Nadleśnictwo Elbląg. Poszukiwania dzików chorych na afrykański pomór świń.

Fot. Marek Lewandowski.

Leśnicy i żołnierze chronią polską gospodarkę przed ASF.

9 marca odbyły się już trzecie w tym roku na terenie Nadleśnictwa Elbląg, poszukiwania dzików chorych na afrykański pomór świń (ASF) – poinformował nas Jan Piotrowski – specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i LKP Nadleśnictwa Elbląg. W poszukiwaniach zorganizowanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, prowadzonych przez leśników z Nadleśnictwa Elbląg, wzięło udział 40 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem przeszukane zostały tereny w Leśnictwie Dąbrowa, znajdujące się na północny wschód od Elbląga i nie został znaleziony ani jeden padły dzik.

Jeżeli podczas spacerów po lesie natkniemy się na martwego dzika, należy to zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii podając lokalizację ( np. koordynaty GPS). Uwaga! ważne jest aby nie dotykać takiego znaleziska! Z martwego dzika zostaną pobrane próbki do badania, a zwierzę zostanie odpowiednio zutylizowane.

 

Fot. Marek Lewandowski

Oprócz zorganizowanych poszukiwań dzików, leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg prowadzą stały monitoring lasu podczas codziennej pracy, aby możliwie jak najlepiej zabezpieczyć teren przed rozprzestrzenianiem się choroby ASF – informuje Jan Piotrowski – specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i LKP Nadleśnictwa Elbląg.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *