Nowa kultura wkroczy na ulice Gdańska wraz z 758. Jarmarkiem Świętego Dominika. Dość dręczenia zwierząt wybuchami – postanowili organizatorzy. Zamiast fajerwerków, będą pokazy laserowe.

Fot. Kazimierz Netka.

Nie będzie fajerwerków na rozpoczęcie Jarmarku Świętego Dominika, zwanego też Jarmarkiem Dominikańskim! Gdańsk staje się prekursorem krzewienia nowej kultury przy organizowaniu imprez masowych. Podczas takich wydarzeń dobrze mają się czuć nie tylko ludzie, ale też inne istoty.

Zamiast detonacji – nowoczesne pokazy laserowe.

Za dwanaście dni, 28 lipca 2018 roku, zainaugurowana zostanie w Gdańsku po raz 758 unikatowe wydarzenie: Jarmark Świętego Dominika. Ten jarmark obfitujący w różne atrakcje, imprezy kulturalne, rozrywkowe, biesiadne, sportowe ma się znacząco różnić od poprzednich, choć liczba wystawców będzie podobna: ponad 1000 stoisk, reprezentujących wystawców z 12 państw świata. O szczegółach tego wydarzenia poinformowano we wtorek, 17 lipca 2018 roku, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego w Gdańsku.

 

Fot. Kazimierz Netka

O tegorocznym Jarmarku Dominikańskim mówili, m.in.: Andrzej Bojanowski – prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku Św. Dominika; Paweł Orłowski – wicemarszałek województwa pomorskiego; Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska; Joanna Czauderna-Szreter – dyrektor ds. programowych Międzynarodowych Targów Gdańskich; Anna Barbasiewicz – rzeczniczka prasowa Karuzeli Gdańskiej i firmy SkyWheels.

 

Fot. Kazimierz Netka

Karuzela Gdańska stanie na Targu Rybnym. Mieszkańcom nie bardzo podoba się taki obiekt pod ich domami. Trzeba im ewentualne uciążliwości zrekompensować. Dlatego, Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, zaapelował do organizatorów, by mieszkającym po sąsiedzku umożliwić skorzystanie z tej atrakcji za darmo. Tak też się stanie. Sąsiedzi karuzeli dostaną bilety za darmo.

 

Fot. Kazimierz Netka

To jednak nie wszystko. 28 lipca o godzinie 10.00 pierwszych 100 pasażerów zakręci się na Karuzeli Gdańskiej też za darmo!

– Inauguracyjną przejażdżkę Karuzelą Gdańską chcielibyśmy zaoferować pierwszym 100 mieszkańcom i turystom Gdańska zupełni za darmo! 28 lipca wypełnijmy Karuzelę „po brzegi”!” – mówi Anna Barbasiewicz, rzecznik prasowy firmy Barbaco Sp. z o.o. – właściciela Karuzeli Gdańskiej. – Od godziny 16.00 w Strefie Relaksu przed Karuzelą rozpocznie się zaczarowane widowisko dla dużych i małych. Do godziny 20.00 wszyscy goście Karuzeli mogą liczyć na zabawy, animacje i konkursy, w których do wygrania będzie m.in. koń na biegunach. O godzinie 17.30, 18.30 i 19.30 na Karuzeli odbędą się spektakularne pokazy tańca w baśniowym klimacie. Podczas Wielkiego Otwarcia Karuzeli Gdańskiej wszystkich odwiedzających Targ Rybny zapraszamy na bajecznie słodki poczęstunek.

 

Fot. Kazimierz Netka

Niezwykła atrakcją jest też koło widokowe AmberSky, które nakręca emocje i rozkręca Jarmark Św. Dominika! Mieszkańcy i turyści Gdańska mogą liczyć nie tylko na dreszcz emocji związany z przejażdżką kołem, ale też na dodatkowe wrażenia wywołane III już edycją „Magicznej Nocy”, czyli najbardziej kolorowej imprezy w Gdańsku. W sobotę, 11 sierpnia, w Strefie Relaksu przed kołem widokowym rozegra się bajeczny spektakl czarodziejskich pokazów artystycznych.

– Kolejny rok mamy ogromną przyjemność nie tylko być największą i najbardziej zakręconą atrakcją Jarmarku Dominikańskiego, ale także sponsorem głównym wydarzenia. Koło widokowe AmberSky na stałe wpisało się już w turystyczną mapę Gdańska, co nas ogromnie cieszy. – mówi Anna Barbasiewicz, Rzecznik Prasowy firmy SkyWheels – właściciela AmberSky.

 

Fot. Kazimierz Netka

Przejażdżka kołem widokowym to przede wszystkim porządna dawka wrażeń: z jednej strony odwiedzający mogą liczyć na niezapomniane widoki, z drugiej na dreszcz emocji związany z wysokością. Po emocjonującej podroży kołem i intensywnym dniu na Jarmarku czas na odpoczynek w Strefie Relaksu AmberSky! Na drewnianym tarasie przed gdańskim kołem widokowym, przy dźwiękach stylowej muzyki, można oddać się błogiemu lenistwu na wygodnych leżakach i spróbować smaków lata – pysznych, zdrowych lodów naturalnych, oryginalnych gofrów Bubble Waffle, orzeźwiającej lemoniady i aromatycznej kawy.

Magiczna Noc – 11 sierpnia

To już III edycja Magicznej Nocy, czyli jednaj z najbardziej lubianych, najchętniej odwiedzanych, i z pewnością najbardziej kolorowych imprez w Gdańsku! koło widokowe AmberSky rozbłyśnie tysiącami kolorowych świateł i na jedną noc przemieni się w magiczną scenę, na której rozegra się bajeczny spektakl muzyki, światła, kolorów i OGNIA!

 

Fot. Kazimierz Netka

Najpierw jednak nastąpi uroczysta inauguracja. Na początek 758 Jarmarku Świętego Dominika organizatorzy zapraszają 28 lipca 2018 roku. Jarmark Świętego Dominika rozpoczyna się zawsze w ostatnią niedzielę lipca i trwa 23 dni. Tegoroczny zacznie się 28 lipca, w samo południe. Ceremonia odbędzie się na przedprożach Dworu Artusa, na Długim Targu i przy Fontannie Neptuna, a zainaugurują ja trębacze, którzy ukażą się w oknach Dworu Artusa.

 

Fot. Kazimierz Netka

Uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika obwieści światu specjalnie napisany w oparciu o gdańskie muzykalia hejnał, odgrywany przez trębaczy i ratuszowy carillon. Trębaczy (aż szesnastu!) wypatrywać należy w oknach i na dachu Dworu Artusa. A skoro Jarmark św. Dominika obchodzi w tym roku 758-lecie, to hejnał skomponowany został z 758 nut. Cały witz polega na tym, że każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem napisano na stronie internetowej http://jarmarkdominika.pl/wydarzenie/ceremonia-otwarcia/ .

Tegoroczny Jarmark Świętego Dominika będzie nieco się różnił od poprzednich. A właściwie, chodzi o jedno istotne odstępstwo. Otóż ma nie być fajerwerków!

Jak taka impreza jak jarmark może się obejść bez wystrzałowych zdarzeń? Zamiast eksplozji, wybuchów pióropuszowych ogni na niebie, w tym roku będą pokazy laserowe. Dlaczego? Chodzi o to, by nie przerażać zwierząt: ptaków, psów oraz innych istot, bojących się wybuchów – uzasadnia Joanna Czauderna-Szreter – dyrektor w Międzynarodowych Targach Gdańskich.

 

Fot. Kazimierz Netka

To bardzo wspaniała inicjatywa, ze organizatorzy Jarmarku Świętego Dominika zatroszczyli się też o zwierzęta – zresztą, tak powinno być na wydarzeniu, któremu patronuje święty. Trzeba uszanować wszystkie stworzenia boże. Nie tylko ludzi. Zresztą, rodzajowi ludzkiemu też wybuchy nie zawsze przypadają do gustu.

Oby ten dobry początek Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku, zaowocował podobnymi rezygnacjami z fajerwerków podczas innych wydarzeń. Także w Sylwestra. To będzie świadczyć o poziomie kultury uczestników tych imprez. Organizatorzy Jarmarku Świętego Dominika w Gdańsku dali dobry przykład. Są prekursorami nowych, lepszych obyczajów. Rezygnacja ze straszenia naszych braci mniejszych być może będzie jednym z największych osiągnięć tegorocznego Jarmarku Świętego Dominika. Życzymy wielu innych sukcesów!

 

Fot. Kazimierz Netka

Główni sponsorzy Jarmarku Świętego Dominika: Koło Widokowe AmberSky; Karuzela Gdańska. Sponsorzy: Właściciel marki Tyskie; Żywiec Zdrój S.A. Partnerzy projektów specjalnych: Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku

Szczegółowe informacje na temat Jarmarku Dominikańskiego można znaleźć na stronie http://jarmarkdominika.pl .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *