Nadleśnictwo Elbląg i Powiatowa Komenda Policji w Nowym Dworze Gdańskim ułatwiają zagubionym  wezwanie pomocy. Na Mierzei Wiślanej realizowane jest pilotażowe przedsięwzięcie w tym zakresie

Fot. z Archiwum Nadleśnictwa Elbląg.

Naklejki ratunku, z informacjami, jak dać się znaleźć i wyjść z nieznanego boru

W lasach Nadleśnictwa Elbląg na Mierzei Wiślanej pojawiły się czerwone naklejki z informacja jak wezwać pomoc w nagłym wypadku lub gdy zgubimy się w lesie.

Co roku zdarzają się sytuacje, w których ktoś wzywa pomoc lub zgubi się w lesie. Dzieje się to najczęściej w okresie letnim, gdy w lesie przebywa dużo osób oraz jesienią, gdy pogoda staje się bardziej wymagająca, a ludzie udają się na grzyby. Chcemy aby osoby korzystające z lasu czuły się tu bezpiecznie. Prosimy o zwrócenie uwagi na czerwoną naklejkę; można na przykład zrobić jej zdjęcie. Później za pośrednictwem podanej poniżej strony internetowej lub aplikacji o takiej samej nazwie łatwiej wrócić do samochodu gdy zgubimy się w lesie – informuje Jan Piotrowski – specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i Leśnego Kompleksu Promocyjnego w Nadleśnictwie Elbląg.

Fot. z Archiwum Nadleśnictwa Elbląg

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim wraz z leśnikami z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg wspólnie przygotowali naklejki, które pojawiły się między innymi na: leśnych miejscach postoju pojazdów, przy ścieżkach edukacyjnych, wieżach widokowych na całej Mierzei Wiślanej – łącznie w 15 miejscach.

Na naklejkach znajdują się informacje:

Fot. z Archiwum Nadleśnictwa Elbląg

Numer telefonu alarmowego 112 na który należy zadzwonić w nagłym wypadku

Pięciocyfrowy numer z literą – jest to adres leśny miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, np. 15.02.3.12.165.g, gdzie:

– 15 – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (w tym przypadku Gdańsk)

– 02 – Nadleśnictwo (w tym przypadku Elbląg)

– 3 – Obręb Leśny (w tym przypadku Stegna)

– 12 – Leśnictwo (w tym przypadku Jantar)

– 65 – Oddział

– n – Pododdział

Nazwa nadleśnictwa i leśnictwa oraz numer wydzielenia leśnego.

Fot. z Archiwum Nadleśnictwa Elbląg

Jak to działa:

Dzwonimy pod numer 112.

Podajemy pięciocyfrowy numer adresu leśnego z czerwonej naklejki.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego przekazuje informację Policji lub innym służbom ratunkowym.

 Służby sprawdzają lokalizację na numerycznej mapie leśnej ( Bank Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ) gdzie z pomocą wyszukiwarki można namierzyć konkretne wydzielenie leśne w którym znajduje się poszkodowany, i jeśli jest taka potrzeba przyjeżdżają na miejsce.

Fot. z Archiwum Nadleśnictwa Elbląg

Przedsięwzięcie realizowane przez Policję z Nowego Dworu Gdańskiego i Nadleśnictwo Elbląg jest traktowane na razie jako pilotażowe. Chcemy sprawdzić czy takie naklejki sprawdzą się w terenie i czy faktycznie okażą się pomocne w poszukiwaniu lub pomocy potrzebującym – poinformował Jan Piotrowski – specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i LKP w Nadleśnictwie Elbląg.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *