Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku wznawia działalność. Czarterowanie jachtów będzie możliwe najprawdopodobniej z początkiem czerwca. inauguracja sezonu żeglarskiego odbędzie się wtedy, gdy rząd wyda zgodę na organizację zgromadzeń do 50 osób

Zdjęcie z Archiwum AWFiS w Gdańsku. Fot. Jacek Kwiatkowski.

Wraca życie do Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS

Po wydłużonej, spowodowanej pandemią zimowej przerwie coraz wyraźniej ożywa Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku Górkach Zachodnich. Trwają starania o to, by centrum zaliczono do elitarnego grona wysokowyspecjalizowanych ośrodków szkolenia sportowego, traktowanych na równi z centralnymi ośrodkami szkoleniowymi (Spała i Wałcz). Inaczej wyglądać będzie też inauguracja sezonu żeglarskiego.

Rozporządzenie z 19 kwietnia nałożyło na porty jachtowe spore ograniczenia – przede wszystkim zabroniono wszelkich działań związanych ze sportem i rekreacją. Od początku maja rozporządzenie cofnięto i NCŻ AWFiS sukcesywnie uruchamia niektóre swoje gałęzi działalności – wynika z informacji, które przekazała nam Karolina Rogowska – rzecznik prasowy AWFiS. Oto ciąg dalszy:

 – Od 2 maja możemy „odmrażać” sport i rekreację. Jesteśmy też na etapie dostosowywania się do nowych norm, co stanowi dla nas nie lada wyzwanie. Bardzo restrykcyjne są chociażby wymogi sanitarne związane z dezynfekcją części wspólnych oraz obiektów – informuje Maciej Szafran, szef Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS. – Musimy się przygotować na uruchomienie części noclegowej. Staramy się, aby stało się to jak najszybciej. Ważnym aspektem jest to, że Polski Związek Żeglarski w kontakcie z Ministerstwem Sportu i Turystyki rekomenduje nasze centrum jako wysoko wyspecjalizowany ośrodek szkolenia żeglarskiego, traktowany na równi z centralnym ośrodkami szkoleniowymi, w których oferta dla sportowców jest w tej chwili szersza, niż w zwykłych obiektach noclegowych czy punktach prowadzących działalność sportową. Dzięki temu istniałaby też możliwość uruchomienia tawerny, gdzie posiłki byłyby wydawane na miejscu – oczywiście z zachowaniem wszelkich obowiązujących zasad m.in. dystansu społecznego.

Na zdjęciu: Maciej Szafran – kierownik Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku. Zdjęcie z Archiwum AWFiS w Gdańsku

Dotyczy to również działalność czarterowej, bo jak wiadomo NCŻ AWFiS to nie tylko centrum szkoleniowe, ale również licząca 120 jednostek baza czarterowa. Czołówkę stanowią kabinowe jachty turystyczno-szkoleniowe Balt 23 Armor, szkoleniowa jednostka Nautiner 30 oraz jachty motorowodne. Wszystko wskazuje, że czarterowanie jachtów będzie możliwe z początkiem czerwca.

 – Życie wraca do normy. Zakończyliśmy właśnie wodowanie jachtów, co zazwyczaj robiliśmy kilka tygodni wcześniej. Coraz więcej osób zaczyna żeglować, a sportowcy z Klubu Sportowego AZS AWFiS zaczęli trenować. Jednak w związku z panującą sytuacją musieliśmy zweryfikować nasz budżet, a właściwie można powiedzieć, że korygujemy go na bieżąco. W planie finansowym uwzględniliśmy podwyżki, ale w związku z kryzysem gospodarczym wycofaliśmy się z nich dla naszych stałych klientów „Rezydentów”. Dzięki temu spodziewamy się jak zwykle dużego obłożenia w marinie. Myślę, że marina posiadająca 100 miejsc, będzie zapełniona tak, jak w latach poprzednich, co jest dla nas dobrą wiadomością. Nie jest to jedyna dobra wiadomość. Mimo bardzo trudnej sytuacji zawieramy nowe kontakty biznesowe, o których niebawem na pewno poinformujemy – dodaje Maciej Szafran.

W tym roku inaczej wyglądać też będzie inauguracja sezonu żeglarskiego, która każdego roku gromadziła prawdziwe tłumy. Jak mówi nam szef NCŻ AWFiS, inauguracja przesunięta będzie na moment, kiedy rząd wyda zgodę na organizację zgromadzeń do 50 osób.

 – Jeśli do połowy czerwca taka zgoda nie będzie wydana, to rozpatruję transmisję online z podniesienia bandery i rozpoczęcia sezonu żeglarskiego. Myślę, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie najpóźniej na przełomie maja i czerwca – dodaje Maciej Szafran – kierownik Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku.

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS znajduje się w Gdańsku Górkach Zachodnich, przy ujściu Wisły Śmiałej.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *