Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.
Matrymonialne decyzje w delcie Wisły, nad Bałtykiem i na pojezierzu, rok przed pandemią
W niedzielę, 14 lutego przypada Dzień Zakochanych – Świętego Walentego. Data owa wykorzystywana jest przez przemysł i handel do oferowania na rynkach różnych produktów, by klienci tych firm mieli czym obdarowywać swych najbliższych.
Dzień Walentego stał się dźwignią handlu. 14 lutego jest też okazją do analiz naukowych, statystycznych. Mamy przyjemność przedstawić Szanownym Czytelnikom wyniki takich badań, przeprowadzonych przez Urząd Statystyczny w Gdańsku, w odniesieniu do województwa pomorskiego oraz osobno dla Gdańska i Gdyni.
Blisko 30 lat – tyle przeciętnie wynosi wiek mężczyzn, zawierających małżeństwo po raz pierwszy. Śluby odbywają się najczęściej w czerwcu i w sierpniu. Najrzadziej – w styczniu i lutym. Tak było w Pomorskiem w 2019 roku.
Rok 2020 zapewne przyniesie spore zmiany (z powodu pandemii) w tym zakresie; na podsumowanie tego okresu pandemii jest jeszcze za wcześnie.
Najwięcej małżeństw na 100 mieszkańców zawieranych jest w powiatach kartuski i grodzki gdański.
Większość małżeństw średnio w Pomorskiem zawierana jest jako wyznaniowe, czyli np. w kościołach, ale ze skutkami cywilnymi. W poszczególnych miastach bywa jednak odwrotnie. Na przykład w Gdyni w 2019 roku 52,5 procent to były małżeństwa cywilne, a 47,5 procent – wyznaniowe. W Gdańsku te wskaźniki były następujące: 48,7 i 51,3 procent.
Powyższe informacje przekazujemy na podstawie danych z Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Informacje na ten temat, w formie infografik: 14 lutego Walentynki (dane dla Gdańska, Gdyni oraz województwa pomorskiego), przekazała nam Małgorzata Miryn – Specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku.
Oto szczegółowe wiadomości dla Pomorskiego:
Informacje o sytuacji w Gdańsku:
Informacje o sytuacji w Gdyni:
Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl