Nie może być tak, że jakiś rodzaj sportu – np. piłka nożna – jest preferowany i otrzymuje największe dofinansowanie. Tym bardziej, jeśli ten najbardziej popierany pieniężnie sport przyczynia się do rozwoju chuligaństwa.

Stadiony, wybudowane za wiele miliardów złotych, nie są własnością miłośników kopania piłki; prawo do nich mają też uprawiający inne dyscypliny sportu. To prawo rząd chce przywrócić.

Wyrównywanie szans sportowych dyscyplin.

Stadiony po Euro 2012 są nie tylko dla futbolistów oraz ich kibiców. Czas najwyższy, by z tych obiektów korzystali inni sportowcy, a nadzieję na to stwarza program „Klub” – opracowany w Ministerstwie Sportu i Turystyki, a w całej Polsce zaczęła się akcja wyrównywania szans uprawiających piłkarstwo, lekkoatletykę oraz inne dyscypliny sportu.

p1080722Fot. Kazimierz Netka.

7 listopada 2016 roku, w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano pierwszą edycję tych działań, noszących nazwę: „Klub 2016” – z udziałem przedstawicieli klubów; Wojciecha Dobrowolskiego z Ministerstwa Sportu i Turystyki; wojewody Dariusza Drelicha oraz parlamentarzystów: Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, Grzegorza Raczaka i Marcina Horały. Chodzi o to, by do stadionów, boisk, wybudowanych za wiele miliardów złotych, mieli dostęp nie tylko zwolennicy futbolu. „Klub” to kompleksowy program Ministerstwa Sportu i Turystki, który ma obecną sytuację finansowania zmienić i dać dostęp do stadionów po Euro 2012 jak największemu gremium społeczeństwa.
Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, inaugurując spotkanie, przypomniał wydarzenia związane z niedawnymi derbami futbolowymi Trójmiasta – czyli mecz piłki nożnej między dwoma miejscowymi klubami ekstraklasy. Wojewoda Dariusz Drelich powiedział, że to co się działo przed, podczas oraz po meczu, a związane z wyczynami pseudokibiców, nie jest prawdziwym obrazem tego, co dzieje się na stadionach podczas zawodów oraz po ich zakończeniu. Trzeba więc wspierać także inne dyscypliny sportu.
p1080721Fot. Kazimierz Netka.

W Pomorskiem, dofinansowanie, w ramach programu „Klub”, trafiło 106 klubów – poinformował Wojciech Dobrowolski, naczelnik wydziału Upowszechniania Sportu w Społeczeństwie w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Przekazano im 1,1 mln złotych. Pieniądze te przeznaczone są na wynagrodzenia szkoleniowców prowadzących zajęcia sportowe, organizację obozów sportowych lub zakup sprzętu sportowego. W bieżącym roku na ten program przeznaczono 24 miliony złotych. Ze względu na duże zainteresowane, pula ta w następnym etapie ma zostać zwiększona – do 30 mln złotych.
fb92a091a4b23215005c5fdef92a2fec_xl

Źródło ilustracji: Pomorski Urząd Wojewódzki

Program „Klub” został zainaugurowany w 2016 roku przez Ministerstwo Sportu i Turystyki; powstał w wyniku konsultacji ministerstwa z lokalnymi środowiskami sportowymi. W ramach tego projektu dofinansowywane są podstawowe elementy wpływające na efektywne funkcjonowanie klubu sportowego – wynagrodzenia szkoleniowców prowadzących zajęcia sportowe, organizacja obozów sportowych lub zakup sprzętu sportowego – informuje Małgorzata Sworobowicz – rzecznik prasowy wojewody pomorskiego.
p1080719Fot. Kazimierz Netka.

W pierwszej edycji wsparcie otrzymało w całym kraju ponad 2 tys. małych i średnich klubów sportowych na kwotę sięgającą blisko 24 mln zł. W ramach projektu dofinansowywane są podstawowe elementy wpływające na efektywne funkcjonowanie klubu sportowego – wynagrodzenia szkoleniowców prowadzących zajęcia sportowe, organizacja obozów sportowych lub zakup sprzętu sportowego. Kwota wnioskowanej dotacji wyniosła 10 000 zł w przypadku klubu jednosekcyjnego oraz 15 000 zł w przypadku klubu wielosekcyjnego. W 2016 r. rozpatrzono 5241 wniosków. Zainteresowanie Programem Ministra Sportu i Turystyki wykazało 30% z zarejestrowanych 14 009 klubów sportowych w Polsce.
p1080713Fot. Kazimierz Netka.

Dofinansowanie zostało przyznane 2151 wnioskodawcom, czyli ponad 15% wszystkich zarejestrowanych klubów w kraju. Łącznie w obu naborach przyznano dotacje 1631 klubom jednosekcyjnym oraz 520 klubom wielosekcyjnym. Łączna kwota wsparcia Ministra Sportu i Turystyki wyniosła w 2016 r. prawie 24 mln zł. Szkoleniem w 2151 dofinansowanych klubach sportowych będzie objętych 130 tys. dzieci i młodzieży, dla których zajęcia sportowe będzie prowadzić ponad 5 tys. trenerów i instruktorów.
Do programu zgłosiło się najwięcej klubów piłkarskich i aż 881 dostało dofinansowanie. Drugim pod względem popularności sportem była siatkówka (264), a na dalszych miejscach – lekkoatletyka (173), koszykówka (141) i tenis stołowy (124).
p1080724Fot. Kazimierz Netka.

Łącznie dofinansowanie obejmie szkolenia w aż 70 sportach, w tym również mniej popularnych, takim jak baseball, futbol amerykański, kendo czy softball.
Sukces ministerialnego programu „Klub” w 2016 roku oraz ciągle rosnące potrzeby środowiska sportowego wpłynęły na decyzję o przygotowaniu kolejnej edycji tego projektu. W planie finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki przewidziano na ten cel 30 mln zł. Więcej informacji na stronie msit.gov.pl .
p1080716Fot. Kazimierz Netka.

Program Klub jest wspierany przez spółki. W podnoszenie jakości funkcjonowania oraz profesjonalizację małych i średnich klubów aktywnie włączyło się PGNiG – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które przygotowało specjalny podręcznik pt. „Wskocz na wyższy poziom”. Jest to praktyczny zestaw wiedzy marketingowej, który ma na celu usystematyzowanie otoczenia w jakim funkcjonują kluby sportowe. Książka ta ma pomóc w poruszaniu się w tych przestrzeniach. Podręcznik podzielony jest na cztery części: organizacja, wizerunek, sponsoring, komunikacja.
Oprócz tego PGNiG powołuje do życia projekt „Klub IKS” – w ramach którego będzie można się wcielić w rolę managera fikcyjnego klubu IKS, co pozwoli na uzyskanie zestawu niezbędnej wiedzy, którą będzie można zastosować do funkcjonowania realnego klubu. W odpowiedzi na bardziej indywidualne potrzeby klubów, przygotowane zostały także dodatkowe narzędzia, dostępne na www.klubiks.pl – wynika z informacji, które przekazała nam Małgorzata Sworobowicz – rzecznik prasowy wojewody pomorskiego.
Kazimierz Netka

One Comment

  1. Swietny artykul. Super ze natknalem sie na te strone. Doceniam prace wlozona w tworzenie bloga i z niecierpliwoscia aktualizacje. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *