych. Zdarzył się też wątek nacjonalistyczny…

Fot. Kazimierz Netka.

Długofalowe, trwałe i konsekwentnie realizowane przedsięwzięcie, kreujące postawy współdziałania i dialogu pomiędzy różnymi interesariuszami życia publicznego

Local Trends – III Samorządowy Kongres Finansowy (SKF) rozpoczął się w Sopocie. Spotykają się tam i dyskutują do 4 kwietnia włącznie, przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki. W programie III SKF znalazło się aż trzydzieści sesji.

Local Trends to projekt, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno – gospodarczym jednostek samorządu terytorialnego oraz kraju. Inicjatorami Local Trends są Centrum Myśli Strategicznych i Grupa MTP we współpracy z partnerami strategicznymi. Nad jakością merytoryczną wydarzeń czuwa Rada Programowa składająca się z kilkudziesięciu ekspertów – przedstawicieli administracji państwowej, samorządów, biznesu oraz nauki – poinformowali organizatorzy.

Można nową wiedzę tutaj zdobyć

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w inauguracji Local Trends ‘2023 w Sopocie. Z przyjemnością usłyszeliśmy, że samorządom bardzo zależy na konstruktywnym dialogu z rządem. Istotne są spostrzeżenia samorządów – odnośnie sytuacji nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Dużo uwagi zostanie poświęcone głosom przedstawicieli młodzieżowych rad w samorządach.

Przed rozpoczęciem Kongresu, spotykamy Alinę Fierek – naczelniczkę Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim i Kazimierza Chyłę – starostę starogardzkiego. Jakie wiążą nadzieje z tegorocznym Samorządowym Kongresem Finansowym i Local Trends w Sopocie?

Fot. Kazimierz Netka.

– To jest spotkanie kształcące, mimo że wydaje się iż niektóre sprawy są oczywiste. Jednak, jeśli raz na jakiś czas posłucha się mądrych ludzi, różnych wystąpień, to na wiele spraw spojrzy się od nowa, jakby inaczej. I tego się spodziewam. Atmosfera jest zawsze wspaniała na tych kongresach. Nie pierwszy raz tutaj jesteśmy. W Poznaniu ostatnio byliśmy. Tak że „naładowany” przyjeżdżam po tych spotkaniach. I tego teraz oczekuję, że „akumulatory” podładuję i z nową energią będę szedł do pracy. Można bowiem nową wiedzę tutaj zdobyć. Wykłady, spotkania, panele są na wysokim poziomie; to coś wspaniałego. Z radością uczestniczę w Samorządowym Kongresie Finansowym – powiedział Kazimierz Chyła – starosta Powiatu Starogard Gdański.

Po to, żeby polepszyć jakość życia mieszkańców

– Zaangażowanie Rady Programowej Kongresu, panelistów, partnerów, mediów, oraz samorządowców z całego kraju daje nam wiarę, że projekt Local Trends stał się w ciągu zaledwie 2,5 roku bardzo ważnym dla środowiska samorządowego wydarzeniem, podczas którego omawiane są najważniejsze tematy, istotne dla rozwoju miast i regionów – powiedziała, inaugurując kongres, wona Kasprzak – prezes zarządu Fundacji In_Spire, Dyrektor ds. Public Affairs Grupy MTP:

Fot. Kazimierz Netka.

– Dzisiaj wiodące tematy to przede wszystkim reforma dochodów samorządowych, wieloletnie planowanie finansowe, zmiany klimatu, zielona transformacja polskich miast i gmin, wyzwania rozwojowe i podejmowanie inwestycji, wykorzystanie funduszy europejskich oraz alternatywnych źródeł finansowana. O takich tematach dobrze jest rozmawiać nie tylko w roli samorządowców, ale w szerszym otoczeniu. Dlatego bardzo cieszymy się z obecności na naszym kongresie przedstawicieli instytucji z otoczenia biznesu, z którym właśnie samorządowcy rozmawiają o finansowych i organizacyjnych aspektach rozwoju miast, gmin i regionów, po to, żeby polepszyć jakość życia mieszkańców, a na tym przecież zależy nam wszystkim.

Samorządowy Kongres Finansowy to miejsce rozmów o tematach najbardziej pilnych i kluczowych. Dlatego tak bardzo ważne – z czym myślę, że się państwo ze mną zgodzicie – jest dobre, merytoryczne przygotowanie całego takiego spotkania. I z tego miejsca chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim członkom Rady Programowej Local Trends oraz przedstawicielom parterów merytorycznych oraz instytucjonalnych za przygotowanie tego wydarzenia – podkreśliła wona Kasprzak – Prezes zarządu Fundacji In_Spire, Dyrektor ds. Public Affairs Grupy MTP.

Tematyka kongresu obejmuje niemalże całą sferę życia publicznego

Fot. Kazimierz Netka.

Maciej Grabowski – prezes zarządu Centrum Myśli Strategicznych zaczął swe wystąpienie od podziękowań dla parlamentarzystów, prezydentów, starostów i marszałków, profesorów, dziekanów rektorów, pań i panów ministrów, dyrektorów urzędów centralnych, radnych wszystkich szczebli samorządowych. Powitał również radnych Młodzieżowych Rad Miast i Sejmików – po raz pierwszy obecnych tak aktywnie na Local Trends.

Przed nami dwa dni dyskusji, debat i wymiany opinii. Tematyka – jak to w samorządach, jak słyszeliśmy bardzo szeroka, niemalże obejmuje całą sferę życia publicznego. Kształt programu wynika z zaangażowania członków Rady Programowej i jeszcze raz im serdecznie dziękuję. To jakby głównie na nich spoczywa to, że taki program państwu proponujemy – powiedział Maciej Grabowski – prezes zarządu, Centrum Myśli Strategicznych.

Stawiamy na energię Pomorzan

– Jako przedstawiciel władzy regionalnej, chciałem podkreślić, że bliska jest nam idea współpracy między samorządowcami ale jesteśmy otwarci na dialog ze stroną rządową, ze środowiskiem akademickim, z biznesem i z organizacjami pozarządowymi – mówił Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Stąd mój udział w dzisiejszym wydarzeniu, albowiem, jest ono forum konstruktywnej dyskusji ponad podziałami.

W ostatnich latach dotknęła nas seria wielu kryzysowych zdarzeń o wymiarze globalnym. Od wielu lat obserwujemy zmiany klimatu, ponad 3 lata temu wybuchła pandemia, a ponad rok temu Rosja napadła na wolną Ukrainę i rozpętała wojnę za naszą wschodnią granicą. Anomalie pogodowe stały się przyczyną wielu kataklizmów, suszy, ale również huraganów i ulewnych deszczów. Pandemia spowodowała zerwanie wielu łańcuchów dostaw. Wojna wywołała kryzys uchodźczy. Wszystkie te zjawiska spowodowały wiele kryzysów, wywołały inflację napędzaną wysoką ceną energii, paliw i żywności. Moim zdaniem, jednym z remediów na rozwiązanie tych problemów jest szybkie uruchomienie finansowania ze środków unijnych, które są potrzebne na realizację wielu inwestycji i stworzenie narzędzi do wychodzenia z sytuacji kryzysowych. Pilnie potrzeba nam zarówno środków z Krajowego Planu Odbudowy po pandemii jak i z Funduszu Spójności. Niestety, obydwa instrumenty są zagrożone poprzez brak wdrożenia Karty Praw Podstawowych. Ale wojna w Ukrainie pokazała nam wszystkim, że możliwa jest współpraca między stroną samorządową i rządową. Głęboko wierzę, ze tak samo będzie również w tym przypadku i niebawem wszelkie przeszkody znikną, a potrzebny nam strumień finansowania unijnego zasili nasz kraj.

Fot. Kazimierz Netka.

Warto wszystkim nam przypomnieć rok 1998, wówczas gdy premierem był pan profesor Jerzy Buzek. Dokończył on reformę samorządową. W tym roku obchodzimy 25-lecie istnienia województw samorządowych. Mówię o tym dlatego, że po naszym wejściu do Unii Europejskiej od roku 2004, samorządy regionalne stały się instytucją zarządzającą dla znacznego strumienia funduszy unijnych. Nasze regiony, nasze małe ojczyzny błyskawicznie się rozwinęły. Poprawiła się jakość życia naszych mieszkańców. Dziś bez kolejnych środków unijnych, bez środków w ramach polityki spójności i KPO, utrudnione będzie kontynuowanie pozytywnych zmian cywilizacyjnych w Polsce. Na Pomorzu jesteśmy przygotowani do absorpcji kolejnych środków finansowych; mamy strategię i priorytety. Stawiamy na transformację energetyczną ale przede wszystkim stawiamy na energię Pomorzan. Upatrujemy naszą szansę w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Będziemy wspierać niskoemisyjny transport, technologie, innowacyjność oraz nowoczesne rozwiązania cyfrowe dla administracji i biznesu. Pragnę podkreślić, że Local Trends jest długofalowym, trwałym i konsekwentnie realizowanym przedsięwzięciem. Dlatego, cieszę się, że kreujecie postawy współdziałania i dialogu pomiędzy różnymi interesariuszami życia publicznego. Będę wsłuchiwał się w rekomendacje stad płynące, aby wykorzystać je dla rozwoju naszego regionu. Zatem życzę państwu ciekawych i owocnych obrad oraz wielu inspirujących rekomendacji – powiedział Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego.

Krytyczni wobec 7 lat rządów Zjednoczonej Prawicy

– Bardzo się cieszę z tego spotkania, również z tej frekwencji – powiedział, witając uczestników, Jacek Jaśkowiak – prezydent Miasta Poznania:

Fot. Kazimierz Netka.

– W szczególności z udziału osób z bardzo różnych środowisk, o bardzo różnych poglądach politycznych. Cieszę się z tego spotkania nauki, biznesu, polityków samorządowych ale też z poziomu centralnego. Żyjemy w okresie wielkich podziałów. W tym roku emocje pewnie polityczne będą jeszcze silniejsze. Odnośnie Ukrainy to wiemy mniej więcej jak wygląda dzisiaj ta współpraca rządowo – samorządowa i najważniejsze, żeby oni byli razem, ale tam też to nie wszystko przebiega w taki sposób bez zgrzytania. Tam również są spory. Ale spór jest elementem rozwoju; elementem dyskusji, czymś bardzo istotnym, żebyśmy się mogli lepiej rozwijać, byśmy mogli też swoje słabości pokonywać. Stąd bardzo się cieszę z tego, że są wśród nas również osoby, które w większym stopniu współpracują ze stroną rządowa i ciekaw jestem dyskusji. Również dzisiaj chciałbym wyjść poza te nasze schematy, które często sprowadzają się do tego, że przypisujemy sobie, jako samorządowcom, bardzo wysokie kompetencje, że jesteśmy najlepsi i oczywiście, ze jesteśmy, ale dobrze jest jeżeli uda nam się wyjść poza pewien schemat. Żebyśmy też zrozumieli swoje słabości, żebyśmy też, nawet ci, którzy są krytyczni, tak jak jak wobec tych 7 lat rządów Zjednoczonej Prawicy, żebyśmy próbowali wyjść poza ten schemat i dostrzec również pozytywy. Dzisiaj być może ta debata, w której ja będę brał udział, będzie dla nas, co niektórych, szokująca. Starałem się znaleźć te elementy pozytywne w ramach tej współpracy. Zachęcam również do tego, żebyśmy nie wychodzili poza te schematy. Stąd cieszę się, że są wśród nas ci samorządowcy, którzy w większym stopniu współpracują ze stroną rządową, bo ten głos też jest bardzo potrzebny, bardzo istotny.

Fot. Kazimierz Netka.

Cieszę się ze wsparcia podmiotów biznesowych. Dzisiaj widzimy jak się zmieniają, w szczególności duże miasta, jak potrzebne są też zmiany z naszego poziomu. Byśmy dostosowali się do oczekiwań mieszkańców. Ciesze się, że możemy liczyć na naszych partnerów przy organizacji tego wydarzenia i zachęcam do odważnych wypowiedzi, ale takich wychodzących poza nasze schematy, żebyśmy w ramach tego Samorządowego Kongresu Finansowego nie tylko narzekali, bo tej kasy brakuje, bo te zmiany, które w ostatnich 7 latach miały miejsce, nie do końca pewnie nam odpowiadają, ale spróbujmy spojrzeć w przyszłość, spróbujmy tak naprawdę podyskutować merytorycznie.

Do zobaczenia w Poznaniu – prezydent Jacek Jaśkowiak zaprosił do udziału w podobnym wydarzeniu w stolicy województwa wielkopolskiego. Zachęcam jeszcze raz do tego, by zarezerwować terminy. Wiemy, jak będzie ciężko jesienią.

Otacza nas po prostu bieda?

– Szanowni państwo, drogie koleżanki i koledzy, część stoi w sali, przepraszam za to, ale to świadczy o olbrzymiej frekwencji, popularności naszego przedsięwzięcia mówił witając uczestników, Jacek Karnowski – prezydent Miasta Sopotu:

Fot. Kazimierz Netka.

– Jak żeśmy rozmawiali czy to wczoraj czy dzisiaj, to wszyscy widzimy, że otacza nas po prostu bieda. Boimy się do tego przyznać, ale naszym mieszkańcom żyje się coraz biedniej. I samorządy też maja się coraz biedniej. Dobrze jest, że spotykamy się żeby sobie śmiało powiedzieć, co zrobić z tą biedą, jak przetrwać ten bardzo trudny rok w finansach publicznych czy w finansach domowych. I pewnie o tym będzie dużo dyskusji, chociażby z panem ministrem Skuzą, ale myślę, że też warto spojrzeć na to trochę inaczej, troszkę optymistycznie.

Z jednej strony, jak wchodziliśmy do centrum, panią Zdanowską, która jest odpowiedzialna za zieloną energię w samorządach, widzieliśmy autobus wodorowy, na niego czekamy. Jesteśmy pełni nadziei, że on trochę ulży naszym wielkim wydatkom komunikacyjnym.

Fot. Kazimierz Netka.

Z drugiej strony warto przyjrzeć się chociażby jak pracują i mierzą się z biedą samorządy w Stanach Zjednoczonych. Będziemy mieli gościa specjalnego Kevina Kane z Memphis, który opowie nam, jak odbudowywali turystykę w Memphis po pandemii i jak robią to z kapitałem prywatnym, bo ten kapitał prywatny jest tam bardzo potrzebny.

Fot. Kazimierz Netka.

Nie wiem, czy będą środki z KPO, nie wiem, czy będą środki z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności. Trochę to zależy od Zygmunta Frankiewicza, który pewne fakty kreuje polityczne i też w stronę Zygmunta patrzymy. Natomiast jak nie będzie, to zostanie nam partnerstwo publiczno – prywatne, dość niebezpieczne, czego sam doświadczyłem, budując to centrum z partnerem prywatnym, parę lat temu.

Ale też warto proszę państwa, żebyśmy spojrzeli czasami, jak ktoś ma gorzej od nas i bardzo mocno przyjrzeli się debatom na temat jak pomagać Ukrainie. To jest wielkie wyzwanie dla nas samorządowców z Polski, dla przedsiębiorców z Polski, jak teraz pokazywać Ukraińcom jak można korzystać z Unii Europejskiej, jak można korzystać z funduszy unijnych. Bo oni tego naprawdę nie wiszą. I tutaj nasza wielka rola jako samorządowców.

Może warto też zwrócić uwagę na ludzi młodych – przede wszystkim jak sprawnie budować mieszkania, albo posłuchać młodych ludzi właśnie z młodzieżowych rad miast z Sopotu, jak oni widzą przyszłość, bo już niedługo dla nas, dziadersów, będzie czas odejść. Wobec tego, ci młodzi ludzie – mam nadzieję – że pokażą nam na swych panelach rozwiązania. Ostatnio słuchaliśmy ich na panelu dotyczącym oświaty w Kwidzynie i muszę powiedzieć, że wyodrębniliśmy tam trzech ministrów oświaty w trybie natychmiastowym, w wieku 18 lat. Tak dobrze poznali, jak zmieniać oświatę. Proszę państwa, ale jak jest skuteczna młodzież to powiem państwu na jednym przykładzie. To jest wstyd dla nas, dorosłych samorządowców. U nas w budżetach obywatelskich bierze udział 15 procent, 18 procent, gdzieniegdzie 20; ale czy byście zgadli, ile wzięło udział w młodzieżowym budżecie obywatelskim w Sopocie? 66 procent! Jest się czego uczyć, tak że zapraszam wszystkich na panele z młodymi ludźmi, bo tam możemy się czegoś nauczyć – zachęcał Jacek Karnowski – prezydent Miasta Sopotu.

Są ludzie lepszego i gorszego sortu?

Fot. Kazimierz Netka.

Jak widać, atmosfera na inauguracji Local Trends była wspaniała. Niestety, „lokalnie” zdarzyło się coś niezbyt przyjemnego.

Przedstawiciel jednego z organizatorów, spoza MTP i spoza samorządów, wykorzystał kongres do wypowiedzi mającej odrobinę wydźwięk nacjonalistyczny. Użył sformułowania: „tutaj na Kaszubach”, co można odczuć jako dyskryminację niekaszubskich społeczności, mieszkających w województwie pomorskim, w tym w Trójmieście. Powiedzenie: „tutaj na Kaszubach” to jakby danie do zrozumienia, ze te inne, niekaszubskie społeczności są ludźmi gorszego sortu i dlatego niekaszubskie podregiony nie zasługują na wypowiedzenie ich nazw na Samorządowym Kongresie Finansowym. Można odnieść wrażenie, że użycie tylko nazwy „Kaszubach” jest wskazaniem, że Kaszuby będą miały pierwszeństwo do środków unijnych oraz innych źródeł finansowania. Mamy nadzieję, że tak nie będzie; że wszystkie podregiony, społeczności, będą traktowane jednakowo, sprawiedliwie, że np. Żuławianie, Słowińcy, Powiślanie, Kociewiacy, Borowiacy, Krajniacy, Kresowianie – ekspatrianci, Ukraińcy, Białorusini, Tatarzy, Żydzi, Arabowie i inni nie będą dyskryminowani, że przy podziale finansowego tortu, zostaną potraktowani nie grzej niż Kaszubi.

Warto zapoznać się z programem

Zasadnicza część Kongresu rozpoczęła się od sesji: „Mapa wyzwań w relacjach na linii rząd – samorząd”. Gospodarz sesji: Local Trends. Prowadzący: Mikołaj Kunica – redaktor naczelny, Business Insider Polska.

Fot. Kazimierz Netka.

Zaproszeni paneliści: Jakub Banaszek – prezydent Miasta Chełm, prezes Stowarzyszenia Prezydentów Miast Polskich P.R.O.; Zygmunt Frankiewicz – senator RP, prezes Zarządu Związku Miast Polskich; Hanna Zdanowska – prezydent Miasta Łodzi, Stowarzyszenie Samorządy TAK! Dla Polski!

Następna sesja miała tytuł: „Podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej regionów. Jak budować miasto, które zarabia?” Gospodarz sesji: Play. Prowadzący: Maciej Grabowski – prezes zarządu, Centrum Myśli Strategicznych.

Zaproszeni paneliści: Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza; Wojciech Jarczewski – dyrektor, Instytut Rozwoju Miast i Regionów; Artur Kozioł – burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka; Michał Ziółkowski – członek zarządu ds. techniki, PLAY

Kolejna sesja: „Tania, czysta i stabilna energia. Nowe, zielone paliwo przyszłości. Czy to możliwe? Możliwe. Postęp transformacji ZE PAK w ostatnim roku”. Gospodarz sesji: ZE PAK Spółka Akcyjna. Do wypowiedzi zaproszeni zostali: Maciej Stec – członek Rady Nadzorczej, ZE PAK; Piotr Woźny – prezes zarządu, ZE PAK.

Gospodarzem sesji: „Finansowanie inwestycji samorządowych” był Bank Gospodarstwa Krajowego. Prowadzący: Bartosz Bednarz – Szef Serwisu, Interia Biznes. Wystąpienie wprowadzające „Jak odzyskać potencjał inwestycyjny? Alternatywne źródła finansowania inwestycji samorządowych”: Beata Daszyńska-Muzyczka – Prezes Zarządu, Bank Gospodarstwa Krajowego. Rozmówcy: Leszek Bonna – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego; Beata Daszyńska-Muzyczka – Prezes Zarządu, Bank Gospodarstwa Krajowego.

Fot. Kazimierz Netka.

W drugiej części kongresu rozpoczęły się debaty równoległe. O godzinie 18:00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zorganizowano wieczór autorski prof. Rafała Matyi, autora książki „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”. Rozmowę prowadził Edwin Bendyk – prezes zarządu Fundacji Batorego.

Więcej wiadomości znajduje się pod adresem: Program Samorządowego Kongresu Finansowego 2023 – Localtrends: https://localtrends.pl/skf/program-skf-2023/?utm_source=Redlink.pl&utm_medium=email&utm_campaign=Local%20Trends%20SKF%20-%20logistyka

Następne spotkanie z tego cyklu: Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe, odbędzie się w Międzynarodowych Targach Poznańskich (MTP). Termin: 16 – 17 października 2023 roku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *