Obrona przed koronawirusem na lotnisku w Gdańsku. Dodatkowe kontrole  pasażerów przylatujących – wszystkim sprawdzana jest temperatura ciała przy pomocy bezdotykowych termometrów laserowych

Fot. Kazimierz Netka

Wojska Obrony Terytorialnej pomagają ratownikom Zakładowej Lotniskowej Straży Pożarnej

Od 25 lutego do 10 marca 2020 roku, w związku zagrożeniem koronawirusem, w Porcie Lotniczym Gdańsk była sprawdzana temperatura ciała pasażerom podróżującym z Mediolanu-Bergamo. U żadnego z nich nie stwierdzono niepokojących objawów. Karty lokalizacyjne wypełniali dotychczas wszyscy przylatujący z Włoch i wyrywkowo podróżujący przez inne porty z kierunków zagrożonych. Obecnie zawieszone są wszystkie loty z Gdańska do Włoch – poinformowała Agnieszka Michajłow – specjalista ds. komunikacji, Dział Analiz Ekonomicznych i Marketingu, Port Lotniczy Gdańsk Sp.z o.o. Poniżej ciąg dalszy komunikatu:

Działając na polecenie Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Gdyni z 12 marca 2020 roku, Port Lotniczy Gdańsk rozpoczął 12 marca dodatkowe kontrole pasażerów przylatujących do Gdańska.

Pasażerowie podróżujący ze wszystkich kierunków zagranicznych, na pokładach wszystkich samolotów, wszystkich linii lotniczych, mają sprawdzaną temperaturę ciała. Jest ona badana przy pomocy pirometrów (bezdotykowe termometry laserowe) na terenie terminalu pasażerskiego T2. Są w to zaangażowani ratownicy Zakładowej Lotniskowej Straży Pożarnej. W tych działaniach lotnisko wspierają także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zgodnie z zaleceniami inspekcji sanitarnej, wszyscy pasażerowie, przylatujący do Gdańska, wypełniają karty lokalizacyjne, zawierające informacje o numerze lotu, miejscu w samolocie, numerze telefonu i adresie, pod którym będą przebywać w najbliższym czasie. Większość podróżujących wypełnia takie karty już w samolotach, na prośbę i polecenie linii lotniczych.

Procedura sprawdzania temperatury pasażerom i wypełnianie kart lokalizacyjnych powinny potrwać kilkanaście minut. Ten czas może się jednak wydłużyć, jeżeli w tym samym momencie będą kontrolowani pasażerowie z kilku rejsów.

Za ewentualne utrudnienia związane z dłuższą kontrolą Port Lotniczy Gdańsk z góry przeprasza swoich pasażerów, licząc na ich zrozumienie – napisała Agnieszka Michajłow – specjalista ds. komunikacji, Dział Analiz Ekonomicznych i Marketingu, Port Lotniczy Gdańsk Sp.z o.o.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *