„Nie zmarnujcie niepodległości – srebra Funduszu Obrony Narodowej” – wystawa najcenniejszych sreber rodzinnych naszych przodków w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zobacz skarby, przekazywane na Fundusz Obrony Narodowej (FON). Pamiętajmy o Funduszu Obrony Morskiej, utworzonym 90 lat temu

Fot. Kazimierz Netka.

Uzupełnieniem kolekcji jest list z podziękowaniem za przekazanie konia w darze na FON

Przed II wojna światową, w związku ze zwiększającym się zagrożeniem, Polska usiłowała jak najszybciej wzmocnić swe zdolności obronne. Wszyscy Polacy przekazywali na ten cel swe cenne przedmioty. Powołano Fundusz Obrony Narodowej (FON), na którym gromadzono nie tylko pieniądze, ale też różne dary, przedmioty codziennego użytku, np. ze złota, srebra.

Fot. Kazimierz Netka.

W poniedziałek, 5 czerwca 2023 roku rozpoczęła się w Poznaniu ogólnokrajowa kampania mająca na celu przypomnienie wysiłków naszych Rodaków w tym zakresie. W wielu muzeach zobaczyć można dary, które wówczas nasi przodkowie przekazywali na powołany 9 kwietnia 1936 roku, Fundusz Obrony Narodowej. Uroczysta inauguracja upamiętnienia tych wydarzeń sprzed II wojny Światowej, miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie, z udziałem m.in. wicepremiera Piotra Glińskiego – ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Fot. Kazimierz Netka.

Centralnym miejscem upamiętnienia hojności Polaków z w latach 1936 – 1939 stało się Muzeum Narodowe w Poznaniu. Tam, 23 stycznia 2023 roku, uroczyście podpisano akt notarialny, dotyczący przekazania przez Skarb Państwa ponad 18 tysięcy przedmiotów pochodzących z przedwojennego Funduszu Obrony Narodowej. To poznańskie wydarzenie odbyło się z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremierów: prof. Piotra Glińskiego – ministra kultury i dziedzictwa narodowego i Mariusza Błaszczaka – ministra obrony narodowej.

Fot. Kazimierz Netka.

6 czerwca 2023 roku ciąg dalszy tej kampanii eksponowania darów Polaków przekazywanych na Fundusz Obrony narodowej, odbyła się między innymi w Gdańsku, w Muzeum II Wojny Światowej. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w otwarciu tej wystawy sreber przekazanych na FON. Uroczystość prowadziła Marta Baranowska – zastępca kierownika Działu Wystaw Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Otwarcia wystawy dokonali dr Marek Szymaniak – dyrektor dr. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Katarzyna Trawińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Fot. Kazimierz Netka.

O szczegółach tej uroczystości poinformowała nas także dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

Dzisiaj w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”. Wystawa prezentowana jest w ramach ogólnopolskiego projektu wystawienniczego koordynowanego przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Głównym celem projektu jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców srebrnych pamiątek, pozyskanych wśród społeczeństwa polskiego przez polskie władze państwowe w ramach ogólnonarodowej zbiórki prowadzonej w latach 1936-1939 w ramach Funduszu Obrony Narodowej (FON).

Fot. Kazimierz Netka.

Podczas wydarzenia został odczytany list Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego skierowany do uczestników spotkania, w którym zostało napisane:

„(…) są to wyjątkowe przedmioty, posiadające osobiste lub patriotyczne dedykacje które spontanicznie oddano, aby wzmocnić w ten sposób finansowo obronność Polski w przededniu II wojny światowej. Uzupełnieniem zaprezentowanej w Gdańsku części kolekcji srebrnych przedmiotów jest list pochodzący ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej, z podziękowaniem za przekazanie konia w darze na FON, napisany w maju 1939 r.

Fot. Kazimierz Netka.

Jestem przekonany, że ta niezwykła ekspozycja spotka się z uznaniem szerokiej publiczności i będzie doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.”

Fot. Kazimierz Netka.

Odczytano także list Dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu – Tomasza Łęckiego, który zaznaczył, że:

„(…) każdemu z zaangażowanych w ten projekt pragnę jak najserdeczniej podziękować. Bez naszej wspólnej decyzji i pracy nie byłoby możliwe przybliżenie w jednym czasie polskiemu społeczeństwa efektów niezwykłego zrywu i ofiarności, jaka była udziałem naszych przodków niemal w przeddzień wybuchu II wojny światowej.”

Fot. Kazimierz Netka.

Na zakończenie wernisażu zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr Marek Szymaniak podziękował za udostępnienie zabytków przez Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz za przygotowanie wystawy pracownikom MIIWŚ, który podkreślił przy tym, iż:

„Prezentacja obiektów w Gdańsku, gdzie ogromne znaczenie ma obywatelska powinność na rzecz służby ojczyźnie, jest niezwykle istotna, a te eksponaty mają właśnie taki charakter. Są wyrazem miłości do ojczyzny i patriotycznej odpowiedzialności”.

Fot. Kazimierz Netka.

Wystawa „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” jest dostępna na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest bezpłatna i można ją zwiedzać do 30 września 2023 roku.

Honorowy patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Więcej informacji o wydarzeniu na: Otwarcie wystawy „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl) – poinformowała dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Watro też wiedzieć, że oprócz Funduszu Obrony Narodowej (FON), przed II wojną światową Polacy powołali również Fundusz Obrony Morskiej. Fundusz Obrony Morskiej, FOM – został utworzony (w styczniu 1933 roku, a więc nieco ponad 90 lat temu) w celu zdobycia środków na rozbudowę polskiej Marynarki Wojennej. Zbiórka pieniędzy odbywała się wśród społeczeństwa w kraju i za granicą, a zajmowała się tym Liga Morska i Kolonialna, gromadząc pieniądze m.in. na budowę ORP Orzeł – napisano w „Encyklopedii II wojny Światowej”.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *