NA STOK ZA GRANICĄ KONIECZNIE Z EUROPEJSKĄ KARTĄ UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO (EKUZ)

Źródło ilustracji: NFZ.

EKUZ pozwala na korzystanie z podstawowych świadczeń zdrowotnych na zasadach, które obejmują mieszkańców danego kraju

Już wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe w naszym województwie, a niektórzy spędzą je z dziećmi poza granicami kraju Warto, więc przypomnieć mieszkańcom Pomorza o możliwości wyrobienia karty EKUZ od ręki w punktach obsługi klienta Pomorskiego NFZ – napisała Monika Kierat – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku. – Załączam również link do Poradnika Pacjenta, w którym można znaleźć wyczerpujące informacje o EKUZ https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wypoczynek-w-panstwach-czlonkowskich-ueefta-ekuz/

Ponad 210 tysięcy złotych kosztowało leczenie pani Anny w Szwecji w 2022 roku. 284 tysiące kosztowała rok później hospitalizacja w Austrii pana Lecha, a w tym roku pomoc medyczną udzieloną pan Radosławowi we Francji wyceniono na 172 tysiące złotych. Wymienieni pacjenci z Pomorza nie zapłacili jednak za leczenie z własnej kieszeni dzięki posiadaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

– EKUZ pozwala na korzystanie z podstawowych świadczeń zdrowotnych na zasadach, które obejmują mieszkańców danego kraju.

EKUZ może otrzymać każdy, kto jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego lub ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

– Na Pomorzu EKUZ otrzymać można osobiście „od ręki” w placówkach NFZ.

Co można leczyć z EKUZ?

W tym roku ferie zimowe dla uczniów z Pomorza zaczynają się od 17 lutego i kończą 2 marca. Dla wielu rodzin może to być doskonała okazja, by skorzystać w tym czasie z narciarskich atrakcji poza granicami kraju. Zdecydowanie należy wówczas zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Z niewielką niebieską kartą można liczyć na szybki i w dużej mierze bezpłatny dostęp do opieki medycznej. Bez EKUZ za leczenie w krajach Unii Europejskiej trzeba płacić z własnej kieszeni. Transport karetką czy leczenie w szpitalu mogą kosztować nawet tysiące euro. Dzięki EKUZ koszty te mogą zostać znacząco ograniczone lub pokryte w całości. Należy jednak pamiętać, że nawet z EKUZ choćby w Austrii, Szwajcarii, Niemczech czy Słowacji, trzeba przynajmniej częściowo zapłacić samemu za transport medyczny. Zapłacić za akcję ratunkową będą musiały również osoby, które uprawiają sporty wiążące się z podwyższonym ryzykiem utraty zdrowia. EKUZ pozwala na korzystanie jedynie z podstawowych świadczeń zdrowotnych na zasadach, które obejmują mieszkańców danego kraju. Dlatego, wyruszając w podróż po Europie, warto mieć także dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Świadczenia objęte kartą dotyczą nagłej pomocy medycznej w przypadku skręceń, złamań, czy innych urazów, leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego w przypadkach, które nie mogą czekać do powrotu do Polska, a także zakupu leków.

Kto może otrzymać EKUZ?

EKUZ bezpłatnie może otrzymać każdy, kto jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego lub ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Karta jest ważna wraz z paszportem lub dowodem osobistym. Co istotne, taką kartę powinna mieć każda osoba wyjeżdżająca, również dziecko. EKUZ rodzica nie uprawnia do uzyskania pomocy medycznej dla dziecka. EKUZ dziecka jest ważny z dowodem tożsamości jego lub rodzica.

Gdzie można uzyskać EKUZ?

Na Pomorzu EKUZ otrzymać można osobiście „od ręki” w następujących placówkach NFZ
(w poniedziałki do godziny 18!):

Gdańsk, ul. Podwale Staromiejskie 69

Gdynia, ul. Śląska 53

Słupsk, ul. Poniatowskiego 4

Chojnice, ul. Leśna 10.

Wniosek o EKUZ można też złożyć elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta, platformę ePUAP oraz za pośrednictwem aplikacji mojeIKP. Istnieje również możliwość wypełnienia tradycyjnego papierowego formularza pobranego ze strony NFZ i wysłania go pocztą, co jednak wydłuży czas oczekiwania na odbiór karty do kilku dni.

Ponadto warto wiedzieć, że w wielu krajach, pomimo posiadania EKUZ, pacjent z Polski będzie musiał dopłacać do wizyty u lekarza, badań laboratoryjnych, czy leczenia szpitalnego zgodnie z zasadami obowiązującymi w kraju pobytu. Znaleźć je można na stronie internetowej www.nfz.gov.pl – napisała Monika Kierat – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *