Opłatek u gdańskich Wilniuków. Jestem dla państwa pełen szacunku – mówił Piotr Kowalczuk  – wiceprezydent Gdańska, do członków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, zgromadzonych na spotkaniu opłatkowym w Centrum Edukacji Nauczycieli, 9 stycznia 2019 roku. To dzięki wam Gdańsk dzisiaj jest taki piękny – dodał

Fot.Kazimierz Netka

Kresowianie, w tym ekspatrianci z Wilna, pierwsi przystąpili do odbudowy Gdańska po II wojnie światowej, w 1945 roku; prawie 85 lat temu.

Drugie piętro w Centrum Edukacji Nauczycieli (CEN) w Gdańsku, było 9 stycznia 2020 roku miejscem niezwykłej uroczystości, Spotkanie opłatkowe mieli tam członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski. Gościny na te uroczystości, i pomocy w jej zorganizowaniu, udzielili – już po raz dziewiąty – pracownicy CEN, z Renatą Ropelą – dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli.

Fot.Kazimierz Netka

Niełatwo było wielu osobom dotrzeć do miejsca uroczystości. Piętra w starym budynku są wysokie, a uczestnicy spotkania opłatkowego to ludzie starsi; przybywali bowiem do Gdańska po II wojnie światowej – jako ekspatrianci. Pozostawili swe domy na Kresach II Rzeczypospolitej i tutaj, w Gdańsku odbudowywali zniszczone podczas wojny, kamienice, tworząc dla siebie domy, dla innych miejsca pracy, rozwijając w Gdańsku naukę, kulturę, medycynę, przemysł, w tym okrętowy.

Fot.Kazimierz Netka

Gości witała Bożena Kisiel – prezes zarządu Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej (TMWiZW) Oddział Pomorski. Wśród powitanych gości byli m.in. ojciec Tomasz Jank – gwardian Klasztoru Franciszkanów, rektor Kościoła Św. Trójcy w Gdańsku, wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, były przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, Renata Ropela – dyrektor CEN, Marzena Kozłowska – konsultant CEN, Aleksander Żubrys – przewodniczący Rady Seniorów, Józef Szyłejko – prezes zarządu Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Ewa Siemaszkiewicz – artystka,

Fot.Kazimierz Netka

Józef Uździło – przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce i mniejszości litewskiej w Gdańsku, Jolanta Murawska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Pani Prezes Bożena Kisiel wspomniała, że istnieje zwyczaj by podczas wigilijnej wieczerzy postawić jedno miejsce dla nieobecnego. Dodała, że wileńskie stoły i serca są zawsze otwarte dla tych, którzy takiego miejsca potrzebują.

Fot.Kazimierz Netka

Wiele uwagi poświęcono tym, którzy już odeszli. Ich fotografie zostały wyświetlone na ekranie; upamiętniono w ten sposób m.in. Pawła Adamowicza – zmarłego w zeszłym roku prezydenta Gdańska, Edwarda Borowskiego – byłego prezesa TMWiZW, Janusza Zasławskiego.

Fot.Kazimierz Netka

Uroczystość uświetniły występy zespołu IKSTET z Wnuczką, pod kierownictwem Mirosława Welza.

 

Fot.Kazimierz Netka

Opłatek poświęcił ojciec Tomasz Jank – gwardian Klasztoru Franciszkanów, rektor Kościoła pw. Świętej Trójcy w Gdańsku, w którym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej z Wilna.

 

Fot.Kazimierz Netka

Miłym akcentem było również wystąpienie Piotra Kowalczuka – wiceprezydenta Gdańska.

Bez Państwa nie byłoby takiego Gdańska – mówił prezydent Piotr Kowalczuk, zwracając się do zgromadzonych na uroczystości. Nawiązał tymi słowami do unikatowego dzieła Kresowian, w tym Wilniuków, a dziełem tym jest podniesienie Gdańska z ruin wojennych. Chylę czoła przed wami – powiedział wiceprezydent Piotr Kowalczuk, przekazując pozdrowienia od prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz.

Fot.Kazimierz Netka

– Piękny ukłon dla wszystkich państwa i proszę, ponieście te słowa dalej: nie byłoby takiego Gdańska, gdyby nie osoby, które przybyły tutaj z Wilna i Ziemi Wileńskiej – tak prezydent Piotr Kowalczuk zakończył swe wystąpienie.

 

Fot.Kazimierz Netka

W imieniu marszałka województwa pomorskiego życzenia Wilniukom przekazała Renata Ropela – dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli.

Fot.Kazimierz Netka

Pozdrowienia przekazał też Andrzej Kowalczys – radny Gdańska, który przybył na spotkanie opłatkowe TMWiZW prosto z podobnego spotkania z Sybirakami.

Aleksander Żubrys, przewodniczący Rady Seniorów Miasta Gdańska, powiedział o projekcie nawiązania współpracy między Uniwersytetami Trzeciego Wieku (UTW) w Gdańsku i we Wilnie.

 

Fot.Kazimierz Netka

Józef Szyłejko – prezes zarządu głównego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, wspomniał o obchodach 30-lecia założenia tego Towarzystwa. Obchodzono je w dwóch etapach. 10 maja 2019 roku w Dworze Artusa w Toruniu, a potem 9 listopada w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *