Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku ma nową strzelnicę. Można w niej trenować, jak w warunkach bojowych. Są tam urządzenia do wytwarzania mgły, generowania huku wystrzałów. Dzięki rzutnikom multimedialnym możliwe jest uzyskanie różnorodnych scenariuszy

Fot. A. Kubiak/MOSG.

Nowoczesna strzelnica kryta

Fot. A. Kubiak/MOSG

Budowa strzelnicy sfinansowana została na podstawie ustawy modernizacyjnej. Obiekt kosztował prawie 12 mln zł – wynika z informacji, które przekazał nam kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak – Rzecznik Prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Fot. A. Kubiak/MOSG

Obiekt przeznaczony jest do prowadzenia strzelań programowych, treningów grupowych i indywidualnych, egzaminów i zawodów strzeleckich. Do dyspozycji funkcjonariusze mają pięć osi strzeleckich o długości 25 m ze stałą i zmienną linią otwarcia ognia i systemem multimedialnym. Możliwe jest tu prowadzenie strzelań statycznych, szybkich, dynamicznych i specjalnych z wykorzystaniem różnych rodzajów broni krótkiej i długiej.

Fot. A. Kubiak/MOSG

Strzelnicę wyposażono w trenażer multimedialny. Zainstalowane lampy stroboskopowe, urządzenia do wytwarzania sztucznej mgły oraz dźwięków (np. syreny, krzyki, huk wystrzałów) pozwalają na stworzenie różnych warunków strzelania, a dzięki rzutnikom multimedialnym możliwe jest uzyskanie wirtualnych tarcz, panoramicznego obrazu oraz różnorodnych scenariuszy strzelań.

Fot. A. Kubiak/MOSG

Hala strzelań wyposażona jest m.in. w monitoring tarcz i zachowań strzelców w strefie strzelań, a także system umożliwiający odsłuch komend wydawanych przez prowadzącego strzelanie w sytuacji używania przez strzelców ochronników słuchu.

Fot. A. Kubiak/MOSG

W budynku znajduje się dodatkowo pomieszczenie sterowni, sala szkoleniowa, pomieszczenie czyszczenia broni, medyczne, zaplecze socjalne i magazynowe.

Środki na budowę obiektu pochodziły z „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020” – poinformował kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak – Rzecznik Prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *