NDI Sopot Classic – Międzynarodowy Festiwal Muzyczny – już po raz trzeci. Artystyczne wykonania na najwyższym, światowym poziomie.

Fot. Kazimierz Netka

Spotkania z artystami o międzynarodowej renomie

Sopocka grupa NDI od 2017 roku jest mecenasem i partnerem jednego z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce. Muzyka klasyczna w Sopocie zabrzmi od 28 lipca, czyli od dzisiaj, do 4 sierpnia. Jedną z jej gwiazd będzie francuski tenor Roberto Alagna, którego będzie można posłuchać na inaugurację festiwalu – w Operze Leśnej w Sopocie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny: NDI Sopot Classic powstał z inicjatywy Wojciecha Rajskiego – dyrygenta, dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i władz Miasta Sopotu i od początku swojego istnienia oferował widzom spotkania z artystami o międzynarodowej renomie i unikatowe produkcje artystyczne. Od 2017 roku sponsorem tytularnym festiwalu została sopocka firma NDI – poinformował nas Jacek Świderski – koordynator ds. promocji w Grupie NDI.

„Jak co roku, na przełomie lipca i sierpnia Sopot staje się prawdziwą stolicą miłośników muzyki klasycznej. Dla nas to wielki zaszczyt, że już po raz trzeci możemy patronować temu fantastycznemu wydarzeniu – mówi Małgorzata Winiarek-Gajewska Prezes Zarządu NDI SA. Wspieranie kultury, sztuki ale też sportu, czy pomoc potrzebującym są wpisane w naszą firmę od zawsze. Jako polska, rodzinna spółka czujemy potrzebę angażowania się w życie społeczności lokalnych i wspieranie młodych twórców. Tak jest w przypadku festiwalu NDI Sopot Classic.”

W tym roku oprócz Roberta Alagna w Sopocie będzie można posłuchać zespołu – Il Pomo d’Oro w repertuarze haendlowskim, czy Trio Włodka Pawlika w najnowszym projekcie „Pawlik/Moniuszko – Polish jazz”. W finale zaprezentowany zostanie Koncert Wiedeński. Melomanów czeka do 4 sierpnia wiele atrakcji, a szczegóły festiwalu wraz z programem można znaleźć tutaj: http://sopotclassic.pl/

Podczas poprzednich edycji Festiwalu Sopot Classic gośćmi byli min m.in. wybitni śpiewacy występujący na najważniejszych scenach operowych świata, z nowojorską Metropolitan Opera na czele, m.in. Aleksandra Kurzak (sopran), Piotr Beczała (tenor), Nancy Fabiola Herrera (mezzosopran). Znakomici soliści instrumentaliści m.in. Adam Makowicz (pianista), Ingolf Wunder (pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego), Reinhold Friedrich (trębacz). Na Festiwalu gościły takie świetne zespoły jak np. German Brass, Cappella Mediterranea, Cappella dell’Ospedale Della Pietà z Jakubem Józefem Orlińskim (kontratenor). Gośćmi specjalnymi byli m.in. laureat Oscara kompozytor Jan A.P. Kaczmarek i najwybitniejszy żyjący polski kompozytor – prof. Krzysztof Penderecki.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic jest ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Trójmiasta. Wyróżnia go wyjątkowe bogactwo repertuaru oraz artystyczne wykonania na najwyższym, światowym poziomie.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *