Małpa namalowała obraz na licytację podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w stolicy województwa pomorskiego.  Poinformowano o tym w trakcie konferencji prasowej w gdańskim Urzędzie Miejskim. Przygotowania do zbiórki pieniędzy m.in. na rzecz szpitali, rozpoczęto we wszystkich gminach.

Fot. Kazimierz Netka.

Kto może, pomaga wolontariuszom WOŚP

 

Źródło ilustracji: Gdański Ogród Zoologiczny

Gdańsk, miasto niezwykłe, ma wielkie szczęście. Wiele istot garnie się do pomagania w przedsięwzięciach realizowanych prze mieszkańców stolicy województwa pomorskiego. Zwierzęta zawsze uatrakcyjniały różne imprezy w tym mieście. Tym razem jednak, stało się coś niezwykłego. Raja – orangutanica mieszkająca w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym – namalowała obraz, który będzie w niedzielę, 13 stycznia 2018 roku, wystawiony na licytację podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Fot. Kazimierz Netka

O szczegółach poinformowano podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. O przygotowaniach do tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówili m.in. Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska, Agnieszka Kapała-Sokalska – członek zarządu województwa pomorskiego,  Michał Targowski – dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego,  Agnieszka Buczyńska – prezes Stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku,

Fot. Kazimierz Netka

Dariusz Kostrzewa – prezes zarządu Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o., dr Anna Romanowicz z Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej im. WOŚP w Szpitalu św. Wojciecha (należącym do spółki Copernicus PL) oraz młodzież ze szkolnego sztabu WOŚP.

Fot. Kazimierz Netka

O szczegółach poinformowała nas także Bożena Leszczyńska-Maksymczuk – inspektor w Referacie Prasowym Biura Prezydenta Gdańska ds. Komunikacji i Marki Miasta:

Gdańsk dla Orkiestry czyli pomaganie jest dziecinnie proste – to hasło tegorocznego 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę 13 stycznia. W tym roku zbierane są pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

– Samorząd miasta Gdańska jak co roku angażuje się w Finał WOŚP a pomaganie – jak głosi hasło tegorocznego Finału – jest dziecinnie proste – podkreślił we wtorek podczas konferencji prasowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zaznaczył, że miasto pomaga nie tylko raz w roku w ramach WOŚP ale też np. promuje i prosi o przekazywanie 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W ubiegłym roku w Gdańsku zebrano ponad 1,102 mln złotych. Członek zarządu województwa pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska poinformowała, że w minionych czterech latach do szpitali marszałkowskich na terenie województwa trafił sprzęt o wartości 5,791 mln zł. To właśnie dzięki sprzętowi przekazanemu m.in. przez Fundację w Szpitalu im. św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie od 10 lat działa oddział kardiochirurgii dziecięcej im. WOŚP.

– Poza leczeniem kardiochirurgicznym dzieci i wad wrodzonych serca, które najczęściej leczone są w okresie noworodkowym i niemowlęcym zajmujemy się też diagnostyką i kwalifikacją małych pacjentów do operacji dlatego ważne jest aby ten sprzęt był jak najwyższej jakości – podkreśliła dr Anna Romanowicz z Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej im. WOŚP.

Fot. Kazimierz Netka

Prezydent Paweł Adamowicz oraz jego zastępcy, Piotr Kowalczuk oraz Piotr Grzelak wraz z synami będą wśród ponad 1200 wolontariuszy, którzy będą w niedziele kwestować na terenie całego miasta.

Prezes Stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, szefowa największego gdańskiego sztabu, Agnieszka Buczyńska, poinformowała, że liczący ok. 700 wolontariuszy sztab swoją siedzibę będzie miał w Wielkiej Zbrojowni na Targu Węglowym. Zapewniła, że będzie to miejsce otwarte dla wszystkich wolontariuszy kwestujących w Gdańsku, gdzie będą mogli otrzymać posiłek, ciepły napój czy odpocząć. Poinformowała, że wolontariusze na podstawie swoich identyfikatorów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej oraz SKM.

We wtorek Gdańsk uruchomił już kilkanaście aukcji z unikatowymi przedmiotami/ usługami/gadżetami związanymi z Gdańskiem. Do wylicytowania są m.in. replika bursztynowej kolii, którą prezydent Gdańska ofiarował księżnej Cambridge podczas wizyty brytyjskiej pary książęcej w Gdańsku w lipcu 2017 roku, jednodniowy rejs dla 25 osób na STS „Generał Zaruski”, piłka z autografem siatkarskiego mistrza świata – Piotra Nowakowskiego, loża VIP na Stadionie Energa Gdańsk podczas meczu Lechia Gdańsk i krzesełko ze Stadionu Energa Gdańsk.

Fot. Kazimierz Netka

Do wylicytowania jest też unikatowy obraz namalowany prze orangutanicę Raję z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Dyrektor tego Ogrodu, Michał Targowski zaznaczył podczas konferencji, że nie są to „bohomazy a jest to naprawdę dzieło stworzone ręką małpy”. Zwrócił uwagę, że orangutanica namalowała obraz specjalnie dla pracownika ZOO.

– Taka pasja tego zwierzęcia aby rysować, malować zdarza się naprawdę rzadko – podkreślił. – Ona jak dostaje arkusz papieru, kredki to ona wie, po co otrzymuje te przedmioty podczas gdy większość małp by je podarła i pogryzła – dodał.

Każda z aukcji potrwa 14 dni, do 21 stycznia. Uzyskane pieniądze zostaną przekazane  na konto Fundacji WOŚP.

Link do aukcji:  https://aukcje.wosp.org.pl/listing?sellerId=27627169

Podczas koncertu finałowego „Gdańsk dla Orkiestry” na Targu Węglowym i ul. Bogusławskiego zagrają m.in. Blue Cafe, Varius Manx i Kasia Stankiewicz. O godz. 20 zostanie wysłane Światełko do Nieba. W tym roku zamiast pokazu sztucznych ogni będzie pokaz laserowy.

Fot. Kazimierz Netka

W niedzielę na Targu Węglowym będzie można m.in. zmierzyć ciśnienie i poziom cukru, oddać krew oraz zarejestrować się w bazie DKMS, zrobić badanie dot. HPV ale też wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy zorganizowanych przez ZHP i szpital Copernicus oraz zobaczyć zabytkowe i bojowe wozy strażackie OSP Sobieszewo.

W związku z wydarzeniem: „Gdańsk dla Orkiestry” zmieni się organizacja ruchu na terenie Głównego Miasta. Całkowicie wyłączone z ruchu kołowego od 10 do 14 stycznia będą Targ Węglowy i ul. Bogusławskiego. Nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym czuwać będą funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz Straż Miejska w Gdańsku.

Link do prezentacji przedstawionej podczas konferencji prasowej i spotu promującego „Gdańsk dla Orkiestry”:  https://we.tl/t-8i1Q71Inm9 . Regulamin i program gdańskiego Finału WOŚP na: www.gdanskdlaorkiestry.pl – poinformowała nas Bożena Leszczyńska-Maksymczuk – inspektor w Referacie Prasowym Biura Prezydenta Gdańska ds. Komunikacji i Marki Miasta.

Przygotowania do WOŚP trwają także w innych miejscowościach, jak to jest w Łebie – obrazuje plakat, który przekazał nam Michał Sałata – podinspektor ds. Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Łebie:

W niedzielę, 13 stycznia, Szpitale Pomorskie sp. z o.o., przyłączą się do akcji zbierania środków na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasze stoiska będzie można znaleźć w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) oraz w Wejherowskim Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej (ul. Jana III Sobieskiego 255 – Sztab WOŚP w Wejherowie) – poinformowała nas Małgorzata Pisarewicz – pełnomocnik zarządu ds. komunikacji społecznej, rzecznik prasowy spółki Szpitale Pomorskie. – Pracownicy naszych szpitali będą w tym dniu wszystkim chętnym bezpłatnie badać m.in. poziom glukozy we krwi, cholesterol oraz ciśnienie tętnicze. Na każdym ze stoisk będzie także wolontariusz WOŚP z puszką, do której będzie można wrzucić datek. Wszystko to na rzecz najmłodszych pacjentów szpitali, na które w tym roku zaplanowano zbiórkę. W Gdyni oraz w Wejherowie nasze stoiska będą otwarte w godz. 13-17. Zapraszamy wszystkich chętnych.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *