Noworoczne spotkanie biznesu w Gdańsku. Dwór Artusa, 10 stycznia 2024r. Przedsiębiorcy oczekują zmian legislacyjnych dotyczących np. ustawy o rzemiośle, a także powrotu do ryczałtowej składki zdrowotnej. Jak co roku pragną stabilizacji podatkowej. Czy to są życzenia nie do spełnienia?

Fot. Kazimierz Netka.

Mamy za sobą rok, który obfitował w wiele ważnych wydarzeń w życiu politycznym i gospodarczym Polski, Europy, świata

Fot. Kazimierz Netka.

Warto na początku roku posłuchać, co mówią osoby, dzięki którym mamy dobrobyt. Może nie każdy jest z tego dostatku zadowolony. Są bowiem w Polsce, w tym w województwie pomorskim, ludzie żyjący w ubóstwie. Jednak, gdyby nie pomysłowość przedsiębiorców, biznesmenów, ich pracowitość, talenty, zdolności, umiejętności współpracy z naukowcami – byłoby źle, gdyż być może bylibyśmy zatrudniani przez obcych.

Co więc słychać u pomorskich biznesmenów? Jako postrzegają to, co się teraz w naszej Ojczyźnie dzieje? O tym mówiono podczas Noworocznego spotkania, w Dworze Artusa – jednym z najbardziej prestiżowych salonów w naszym kraju.

Fot. Kazimierz Netka.

Noworoczne spotkanie prowadziła Małgorzata Wokacz-Zaborowska – dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Uroczystość była wystrzałowa, jednak to wcale nie strzeliły pierwsze butelki szampana. Tak jak już tradycyjnie rozpoczynano w Dworze Artusa uroczystości od wieków, huknęło działo na modelu statku – feluce, zawieszonej u sklepienia Dworu Artusa. Okrętową armatę odpalił specjalnie upoważniony do tego i odpowiednio umundurowany, przedstawiciel Muzeum Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

Wcześniej odbyła się część oficjalna uroczystości. Wypowiadali się m.in.: Zbigniew Stencel – prezes zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw; dr Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza; Sławomir Halbryt – prezydent Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza; Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska; Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego; Agnieszka Majewska – pełnomocniczka terenowa rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

– Szanowne panie i panowie posłowie, senatorowie, europosłowie, szanowna pani wojewodo, szanowna pani prezydent, szanowny panie marszałku, szanowni przedstawiciele władz samorządowych, korpusu dyplomatycznego, urzędów i instytucji partnerskich – zwrócił się do uczestników uroczystości Zbigniew Stencel – prezes zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo! W imieniu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw witam państwa serdecznie na noworocznej lampce szampana pomorskich przedsiębiorców Cieszę się, że te doroczne spotkania noworoczne w gronie pomorskich przedsiębiorców, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych Pomorza, świata polityki, biznesu, nauki, kultury, mediów oraz partnerów zagranicznych i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego stały się naszą dobrą tradycją, integrującą środowisko.

Cieszę się, że mimo różnic w poglądach, doświadczeniach, perspektywach, spotykamy się aby złożyć sobie serdeczne życzenia, szukać tego co nas łączy i wspólnie z nadzieją spojrzeć w przyszłość. Mamy za sobą rok, który obfitował w wiele ważnych wydarzeń w życiu politycznym i gospodarczym Polski, Europy i świata. Przy okazji składamy gratulacje wybranym w październiku ubiegłego roku parlamentarzystom. Gratulacje składamy również nowej wojewodzie pomorskiej pani Beacie Rutkiewicz.

Fot. Kazimierz Netka.

Trzeba też wspomnieć, że miniony rok to czas, który był dla przedsiębiorców trudny. Wielu z nas problemami i nieprzyjaznym regulacjami prawnymi z rosnącymi kosztami działalności, z trudnościami w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników czy z wyzwaniami jakie niosą ze sobą zmiany technologiczne ale też te demograficzne. Dobrze wiemy, że prowadzenie własnego biznesu to często trudny kawałek chleba.

Fot. Kazimierz Netka.

Jednak dzisiaj stoimy u progu nowego roku i staramy się patrzeć z nadzieją na to co przyniesie. Liczymy, że współpraca reprezentowanych tutaj instytucji, organizacji, władz centralnych, samorządowych, urzędów, instytucji z nami przedsiębiorcami będzie się rozwijać pomyślnie, służąc wszystkim partnerom i całemu Pomorzu.

– Drodzy goście, koleżanki i koledzy! Jak co roku podczas noworocznej lampki szampana składamy sobie wzajemnie życzenia ale też życzenia dla naszych rodzin i naszych bliskich: szczęścia, zdrowia, pomyślności, sukcesów – powiedział dr Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza.

Fot. Kazimierz Netka.

– Ale w tym dniu również myślimy o naszej ojczyźnie, o naszym regionie pomorskim, o naszych miastach i o naszych firmach. Polsce życzymy spokoju, spokoju społecznego i spokoju politycznego ponieważ z zażenowaniem obserwujemy działania czy próby destabilizacji przez ludzi, którzy stracili w ostatnich wyborach władzę. Życzymy pani wojewodzie skuteczności w działaniu ale liczymy na to, że będzie otwarta, życzliwa i chętna do współpracy z naszym środowiskiem gospodarczym. Dziękujemy władzom samorządowym wszystkich szczebli za współpracę w minionym roku i życzymy im aby przebiegły wybory najbliższe samorządowe tak jak sobie wymarzyli i żeby wygrali. I co można życzyć nam i naszym bliskim? Jak zwykle, jak co roku życzymy przede wszystkim stabilności prawnej i sprawnego funkcjonowania całego wymiaru sprawiedliwości, stabilności cen i stabilności wartości złotówki i aby walka z inflacją przynosiła efekty. Życzymy sobie również stabilności w podatkach, różnego rodzaju opłatach i daninach czyli stabilności całego systemu podatkowego. Jesteśmy bowiem środowiskiem ludzi pragmatycznych, ludzi o poglądach wolnorynkowych, liberalnych i proeuropejskich. Dlatego też Koalicji 15 października w tym dniu życzymy konsekwencji i determinacji w przywracaniu praworządności, zasad konstytucyjnych i trójpodziału władzy ale będziemy także oczekiwać że w najbliższej kadencji Sejmu zostaną przyjęte takie ustawy, które zabezpieczą nasz kraj w przyszłości przed możliwością demolowania zasad ustrojowych naszego kraju. Szczęśliwej Polski już czas. Wszystkiego najlepszego!

– Szanowni państwo, drodzy goście, koleżanki i koledzy! Nasze trzy organizacje przedsiębiorców, pracodawców, rzemieślników organizują to wydarzenie już od bardzo wielu lat – przypomniał Sławomir Halbryt – prezydent Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Fot. Kazimierz Netka.

Mówimy jednym głosem o wielu różnych sprawach. Wypowiadamy się w różnych trudnych sytuacjach po to, żeby reprezentować właśnie nas, przedsiębiorców i pracodawców. Żyjemy w czasach, w których powiedzieć, że jest niestabilnie, niejednoznacznie, niepewnie to tak jakby nic nie powiedzieć.

A jednak my przedsiębiorcy musimy odnaleźć swoją drogę właśnie w takich sytuacjach, w takich czasach. My przedsiębiorcy, przedsiębiorcy i pracodawcy jesteśmy takimi zwierzętami. które w mysl teorii darwinowskiej są w stanie adaptować się do najtrudniejszych warunków i my to robimy z powodzeniem. Dzisiaj wchodząc na tę salę miałem niezwykłe wrażenie, że wszyscy są zadowoleni, że mogą się spotkać z kolegami, z kontrahentami, ze znajomymi i prowadzą bardzo ciekawe rozmowy ale to oznacza, że niezależnie od tego w jakich sytuacji się znajdujemy, potrafimy również odnajdować zadowolenie i radość i proszę państwa mimo tych trudnych słów, o których wspomniał pan prezydent Zbigniew Canowiecki do tych tak ważnych słów, do tego ważnego przekazu chciałbym życzyć państwo abyśmy nie tracili uśmiechu i radości ponieważ bez tego nasze życie straciłoby sens. Dziękuję bardzo!

– Dzień dobry państwu! Bardzo się cieszę z tego zaproszenia, że tutaj dzisiaj mogę być z państwem w nowej dla mnie zupełnie roli – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.

Fot. Kazimierz Netka.

– Już nie samorządowca tylko reprezentującej rząd, stronę rządową urząd wojewody pomorskiego. Będę mówiła krótko. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że ja krótko więc drodzy państwo urząd alei mój urząd wojewody pomorskiej czyli ja osobiście Beata Rutkiewicz i wszystkie moje wydziały będą otwarte na współpracę z państwem. To jest pierwsza zasadnicza zmiana, którą chcę tutaj zakomunikować i obiecać, że jestem otwarta na rozmowę ze wszystkimi środowiskami z każdej strony, a zwłaszcza z przedsiębiorcami, bo to wy i my jako strona rządowa i samorządowa moi koledzy i koleżanki razem możemy zmienić, wzmocnić ten region. Ja sobie nie wyobrażam, że mogłoby być inaczej więc drzwi są otwarte, pukajcie, pytajcie jeżeli macie problem po prostu przyjdźcie i powiedzcie. A czego dąży to przede wszystkim stabilności prawa. Myślę że w każdym innym zakresie to wy sobie świetnie radzicie i potraficie rozwiązywać problem ale potrzebujecie po prostu tej podstawowej rzeczy jaką jest stabilność i mam nadzieję że strona rządowa w końcu będzie potrafiła zapewnić wam ten przynajmniej minimalny spokój. Wszystkiego dobrego!

– Szanowni państwo, bardzo krótko. Witajcie. Po raz kolejny jesteśmy w historycznym miejscu w Gdańsku, które służyło zawieraniu znajomości, dobijaniu targów, prowadzeniu interesów – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

– Mam nadzieję że te zmiany, których jesteśmy nie tylko świadkami w Polsce ale także współautorami jako obywateli i obywatele. Jest wśród nas dzisiaj wielu przedstawicieli polskiego parlamentu. Te zmiany, których jesteśmy współautorami bo wzięliśmy swoje sprawy w swoje ręce, będą miały kontynuację. Tak że przedsiębiorcy jak i zgromadzeni tutaj dzisiaj dworze Artusa – wszystko jest w naszych rękach. Myślę, że to jak będzie wyglądał Gdańsk, jak będzie wyglądało Pomorze zależy od nas wszystkich. Mówię to do siebie jako przedstawiciela władzy samorządowej. Dlatego życzę żeby nam nie zabrakło ducha, siły ale także czegoś, tego, z czego nie zawsze naprawdę zdajemy sobie z tego sprawę ale z czego tu na Pomorzu jesteśmy słynni – z umiejętności współpracy. Życzę, żebyśmy umieli współpracować dla dobrego rozwoju naszego Gdańska. Pomorza i Rzeczpospolitej Polskiej.

– Dzień dobry państwu! Jest mi niezmiernie miło powitać was u progu nowego roku. To dla mnie zaszczyt być tu wśród osób wspaniałych, budujących naszą wspólnotę regionalną i naszą regionalną gospodarkę – powiedział Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Pomorze to nie nasze adresy i to nie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Pomorze to wspaniała wspólnota osób przedsiębiorczych, potrafiących ze sobą współpracować na rzecz naszego wspólnego dobra. Przed nami bardzo ważne wybory samorządowe i liczę na to, że one również zakończą się naszym sukcesem albowiem to samorządowcy tworzą politykę lokalną i politykę regionalną. My jako samorząd regionalny będziemy wspierać wasze biznesy poprzez instrumenty Pomorskiego Funduszu Rozwoju. Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego Agencji Rozwoju Pomorza oraz poprzez pieniądze unijne z Funduszy Europejskich dla Pomorza, zatem w 2024 roku życzę dynamicznego rozwoju waszych biznesów, życzę abyście pozytywnie wpływali na wasze otoczenie. Życzę sukcesów, życzę pomyślności, a przede wszystkim zdrowia i szczęścia. Dziękuję!

– Szanowni państwo, ja chciałam odczytać krótki list od pana rzecznika Adama Abramowicza, który nie mógł dzisiaj być tutaj z nami – powiedziała Agnieszka Majewska – pełnomocniczka terenowa rzecznika małych i średnich przedsiębiorców:

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo, uprzejmie dziękuję za zaproszenie do udziału w spotkaniu noworocznym pomorskich z przedstawicielami władz lokalnych, świata nauki, kultury, mediów i sportu. Inne, wcześniej zaplanowane obowiązki nie pozwolą mi wziąć udziału w uroczystości dlatego tą drogą chciałbym przesłać na ręce panów prezesów serdeczne życzenia dla wszystkich zgromadzonych na spotkaniu, wszelkiej pomyślności w nowym 2024 roku. Podkreślić chciałbym że niemała rola jaką pomorski biznes odgrywa w rozwoju przedsiębiorczości zasługuje na szczególne docenienie. Wspieranie przedsiębiorców w codziennej pracy, udział w tworzeniu regulacji prawnych dotyczących i biznesu, stosowania prawa gospodarczego upowszechniania zasad etyki w działalności gospodarczej to ważne obszary działania, w których osiąga czy państwo liczne sukcesy, przyczyniając się do działania pomorskich przedsiębiorców. Przedstawiciele pomorskich organizacji uczestniczą też aktywnie w pracach Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, wnosząc cenny wkład merytoryczny. Dziękuję za dotychczasową współpracę, licząc, że w 2024 roku będzie ona równie owocna. Z poważaniem, Adam Abramowicz.

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo jeszcze od siebie dwa zdania. Przyłączając się do słów pana rzecznika chciałabym bardzo serdecznie podziękować pomorskim przedsiębiorcom, organizacjom pracodawców oraz przedsiębiorców za dotychczasową współpracę. Bardzo serdecznie dziękuję za ogromne zaufanie jakim mnie obdarzyliście i za to, że wspólnie dążymy do tego by zwalczać bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mam nadzieję, że ten nowy rok, który teraz mamy przyniesie same pozytywne zmiany dla całego sektora MŚP. Liczę, że uda nam się przeprowadzić liczne zmiany legislacyjne chociażby te dotyczące ustawy o rzemiośle czy też powrotu do ryczałtowej składki zdrowotnej. Szanowni państwo! Pamiętajcie, jesteśmy w Gdańsku i tutaj możecie liczyć na wsparcie moje oraz całego zespołu biura rzecznika MŚP. Dziękuję bardzo i życzę wam wszystkiego co najlepsze – zakończyła Agnieszka Majewska – pełnomocniczka terenowa rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *