Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Gdańsk otwiera się na niewykluczanie osób o rozmaitych poglądach. Można więc się spodziewać, że do uczestniczenia w uroczystościach takie same prawa jak Kaszubi, będą mieli również inni obywatele województwa pomorskiego, a więc np. Słowińcy, Kociewiacy, mieszkańcy Żuław, Powiśla, Ziemi Słupskiej, Ziemi Człuchowskiej, Borowiacy, Tatarzy, Kresowianie, Żydzi i każdy, kto zechce przyłączyć się do tego świętowania.

Fot. Kazimierz Netka.

Jak co roku będzie wspaniała Parada Niepodległości, ale dodatkowo zaplanowano wiele innych atrakcyjnych wydarzeń.

Rok cały trwały w Gdańsku przygotowania samorządów do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z początku wydawać się mogło, ze to Kaszubi zadecydują, co i jak ma być w tym świętowaniu, ale organizatorzy w porę się zreflektowali, więc raczej nikt nie będzie pokrzywdzony. O najważniejszych wydarzeniach z programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości mówili 31 października 2018 roku, podczas konferencji w Centrum Hewelianum: prezydent Gdańska – Paweł Adamowicz; dyrektor Centrum Hewelianum – Paweł Golak; prezes Stowarzyszenia SUM – Lech Parell; dyrektor Muzeum Gdańska – Waldemar Ossowski; marszałek województwa pomorskiego – Mieczysław Struk.

Ponadto, o szczegółach poinformowała nas Anna Iwanowska – podinspektor w Referacie prasowym Biura Prezydenta Gdańska ds. Komunikacji i Marki Miasta, w swym komunikacie podając też wypowiedzi uczestników konferencji w Centrum Hewelianum:

– Między 10 a 11 listopada pokażmy, że jesteśmy społecznością, która jest dumna ze swojej ojczyzny i tego, co osiągnęliśmy przez ten czas – mówi prezydent Paweł Adamowicz. W programie wydarzeń przygotowano liczne atrakcje m.in. wciągnięcie wielkiej flagi na 42-metrowy maszt oraz XVI Paradę Niepodległości.

 

Fot. Kazimierz Netka

– My na Pomorzu i w Gdańsku wiemy, że patriotyzm dnia codziennego to jest wartość sama w sobie – mówi prezydent Adamowicz. – Postawy patriotycznej nie budujemy od święta. Pokazujemy, że patriotyzm gdańsko-pomorski jest patriotyzmem zapraszającym, niewykluczających osób o rozmaitych poglądach, wyznań religijnych. To patriotyzm, który zachęca do aktywności obywatelskiej – dodał prezydent.

Obchody rozpoczniemy 10 listopada o godz. 10.30 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. Co roku wspólnie z gdańskim oddziałem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej odbywają się uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Podczas wydarzenia swoje ślubowanie złoży pierwszy rocznik Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus. Zgromadzeni w asyście wojska i orkiestry zaśpiewają okolicznościowe pieśni oraz złożą kwiaty u stóp pomnika. Po zakończeniu uroczystości zapraszamy na gorącą kawę i herbatę oraz żołnierską grochówkę.

 

Fot. Kazimierz Netka

Flagi na maszt!

Punktualnie w południe na terenie Hevelianum zostanie wciągnięta na czterdziestodwumetrowy maszt wielka flaga Polski. Jest to największy maszt na terenie Gdańska. Dla porównania cztery maszty przy Ergo Arenie, na które wciągnięto flagi 2 maja tego roku, liczą 18 metrów. –  Maszt ma 42 metry, plus 46 metrów wzniesienia Góry Gradowej. Mamy w sumie 88 metrów, więc zaryzykuję stwierdzenie, że jest to najwyżej położony maszt, a właściwie flaga w Polsce  – mówi dyrektor Hevelianum Paweł Golak. Aby zapewnić sprawne wciągnięcie flagi, użyty zostanie napęd elektryczny oraz specjalne oświetlenie, dzięki któremu barwy narodowe będą widoczne z odległych zakątków miasta również nocą. Tak długi maszt wymaga flagi odpowiedniej długości – nasza będzie liczyła 5 metrów długości i 8 szerokości. W południe odbędzie się pokaz musztry w wykonaniu Garnizonu Gdańsk, która odda też salwę honorową. Hymn Polski wraz z gośćmi wykona Cappella Gedanensis.

 

Fot. Kazimierz Netka

Kolejne uroczyste oflagowanie masztów odbędzie się 11 listopada o godz. 13.00 przy Węźle Groddecka. Warto przypomnieć, że w sumie w Gdańsku  tego typu obiekty znajdą się jeszcze na Ołowiance i Wyspie Sobieszewskiej.

Z salwą i spacerem

Wciągnięcie flagi to nie jedyne przygotowane przez Hevelianum wydarzenie. Po zakończeniu uroczystości przy maszcie, Hevelianum zaprasza gości do budynku Wozowni Artyleryjskiej. Tam, podczas spotkania będzie można śpiewać pieśni patriotyczne wspólnie z Cappellą Gedanensis, zobaczyć pokaz mody z epoki i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych Nauka po polsku, podczas których poznamy sylwetki wybitnych polskich uczonych. Uroczystości towarzyszyć będzie wręczenie nagród w konkursie „Kolory Niepodległości” organizowanym przez Pałac Młodzieży, którego parterem jest Hevelianum. Tego dnia odbędą trzy Spacery z duchami Góry Gradowej. O godzinie 14.15, 15.15 i 16.15. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, jedynie na spacery będzie ograniczona ilość miejsc, wejściówki do zarezerwowania telefonicznie lub do odbioru w dniu spaceru w recepcji.

 

Fot. Kazimierz Netka

Mapping i wieczór Niepodległości

Od wieczora 10 listopada zapraszamy na kolejny Wieczór Niepodległości, czyli noc gdańskich restauracji, które zaserwują menu inspirowane barwami narodowymi. Żeby odnaleźć restauracje biorące udział w Wieczorze, należy szukać biało-czerwonej flagi. A jeśli będziemy w centrum Gdańska, możemy od 19.00 do 21.00 obejrzeć mapping na Zielonej Bramie od strony Zielonego Mostu. Siedmiominutowy spektakl multimedialny będzie wyświetlany co kwadrans.

11 listopada – na paradę raz!

Tradycyjnym elementem Święta Niepodległości jest organizowana właśnie 11 listopada Parada Niepodległości. Tegoroczna, XVI Parada Niepodległości zacznie się pół godziny wcześniej niż w poprzednich latach, o godz. 8.30 na ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 9.30 rozpocznie się przemarsz Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam uczestnicy marszu odśpiewają hymn narodowy, a następnie przejdą na Długi Targ, gdzie punktualnie o 11.30 wykonane zostanie historyczne zdjęcie gdańszczan w Stulecie Niepodległości. Każda osoba uwieczniona na tej fotografii będzie się mogła rozpoznać. Kopia zdjęcia złożona ma być w Muzeum Gdańska. Od 11.45 zebrani na Targu Drzewnym będą pośpiewać najpiękniejsze polskie piosenki i pieśni.

– Mam nadzieję, że to będzie coś wzruszającego i coś, co będziemy długo pamiętać. Cała parada jest formą wspólnotowego przeżywania tego święta, ale zdjęcie będzie taką kropką nad i, dowodem, że jesteśmy razem i że się wzajemnie wspieramy, pokazując przyjazny styl świętowania – mówi Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM, organizującego paradę.

Sylwetki kobiet

Święto Niepodległości to nie tylko czas, w którym cieszymy się z odzyskania suwerenności po 123 latach zaborów, ale również świętujemy setną rocznicę przyznania kobietom w Polsce praw wyborczych.

– Wystawa zatytułowana „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta”. Chcemy pokazać trochę zapomniane, a jednak bardzo ważne postaci kobiet, które swoim intelektem, swoim piórem przeciwstawiały się tendencją faszystowskim przebiegających w latach 30. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Początek o godz. 12.15. Na planszach plenerowej narracji zaprezentowano sylwetki i życiorysy 10 bohaterek, które szczególnie zapisały się w życiu społeczności polskiej Wolnego Miasta Gdańska, m.in. Balbiny Bellwon, Leonii Papée i Edyty Czoskówny. Wystawę będzie można obejrzeć do 2 grudnia.

Dyrektor Waldemar Ossowski zapowiedział również, że tego dnia odsłonięta zostanie zmodernizowana tablica pamiątkowa poświęcona Obrońcom Poczty Polskiej. Poprzednie tablice zostały wykonane w 1979 roku.

100 na 100

Wieczorem, o godz. 22.00 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert 100 na 100. Muzyczne dekady wolności, czyli prezentacja wybranych dzieł muzyki polskiej czasu niepodległości. W sumie w 11 listopada na 11 estradach na świecie i 11 salach koncertowych w Polsce (w tym w Europejskim Centrum Solidarności), zabrzmi w sumie 100 utworów. Na naszej scenie wystąpią wyłącznie gdańscy artyści, prezentujący dorobek najważniejszych kompozytorów, których historia łączy się z Gdańskiem (Krzysztof Penderecki, Krzysztof Knittel czy Elżbieta Sikora). Koncert będzie transmitowany w Polskim Radiu, wstęp jest nieodpłatny, ale obowiązuje rejestracja możliwa od 5 listopada. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Również Pomorskie!

– Samorząd województwa pomorskiego zaprasza do zwiedzania, z przewodnikiem, fresku „Nieba Polskiego”, odtworzonego w auli dawnego Gimnazjum Polskiego. Zwiedzanie odbędzie się 11 listopada o godz. 13.00, 14.00, 15.00. Wśród gości zostaną rozlosowane nagrody w postaci puzzli z wizerunkiem „Nieba Polskiego”. Dodatkowo w jednym z dzienników 10 listopada ukaże się płyta i śpiewnik z pieśniami patriotycznymi  – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Struk przypomniał również, że niebawem ukaże się wydanie odnowionej, zawierającej reprodukcje, wydania „Wiatru od morza” Stefana Żeromskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Ostatni ze stu dwudziestu egzemplarzy pierwszego wydania marszałek Mieczysław Struk wręczył obecnemu na konferencji prasowej profesorowi Andrzejowi Januszajtisowi, członkowi Komitetu Honorowego Obchodów Stulecia Niepodległości, Honorowemu Obywatelowi Miasta Gdańska.

 

Fot. Kazimierz Netka

Biało-czerwony Gdańsk

Od 8 do 14 listopada od zmroku do zmierzchu będą podświetlane w barwach narodowych najważniejsze obiekty w mieście: wiadukt Uczniowska – przy stadionie, wiadukt Kościuszki (przy Galerii Bałtyckiej), wiadukt Jana z Kolna (zwany żółtym), Pomnik Trzech Krzyży na placu Solidarności i Dwór Artusa. Podobnie, jak przez cały rok, na biało-czerwono będzie podświetlony pomnik Tym co za Polskość Gdańska. W wielu miejscach w mieście można również spotkać biało-czerwone kompozycje kwiatowe. Tradycyjnie też oflagowanie budynków i kluczowych miejskich arterii będzie nawiązywało do Święta Niepodległości – informuje Anna Iwanowska – podinspektor w Referacie Prasowym Biura Prezydenta Gdańska ds. Komunikacji i Marki Miasta.

***

Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zasygnalizował podczas konferencji wyraźny podział na Polaków i Kaszubów na Pomorzu – takie można było odnieść wrażenie. My zaś sugerujemy, że nie wypada zapominać, że na Pomorzu, w województwie pomorskim, społeczność jest o wiele bardziej bogata kulturowo i nie można tego zróżnicowania kulturowego zubażać, wyróżniając wyłącznie Polaków i Kaszubów. Bo takiej wyraźnej granicy nie ma – chyba, że prezes ZKP potrafi tę barierę wskazać. Szatę Pomorskiego, jego różnorodność kulturową tworzą nie tylko Kaszubi, ale także np. Kresowianie (oni podnieśli Gdańsk z gruzów po II wojnie światowej), Słowińcy, Kociewiacy, Borowiacy, Żydzi, Borowiacy, Tatarzy, Arabowie, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, Niemcy i wielu innych reprezentantów różnych społeczności. O tych ludziach prezes ZKP zapewne zapomniał wspomnieć. Dlaczego woli lansować swe kryterium podziału mieszkańców Pomorza tylko na dwie grupy?

Dzielenie mieszkańców Pomorza na Kaszubów i Polaków, separowanie jednych od drugich – co usiłuje zrobić – takie można odnieść wrażenie – prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – do niczego dobrego nie doprowadzi.

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *