Fot. Kazimierz Netka.
Młodzi ambasadorzy bezpieczeństwa na wsi i w gospodarstwach rolnych
Maszyny i urządzenia rolnicze mogą być bardzo niebezpieczne. Zagrażają dzieciom i dorosłym. Pomorscy uczniowie ostrzegają przez tym w sposób artystyczny. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, a główni realizatorzy to również: OIP, KRUS oraz PODR, PUW.
Fot. Kazimierz Netka
Różne instytucje, organizacje, przedsiębiorstwa, osoby jednoczą swe siły, by uchronić dzieci i dorosłych przed zagrożeniami ze strony maszyn w rolnictwie. Właśnie zaczynają się sianokosy, potem nastaną żniwa rzepakowe, po nich zbiory zbóż, a jesienią – wykopki ziemniaków, buraków. Wszędzie w tych pracach wykorzystywane są maszyny – niektóre bardzo niebezpieczne.
Fot. Kazimierz Netka
Dzieci już mają spore doświadczenia z maszynami, bo polskie rolnictwo jest w nie coraz lepiej wyposażone. Jak widzą zagrożenia ze strony tych urządzeń? W Pomorskiem, dzieci pokazały to w sposób artystyczny – w dziełach plastycznych, uczestnicząc w odbywającym się od wielu lat w województwie pomorskim, konkursie plastycznym pt. „Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych”. Głównymi organizatorami tej rywalizacji są: Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku, Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Gdańsku, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz Gdański Ogród Zoologiczny.
Konkurs ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom, pomagającym podczas żniw w pracach w polu i obejściu oraz na nielekceważenie zagrożeń, które mogą stać się przyczyną tragedii – wynika z informacji, które przekazał nam Mariusz Miszewski z Sekcji ds. Prewencji i Promocji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. Na konkurs nadesłano 223 prace z 35 gmin województwa pomorskiego , co potwierdza, że poprzez zabawę można uczyć dzieci prawidłowych postaw, wspomagając uczniów wiedzą i tym samym przestrzegać przed zagrożeniami.
Fot. Kazimierz Netka
Jak widać niezbędne jest ciągłe upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach i zasadach bezpiecznej pracy, zawartych m.in. w ustanowionych przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego „Zasadach ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym”. Trzeba też uwzględniać to, co zawiera „Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie należy powierzać dzieciom poniżej 16 lat”.
Fot. Kazimierz Netka
Podsumowanie wojewódzkie XI edycji konkursu plastycznego pt. „Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych” i wręczenie nagród odbyło się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Uroczystość prowadził nadinspektor Aleksander Zając – kierownik Sekcji Prewencji i Promocji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. Laureaci wybierani są w trzech kategoriach wiekowych uczniów: klas I-III szkoły podstawowej; klas IV-VI szkoły podstawowej; klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum. Z każdej kategorii wybieranych jest 3 laureatów i przyznaje 2 wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatorów, m.in. tablety, soundbary, miniwieże, aparaty fotograficzne, książki edukacyjne, zaproszenia do ZOO oraz upominki ufundowane przez Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku. Pojechaliśmy na tę uroczystość w Gdańskim Ogrodzie zoologicznym i obejrzeliśmy dzieła plastyczne młodych twórców.
Przypominamy sobie tragiczne wydarzenia, które miały miejsce podczas lat minionych: Jest sierpień. Żniwa są w pełni. Na Warmii, podczas zbierania i „prasowania” na polu słomy, rolnik obsługujący prasę zwijającą został wciągnięty przez maszynę. W chwili wypadku nie było nikogo w pobliżu. Mężczyzna zmarł.
Fot. Kazimierz Netka
Jak takie zdarzenia przedstawiają dzieci? Na wystawie usiłujemy znaleźć artystyczne odzwierciedlenie podobnych niebezpieczeństw. Laureatka konkursu, Agnieszka Kulwińska ze Szkoły Podstawowej w Małej Słońcy, swój obraz, składający się z 4 części, zatytułowała: „Pomyśl, co mogłoby się stać?”. No właśnie, trzeba myśleć, przewidywać co może się wydarzyć obsługując maszyny. Dorosłych często gubi pośpiech…
Fot. Kazimierz Netka
Oto inne zdarzenie, z okolic Tarnowa: Rolnik kosił trawę używając ciągnika z kosiarką. Gdy wysiał z pojazdu, ciągnik zaczął się staczać ze wzniesienia. Mężczyzna usiłował unieruchomić traktor. Niestety, jedno z kół przejechało po człowieku. Poszkodowanego przewieziono do szpitala i udało się go uratować. Czy dzieci potrafią przewidzieć takie zdarzenie? Pokazała to na swym obrazie Oliwia Parulska.
Takie spostrzeżenia młodych mieszkańców wsi doceniane są przez organizatorów konkursu, którzy dale temu wyraz podczas podsumowania rywalizacji.
Fot. Kazimierz Netka
– Rolnictwo jest tym działem gospodarki narodowej w którym obok budownictwa i górnictwa jest najwięcej wypadków, ale to jest taki dział gospodarki narodowej, w którym wypadkom ulegają także dzieci – mówił Robert Strąk – okręgowy inspektor pracy w Gdańsku. – To się wiąże ze specyfiką tego sektora, bowiem dzieci, młodzież, uczestniczą w pracach polowych pomagają rodzicom i dziadkom. Dlatego wszelka działalność profilaktyczna wśród dzieci i młodzieży mieszkającej, pracującej w gospodarstwach rolnych jest bardzo ważna.
Fot. Kazimierz Netka
Trudno sobie wyobrazić, by w górnictwie pracowały dzieci, a w budownictwie też ich nie ma. Natomiast w rolnictwie, w swoich naturalnych środowiskach u swoich rodziców stykacie się z olbrzymią liczbą różnych zagrożeń – mówił do uczennic i uczniów okręgowy inspektor pracy Robert Strąk. – Macie dostępność do maszyn, do prądu, do różnych substancji chemicznych, dlatego, my jako Państwowa Inspekcja Pracy i nasi partnerzy widzimy potrzebę, żeby was, podczas zabawy – bo chyba najlepiej dzieci i młodzież się uczy poprzez zabawę – kształtować odpowiednie postawy, które będą was zabezpieczały właśnie przed zagrożeniami, wypadkami, chorobami. W związku z tym bardzo się cieszymy, że wzięliście udział w konkursie; on jest bardzo ważny. Stare porzekadło mówi, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym już w późniejszym wieku trąca. Jeśli wy, od najmłodszych lat, poznacie pewne zagrożenia, oswoicie się, ale także poznacie odpowiednie zachowania, postawy – będzie wam ta wiedza towarzyszyła przez całe życie i będziecie mogli też – ci z was, którzy wiedzą więcej – być wzorem, przykładem na dla swoich rówieśników. Cieszymy się, że także inne instytucje zaangażowały się w ten konkurs. Chcę podziękować uczestnikom i pogratulować laureatom, ale także podziękować wszystkim instytucjom, które wzięły udział w organizowaniu i w przeprowadzeniu tego konkursu, ich szefom, pracownikom i panu dyrektorowi zoo, tutaj w ogrodzie zoologicznym konkurs podsumowujemy – powiedział okręgowy inspektor pracy Robert Strąk.
Fot. Kazimierz Netka
– Dzień doby państwu, młodzieży, dzieciom. Bardzo się ciesze, że jesteście w ogrodzie zoologicznym. Ogród nasz ma 65 lat, właśnie w tym roku obchodzimy 65- lecie – mówił Michał Targowski – dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Gdańskie zoo ma trasy zwiedzania liczące 5 kilometrów długości, ale po uroczystości na pewno znajdziecie czas aby jeszcze trochę tutaj pochodzić. To dla nas duże wyróżnienie, że na naszym terenie tak cudownego konkursu finał może być zrobiony. Niektóre zwierzęta u nas mieszkające są bardzo niebezpieczne. Pamiętajcie, że tam są też zwierzęta i często podobne sytuacje, które mogą się zdarzyć tam, gdzie wy mieszkacie. Gdy będziemy nieostrożni może dojść do wypadku, także z powodu maszyn. My też mamy traktory, maszyny do sprzątania ogrodu, więc też musimy przestrzegać zasad dobrej pracy żeby nie narobić sobie krzywdy. Świetnie, że już, teraz o tym myślicie i na pewno wyrośniecie na prawych, dobrych ludzi, a jak będziecie lubić zwierzęta, to już na pewno będziecie wspaniałymi ludźmi, czego wam wszystkim życzę i dziękuję za ponowne wyróżnienie ogrodu, tym, że państwo u nas gościcie i myślę, że to nie będzie ostatnie spotkanie – powiedział dyrektor Michał Targowski.
Fot. Kazimierz Netka
– Drodzy młodzi ludzie, po raz kolejny mogę uczestniczyć w podsumowaniu konkursu w takim pięknym miejscu – mówiła Ewa Szymańska – zastępca dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. – Cieszę się, że licznie wszyscy przybyli, że konkurs jest bardzo popularny. My na co dzień pracujemy z rolnikami , mieszkańcami wsi i wiemy z własnego doświadczenia jak wiele jest takich zagrożeń w gospodarstwach rolnych i jak często dorośli czasami z przyzwyczajenia, z nieuwagą, z lekkomyślnością podchodzą do spraw związanych z bezpieczeństwem pracy. Lekceważone są wypadki. Popatrzywszy na dzieła laureatów konkursu mogę powiedzieć, że te wszystkie prace świadczą o wielkim waszym talencie plastycznym, o pomysłowości ale też o wrażliwości na ten problem. Tak naprawdę to młodzi będą sobie zdawali sprawę zagrożenia, zdołają ustrzec się przed niebezpieczeństwami, które czyhają na ludzi ze strony zwierząt, maszyn.
Fot. Kazimierz Netka
Jeśli chodzi o pomysłowość, to też wiem, bo mieszkam na wsi od urodzenia, wiem jak się zachowywałam, jako dziecko, wiem jak duża może być pomysłowość dzieci w różnych zabawach, na jakie zagrożenia możemy się tam narazić. Tak więc dbajcie o bezpieczeństwo, dzięki temu będziecie mogli dobrze funkcjonować na wsi i mile spędzać czas – mówiła do laureatów konkursu Ewa Szymańska – zastępca dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.
Fot. Kazimierz Netka
– Szanowni państwo, drogie dzieci, chciałem was serdecznie przywitać w szczególnym miejscu, w ogrodzie zoologicznym, czyli tam, gdzie swój dom ma tysiące różnych zwierząt – mówił Jarosław Pergoł – dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Gdańsku. – Na pewno każdy z was spotkał się ze zwierzętami. Tutaj w zoo są inne gatunki. Na pewno wiecie, że obcowanie ze zwierzętami powoduje zagrożenie. W naszej instytucji zależy nam przede wszystkim na szeroko rozumianym bezpieczeństwie; chodzi o to by nikomu nic się nie stało podczas działań rolnych podczas funkcjonowania we wsi, podczas każdych czynności które wykonujecie.
Fot. Kazimierz Netka
Szanowne dzieci, z przyjemnością obejrzałem wszystkie wasze rysunki i jedno co mogę powiedzieć, to, że zidentyfikowaliście podstawowe zagrożenia na wsi, z czego jestem bardzo zadowolony i bardzo wdzięczny, że macie taką wrażliwość, taką otwartość na problemy, które mogą wystąpić. Oglądając te rysunki, pomyślałem o jednym: tak właściwie, to wy jesteście naszymi ambasadorami bezpieczeństwa na wsi i w gospodarstwach rolnych. To wy, dzieci, jesteście naszymi ambasadorami w rolnictwie i wy wiecie doskonale, że jeżeli tę wiedzę przełożycie na dorosłych, na waszych rodziców, i w przyszłości na was, myślę, że wypadków w gospodarstwach rolnych nie będzie – mówił Jarosław Pergoł – dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka
– Szanowni państwo, drogie dzieci, patrząc z perspektywy Wydziału Bezpieczeństwa na prace laureatów, również doszedłem do takiego samego wniosku, jak pan dyrektor – powiedział Dominik Szefer z Wydziały Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Niestety my na to bezpieczeństwo w gospodarstwach rolnych mamy niewielki wpływ, ale wy, dzieci i wasi rodzice – macie. Uwieczniając te wszystkie problemy na pięknych waszych pracach, postrzegacie problem bezpieczeństwa, szeroko pojęty i jesteście bogatsi o pewną wiedzę jak należy się zachować. W imieniu wojewody pomorskiego i swoim chciałbym pogratulować dostania się na ten etap konkursu, a przede wszystkim życzę wam bezpiecznych wakacji, które już niedługo nastąpią – mówił Dominik Szefer.
Fot. Kazimierz Netka
– Ze swej strony chciałbym podziękować pani Grażynie Naczyk – kierownik Działu Dydaktycznego Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, za niezwykłe zaangażowanie, za pomocną dłoń przy organizacji tej uroczystości – mówił Aleksander Zając – nadinspektor w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku.
Oto następne opisy nieszczęśliwych zdarzeń na wsi:
Do groźnego wypadku podczas prac polowych doszło w powiecie janowskim. Kobieta została ranna podczas obsługi siewnika. Czyściła maszynę, mimo że siewnik pracował. Dłoń kobiety została wciągnięta przez mechanizm.
Fot. Kazimierz Netka
„Licho nie śpi” – co pokazał w swej pracy Jan Zardzewiały z Gimnazjum w Kwidzynie.
W powiecie kraśnickim mężczyzna został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. Najpierw interweniowała straż pożarna, potem zespół ratownictwa medycznego, a także policja. Jak ustalono, rolnik usiłował podłączyć przyczepę do ciągnika. Pojazd zaczął się cofać, a mężczyzna dostał się pod jego tylne koło. Nie udało się uratować życia poszkodowanego.
Fot. Kazimierz Netka
Podobnie może być przy obsłudze innych pojazdów. Dlatego, Nikola Szulc ze Szkoły Podstawowej w Wilanowie ostrzega w swym konkursowym dziele: „Uwaga kombajn!”.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl