Nad Bałtykiem jest mniej gości niż się spodziewano…

Urlopowicze z roku na rok mają coraz gorzej. Nad południowymi morzami Europy i północnymi morzami Afryki jest niebezpiecznie, bo mogą zaatakować terroryści. Nad Bałtykiem dają się we znaki sinice, ale na szczęście nie wszędzie i nie zawsze.

Lato na przylądku Jastrzębia Góra.

Mamy wiele wolnych miejsc noclegowych w nadmorskich miejscowościach! Zapewnia o tym w połowie tegorocznego lata Bożena Zaglaniczna, szefowa koła Gospodyń Wiejskich „Jastrzębianki” w Jastrzębiej Górze.
JG zachód słonca
O zarezerwowanych wszystkich miejscach noclegowych w miejscowościach nadmorskich media donosiły już pod koniec wiosny 2016 roku. Właściciele obiektów wczasowych przechwalali się, że tegoroczne lato – jeśli chodzi o frekwencję gości – będzie lepsze od poprzedniego. Ba, twierdzili nawet, że brakuje już wolnych miejsc noclegowych.
JG plaża i kamienie
Ludzie w letnim sezonie chcą bezpiecznie wypocząć, a dotychczas preferowane „wakacyjne” państwa tego nie zapewniają. Rozszerza się zagrożenie terroryzmem w zagranicznych kurortach. Do nich ostatnio dołączyła też i Turcja. Obecna sytuacja geopolityczna na pewno nam sprzyja. Polski Bałtyk będzie przeżywał oblężenie i oby tylko dopisała pogoda, mówiono w polskich mediach.

Takie przepowiednie o oblężeniu zniechęciło wielu chętnych do przyjazdu na wypoczynek nad nadmorskie polskie plaże. W lipcu frekwencję wczasowiczów ocenia się na około tylko 60 procent. Lipcowa ulewa i podtopienia na Pomorzu wypłoszyły wielu gości. Ale jak zapewniają synoptycy, pogoda ma się ustabilizować w sierpniu i ma być względnie ciepło.

JG mapa

Letni sezon nad morzem (od 1 lipca do 31 sierpnia) jest w połowie. Jastrzębia Góra i okolica liczą około 500 obiektów. Jest więc w czym wybierać.

Jastzrębia Góra z lotu ptaka

Turyści zwracają uwagę na lokalizację obiektu, atrakcyjność kurortu, a ci bardziej oszczędni oczywiście na ceny. Turyści szukają albo tanich noclegów, albo… nie zwracają uwagi na koszty. Wszystko zależy od zasobów portfela. – Są turyści, którzy poszukują pokoi w sezonie za około 50 złotych za dobę od osoby bez wyżywienia oraz tacy, którzy są w stanie wydać od 250 złotych wzwyż za nocleg w hotelu łącznie z wyżywieniem – mówi Artur Nowiński z Ustki, który prowadzi serwis www.tanienoclegi.pro i od wielu lat związany jest z branżą hotelarską. Cena za wypoczynek w hotelu lub innym obiekcie noclegowym zależy głównie od pory roku, standardu zakwaterowania i od tego, ile osób jest w danym pokoju. Ważna jest także lokalizacja oraz miejscowość, do której pragniemy się wybrać.
JG plaża
Na przykład cena za apartament w Sopocie w czasie szczytu sezonowego, wynosi… około 600 złotych za dobę. Dla porównania – apartament w Jastrzębiej Górze w sezonie kosztować nas będzie maksymalnie 300 złotych za dobę. Ale są i oferty noclegowe o znacznie niższych cenach.

JG promenada

Oprócz plażowania w Jastrzębiej Górze jest możliwość pospacerowania po Promenadzie Światowida. Jest to miejsce pełne restauracji, klubów i sklepów z pamiątkami. Można tutaj posłuchać muzyki i zatańczyć, a na końcu promenady znajduje się punkt widokowy. Lokalne Kaszubskie Koło Gospodyń Wiejskich „Jastrzębianki” zapraszają na Piknik Kultury Kaszubskiej. W programie – kiermasz regionalnych pamiątek, tabaka, tabakiery, wyroby z wikliny, hafty kaszubskie, koronki, rzeźba, malarstwo i inne. Smakołyki z kaszubskiej kuchni, tradycyjne potrawy regionalne, domowe wypieki, pajda chleba ze smalcem kaszubskim oraz wyjątkowe potrawy z ryb.

JG zabudowa i plaża

Atrakcją dla wielu turystów w Jastrzębiej Górze jest Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” – festiwal towarzyszący Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Festiwal rozpoczął się 6 lipca i potrwa do 21 sierpnia. Koncerty odbywają się w środy i soboty w kościele św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze o godzinie 20. Podczas 14 koncertów jastrzębiogórskiej publiczności swe umiejętności zaprezentują zaproszeni organiści, instrumentaliści i wokaliści – artyści z najwyższej światowej półki oraz wybitnie utalentowani artyści młodego pokolenia. Ten kontrast artystyczny, łączący doświadczenie z młodością oraz prezentacja zróżnicowanych form muzycznych stanowi interesującą formułę koncertów.
Pierwszy koncert organowy odbył się 28 sierpnia 1992 r. Patronat nad koncertem objął prof. Krzysztof Penderecki – od lat wielbiciel Jastrzębiej.

Niedawno powstałe, dedykowane Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu, duże 21-głosowe organy koncertowe kościoła p.w. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze są magnesem przyciągającym artystów oraz niezliczone rzesze polskich i zagranicznych turystów odwiedzających latem ten malowniczy zakątek Polski.

JG kościół

Nowoczesny kościół pod wezwaniem Św Ignacego Loyoli: dolny na 700 miejsc i przeznaczony głównie dla miejscowych parafian w okresie zimowym, a górny na 2000 miejsc siedzących dla przebywających w Jastrzębiej Górze wczasowiczów. W kościele znajduje się obraz z 1850 r. z podobizną św. Ignacego Loyoli, założyciela Zakonu Jezuitów, ze zburzonego przez hitlerowców w1939 r. kościoła jezuickiego w Bydgoszczy.

JG zejście na plaże

Lokalne atrakcje, wąwóz Lisi Jar, którego zbocza porastają ponadstuletnie buki. Niegdyś hrabia de Rosset wybudował tutaj pierwsze w Polsce nadmorskie schronisko turystyczne. Duże zainteresowanie gości wzbudza Gwiazda Północy – obelisk postawiony w najbardziej na północ wysuniętym lądowym terytorium Polski.

JG Rozewie latarnia

No i w pobliżu jest jeszcze latarnia morska Rozewie – najstarsza latarnia na polskim wybrzeżu. Działa przy niej niewielkie Muzeum Latarnictwa Morskiego. Zarówno latarnia jak i muzeum są udostępnione do zwiedzania.

Włodzimierz Amerski

Zdjęcia: www.jastrzebiagora.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *