Na zdjęciu: Laureaci w Kategorii Zatrudnienie Chronione. Fot. Kazimierz Netka.
Potrafią wczuć się w potrzeby innych; pomagają w zdobywaniu zatrudnienia i tworzą miejsca pracy.
Są tacy biznesmeni, którzy potrafią łączyć swe sukcesy ekonomiczne ze społeczna odpowiedzialnością za innych za swe otoczenie. Zatrudniają osoby niepełnosprawne, dając im szanse na pełne aktywności życie. Ci pracodawcy, co roku, wyróżniani są w konkursie pt. Lodołamacze dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie. W rozwój tej idei nagradzania za dobro dla innych, od lat zaangażowanych jest wiele osób, które łączy wspólny cel: przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych – czytamy na stronie internetowej http://www.lodolamacze.info.pl .
Fot. Kazimierz Netka
Statuetki przyznawane były co roku pracodawcom, instytucjom i organizacjom tworzącym odpowiednie warunki pracy dla osób niepełnosprawnych. Kapituły Konkursu nagradzały firmy otwarte na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, pracodawców wyjątkowych, zaangażowanych i promujących niepełnosprawnych pracowników.
W tym roku nieco rozszerzono zakres osób i instytucji ocenianych. Konkurs zyskał nową strukturę i nowe zasady. O tym mówiono we wtorek, 12 sierpnia 2017 roku, podczas uhonorowania Laureatów Konkursu LODOŁAMACZE 2017 z woj. kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.
Fot. Kazimierz Netka
To już dwunasta edycja konkursu i dwunasta uroczysta Gala – powiedziała, witając gości, Monika Bugajewska-Tykarska – prezes zarządu FAZON – Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, wiceprezes zarządu krajowego POPON – Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. – W tym roku zdecydowaliśmy, by oprócz nagrodzenia firm, osób i instytucji w dotychczasowych kategoriach, rozszerzyć zakres konkursu. Są bowiem firmy, instytucje, które nie boją się postąpić inaczej niż inni, a wiemy, że na przykład w urzędach różnie to bywa. Niektóre firmy wolą płacić na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych niż zatrudniać. My w tym roku chcemy pokazać i nagrodzić tych, którzy się nie boją i nie tylko zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, ale też stwarzają atmosferę taką, że ludzie chcą w tych firmach pracować, a teraz czytamy, że jest rynek pracownika i jest okazja pokazać, że firmy te czymś się wyróżniają, robią więcej niż tylko zwykłe działanie na rynku. Dlatego postanowiliśmy trzy kategorie dodać, związane z niepełnosprawnością, ze zdrowiem. Są niepełnosprawności, wymagające większego wysiłku w dotarciu do pracy. Taka osoba musi po drodze pokonać mnóstwo zawiłości, problemów, związanych z niepełnosprawnością ruchową by do tej pracy dotrzeć. Stąd dodatkowa kategoria związana z tworzeniem przyjaznej architektury, która jest przestrzenią publiczną. Chcemy też docenić dziennikarzy, bo dzięki nim osoby niepełnosprawne są pokazywane osobom sprawnym w taki sposób, że sprawni nie boją się z nimi obcować na co dzień, ale też takich dziennikarzy, którzy pokazują pracodawców od dobrej strony; pokazują tych, których warto naśladować, że osoby z niepełnosprawnością nie boją się wyjść z domu i u nich pracować.
Trzecia dodatkowa kategoria jest związana ze zdrowiem. Tak jak lekarz, składając przysięgę Hipokratesa mówi, że profilaktyka jest najważniejsza i my chcemy wyróżnić te firmy, które zapobiegają niepełnosprawności stosując profilaktykę zdrowotną na co dzień w swych firmach powiedziała pani prezes Monika Bugajewska-Tykarska.
Oto Laureaci:
Kategoria Zatrudnienie Chronione
Fot. Kazimierz Netka
Pierwsze miejsce tytuł i statuetka Lodołamacza – Zakład Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku.
– Bardzo się cieszę, że mam okazję uczestniczyć w tej wielkie gali – powiedziała Bożenna Chmielewska – kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku, powiat suwalski. – Bardzo dziękuję kapitule za przyznanie tej zaszczytnej nagrody. Jest ze mną pan starosta suwalski, który powierzył nam kolejny budynek i zwiększyliśmy zatrudnienie. Zapraszam do korzystania z naszych możliwości. Znajdujemy się w Wigierskim Parku Narodowym. Otrzymaliśmy drugi obiekt– część pałacu Paca. Zapraszam do nas.
Drugie miejsce i srebrny medal – Erplast Sp. z o.o. z Bydgoszczy
Trzecie miejsce i brązowy medal – Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych inż. Kazimierz Ginter z Chojnice;
Kategoria Otwarty Rynek
Fot. Kazimierz Netka
Pierwsze miejsce statuetka Lodołamacza – Meblarska Spółdzielnia Zgoda z Giżycka
Drugie miejsce i srebrny medal – Flavourtec sp. z o.o. Gdańsk
Trzecie miejsce i brązowy medal – EDPOL Food & Innovation z Łomży
Fot. Kazimierz Netka
Kategoria Instytucja
Pierwsze miejsce – Integracyjny Klub Sportowy ZRYW Ze Słupska
Drugie miejsce i srebrny medal – Stowarzyszenia My dla Innych z Białegostoku
Trzecie miejsce i brązowy medal – Stowarzyszenie Tilia z Torunia Stowarzyszenie „Tilia”
Kategoria Przyjazna Przestrzeń
Fundacja Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych w Toruniu
Wyróżnienie otrzymują:
Państwowa Galeria Sztuki z Sopotu
Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Fot. Kazimierz Netka
Kategoria Zdrowa Firma
Klimawent SA z Gdyni
Kategoria Dziennikarz Bez Barier
Pani Dorota Abramowicz „Dziennik Bałtycki”
Lodołamacz Specjalny
Fot. Kazimierz Netka
Tytuł LODOŁAMACZA SPECJALNEGO przyznano Pani Krystynie Dominiczak
Super Lodołamacz
Tytuł SUPER LODOŁAMACZA przyznano Stowarzyszeniu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych Tłok w Toruniu.
Uhonorowanie Laureatów odbyło się w Gdańsku, na wyspie Ołowianka, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Uroczystość uświetniona została wystawą obrazów namalowanych przez członków Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Tczewie.
Ogólnopolskich laureatów Konkursu poznamy 27 września w Zamku Królewskim, w Warszawie – informuje Anna Węgrzynowicz – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Kazimierz Netka