Medale Narodowego Muzeum Morskiego

Medale dla przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego

NMM logo

Dziesięciu osobom wręczono medal Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, podczas gali jubileuszu 55-lecia tegoż muzeum, jaka odbyła się w auli Politechniki Gdańskiej. Medale projektu Dobrochny Surajewskiej w ilości 200 sztuk. wykonała w listopadzie 2015 roku Mennica Narodowa.

754

Medale otrzymali:

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz,

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz,

Prezes Zarządu Remontowa Holding Piotr Soyka,

z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Janina Mentrak,

728

Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradmirał Piotr Stocki (na powyższym zdjęciu),

Prorektor ds. kształcenia PG dr hab. Marek Dzida,

Prezes Polskiego Towarzystwa Nautologicznego prof. Daniel Duda,

Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin,

Prezes Zarządu Promare Sp. z o.o. Władysław Jaszowski

766

Ksiądz Edward Pracz, Koordynator Regionalnego Apostolstwa Ludzi Morza dla Europy (na powyższym zdjęciu). Medale wręczali dyrektor NMM dr Jerzy Litwin i Prezes Towarzystwa Przyjaciół NMM w Gdańsku dr Fryderyk Tomal.

Fot. W+éodzimierz Amerski 056

Dzięki życzliwości Apoloniusza Łysejko, członka Towarzystwa Przyjaciół NMM (na powyższym zdjęciu w rozmowie z red. Anną Kłos z czasopisma Pracodawców Pomorza) otrzymaliśmy zapisy cyfrowe awersu i rewersu wybitego z okazji jubileuszu medalu (publikujemy je poniżej).

NMM medal 1Fot. NMM

NMM Medal 2Fot. NMM

Od Apoloniusza Łysejko dowiedzieliśmy się, że dzięki staraniom członkom Towarzystwa Przyjaciół NMM, w 2015 roku wyremontowano kopułę w Latarni Morskiej Rozewie II i odtworzono w niej urządzenie optyczne. Na zdjęciu poniżej Latarnie Rozewie I i Rozewie II.

NMM Rozewie I i Rozewie II

W auli PG, z ponad 200 gości, wielu osobiście złożyło dyrektorowi NMM Jerzemu Litwinowi życzenia pomyślności w dalszym rozwoju kierowanej przez niego muzealnej placówki. Życzenia złożył m.in. Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (na zdjęciu poniżej).

Fot. W+éodzimierz Amerski 041

Gala na Politechnice Gdańskiej była możliwością, nie tylko do podsumowań i wspomnień, ale też okazją do spojrzenia w przyszłość NMM i podjęcia nowych zobowiązań oraz deklaracji, związanych z rozwojem tej narodowej instytucji.

553

– Mamy nadzieję, że uroczysta gala była symbolicznym rozpoczęciem kolejnych lat naszej pracy na polu ochrony i popularyzacji morskiego dziedzictwa Polski. Jesteśmy zaszczyceni możliwością spędzenia tego czasu z szerokim kręgiem naszych przyjaciół, którzy współtworzyli historię Narodowego Muzeum Morskiego i stanowią o jego randze – tymi słowami podziękował wszystkim zebranym na PG dyrektor NMM dyr. Jerzy Litwin.

Wła-49

Zdjęcia: Cezary Spigarski i Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *